Moda Takı

Anneannenizin Sandığından Çıkan Gözlük Zincirleri Modası

8 Nisan 2020

Gün geçmiyor ki dergilerin veya magazin ünlü blogların en son gönderilerinde gördüğümüz yeni bir moda trendini “yok artık” tepkisiyle karşılamayalım. 2000’li yıllarda en çok karşılaşılan trendler ise hep 70’ler vintage trendlerdi. Modanın patlama yaşadığı, özgürlüklerin, modern dünyanın kendini tanımladığı, eşitliklerin konuşulduğu, savaşa karşı söylem çığlıklarının atıldığı, kadının kendini özgürleştiği Rock’n Roll yıllar olarak dünya sahnesinde yer alan 70’ler 2000’li yıllara geldiğimizde yine karşımıza çıkıyordu. Çünkü belki de dünyanın böyle bir söyleme yeniden ihtiyacı vardı. Her yeri çiçeklerle donatmaya, özgürlük şarkıları söylemeye ve iyilikten bahsetmeye ihtiyacı olan vintage modacılar gözünü anneannelerimizin sandıklarına dikmişti.
Geçmiş yılları bir kenara bırakıp 2020 yılının en hit aksesuar trendlerine baktığımızda karşımıza flaş bir moda akımı çıkıyor. Gözlük zincirleri trendi.

Peki nedir Gözlük Zinciri?
70’li yılların başından itibaren yaşlı, genç özellikle yakın ve uzak gözlükleri kullanan kişilerin biri gözündeyken diğerini kaybetmemesi ve cebine, çantasına koyarak camına zarar vermemesi, bunun yerine bir ip, zincir veya kordonla boynuna takabilmesi için çeşitli zincir, kordon, akrilik malzeme, el oyası, tülbent gibi malzemelerden yapılan yaklaşık 65 cm. boyunca iki ucunda gözlük saplarına geçen plastik geçme halkası bulunan aksesuar olarak tanımlanabilir. Günümüz modasında ise gözlük zincirleri gözlüğü boyuna asmaktan öteye geçerek günlük kıyafetinizin bir parçası, tarzının bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi 2020 modasının renkli aksesuarı Gözlük zincirlerine genel bir bakış atalım.

Gözlük Zincirleri
Sezonun kuşkusuz en eğlenceli trendi retro gözlük zincirleri. 2019 yazında moda hayatına bomba gibi düşen gözlük zincirleri, gözlük ipleri ya da gözlük kayışları olarak adlandırılan ve kısaca gözlüğü boyuna asmayı sağlayan ve kaybetmenizi güçleştirirken yeni bir takı alanı yaratan aksesuarlar gözlük zincirleri. Annesi, anneannesi yakın gözlüğü takanlar için “bu da trend mi? Anneannem yıllardır incili gözlük zincirini hep takardı” serzenişini duyar gibiyim, ama evet; bu 2020 yılın en büyük aksesuar trendi boyuna asılan gözlük ipleri. Siz dilerseniz anneanneniz gibi incilerle süslü olanı, dilerseniz dedeniz gibi sade kordon olanı kullanın bu sezon vitrinlerde ve online alışveriş sitelerinde midye kabuklu gözlük ipleri, deri gözlük ipleri, akrilik rengarenk gözlük zincirleri, metal gözlük zincirleri, boncuklu gözlük ipleri, oyadan yapılmış el işçiliği gözlük ipleri, miyuki boncuklu gözlük zincirleri, yıldızlı gözlük zincirleri, kalın gözlük zincrileri, kalpli gözlük zincirleri, erkekler için gözlük zincirleri ve hatta çocuklar için gözlük zincirleri gibi yüzlerce model göreceksiniz. Sizler için sezonun en dikkat çekici bayan gözlük zincir modellerini ve erkek gözlük ipleri modellerini bir araya topladık.

1- Akrilik Geçme Gözlük Zincirleri
Rengarenk akrilik malzemelerin birbirine geçirilerek oluşturdukları zincirlerden oluşan akrilik zincirlerin avantajı sonsuz renkleri, hafif malzemesi, kopmaya karşı direnci ve kararma-sararma yapmaması. Bunun dışında dezavantajı ne diye sorarsak yüzlerce rengi arasından hangisini seçeceğinize karar vermek ve diğerlerine göre daha kalın gözlük zincirleri olmaları. Akrilik gözlük zincir alırken dikkat etmeniz gereken nokta ise akrilik materyalin kalitesi. Kimi materyaller kaba, gerektiğinden fazla kalın ve ağır iken diğer kalitedeki akrilik gözlük zincirleri hafif, daha soft renklerde ve kaliteli görünmesi.

2- Boncuklu Gözlük Zincirleri

rengarenk boncuklar sizin zevkinize göre brayara geldiler. Bodrum boncukları, tahta boncuklar, cam boncuklar derken harika ve özgün tasarımlar zevkine sunuldu. Bu yılın modasında ise etnik özellikli tahta boncuklardan ve el yapımı cam boncuklardan yapılan el emeği, göz nuru gözlük zincirleri var. Bu tip gözlük zincirlerini Bodrumda, Çeşmede tezgahlarda da bulabilirsiniz.

3- Kordon gözlük zincirleri

Kordon gözlük zincirleri desek de aslında kordondan yapılan gözlük boyun askısı modellere sahipler. Uçlarında gözlük ipi lastiği ile tutturulmuş çeşitli akrilik kordon, neopropen kayıi, deri veya süet iplerden yapılıyorlar.

Akrilik kordonlardan özellikle etnik ve ikat desenli olanları revaçta. Unisex kullanıma uygun gözlük zincirlerinin en önemli özelliği ve diğerlerinden ayıran farkı ise karışmaması, kararmaması, kopmaması; ksıacası kullanım kolaylığı. Ayrıca uygun fiyatları da cabası.

4- Zincir Gözlük zincirleri

Son yılların vazgeçilmez aksesuarı zincirler gözlükleri de fethetti. Altın rengi, gümüş rengi, renkli yüzlerce kalınlık ve desede gözlük zincirleri en çok tercih edilenlerden. Gözlük iskeletinin rengine ve dokusuna göre seçebileceğiniz gözlük zincirlerinden en çok tercih edilenleri ince ve zarif olanları olsa da bunların dezavantajı çanta içine attığınızda karışıyor olmaları. Ben zaten çantama atmam, gözlükcamım çizilir derseniz bu gözlük zincrileri tam size göre. Güneş gözlüklerinize ve numaralı optik gözlüklerinze uygun renk ve desenlerde alacağınız zincir gözlük zincirleri kalitesine göre de fiyatları farklılaşan bir ürün. Bizim tavsiyemiz ise kesinlikle kaplamalı ve antiallerjik olanlarından almanız. Aksi halde boyun bölgenize terleme sonrası alerji yaparlar ve kararmaya sebep olurlar. Altın rengi gözlük zincrilerini kahverengi ve açık renkli camlı gözlüklerle, gümüş renkli gözlük zincirlerini ise siyah ve renkli camlı gözlüklerle tercih etmelisiniz.

5- İnci gözlük zincrileri

Aslında boncuk kategorisinde olan inci gözlük zincirleri o kadar revaçta ki ona ayrı bir kategori açmak gerekir. Özellikle optik gözlüklerinizde pudra, beyaz ve siyah inci boncuklarla dizilen gözlük zincirleri ayrı bir hava katacak. İncili gözlük zincrilerini özellikle anneler gününde annenize hediye olarak da düşünebilirsiniz. Bu fikri sakın göz ardı etmeyin.

    Yorumunuzu Yazın