Genel Lifestyle Saç Aksesuarları

Baby Shower Hazırlıkları Nelerdir?

10 Ağustos 2019

 

Düğün, nişan, söz, bekarlığa veda derken bunları bitirip mutluluğa yelken açan çiftlerin önüne yeni bir kutlama çıkıyor: Baby shower. Bazıları da soruyor “nedir bu baby shower?”. Tek tük İngilizcesi olanlar hemen ahkâm kesiyor; “Bizim oralarda adettendir, yeni doğan bebek yıkanmasına (shower) maaile beraber katılır. Bu yüzden bunu gün yapmıyor kadınlar işte” diye. İşin aslı böyle değil tabii. Çünkü bu ahkâm kesenlerin oralardan gelemiyor gelenek. Gelenek taa Amerikalardan bize ithal.

Özellikle annelik heyecanı yaşayan kadınların hormonları onları pespembe bir dünya hayal etmelerine yönlendiriyor. Doğum hazırlıkları, bebek adı seçimleri, bebeğin kıyafetleri, bebek ürünleri derken bir aslında fark etmeden yoruluyorlar. Anne adayının en yakın arkadaşları da bu dönemde hem anne adayına yardımcı olmak, hem onu doğum psikolojisinden uzaklaştırıp kafasını dağıtmak, hem de gelecek bebeğin ihtiyaçlarına katkı sağlamak için eğlenceli bir gün düzenliyorlar. Tıpkı düğün öncesinde Türk adetlerine göre düzenlenen kına geceleri organizasyonları veya yabancı adetlerdeki bekarlığa veda partileri gibi.

Bu gün hazırlıklar başlıyor. Baby shower, bebeğe merhaba partisi hazırlıkları nasıl oluyor peki.

Baby shower, etkinlik yapılacak günü seçmekle başlar. Doğuma birkaç gün kala bu bebek organizasyonunu planlamak çok akılcı bir durum değildir. Annenin erken doğuma başlaması, çeşitli yorgunluk veya rahatsızlıklar baby shower organizasyonunun iptaline veya tatsız geçmesine sebep olabilir. Bu yüzden baby shower organizasyonları işin en güzel tarih tahmini doğum tarihinin 1 ay öncesidir. Bu durumda hem anne daha rahattır, hemen bebeğin doğumu için kritik aylar atlatılmıştır hem de anne artık bebekle ilgili son alışverişleri ve hazırlıkları yapmaya hız vermiştir.  Özellikle bir Pazar günün seçilmesi çalışan arkadaşlarında gelmesi için daha uygun olabilir. Etkinliği yapacak en yakın arkadaş yanına seçtiği bir ya da 2 diğer arkadaş yardımı ile etkinlik yeri ve zamanında antat kalırlar. Ama zorlu görev asıl şimdi başlamaktadır.

Anne adayının en yakın arkadaşının öncelikle yapması gereken ilk şey anne adayının en sevdiği arkadaşları organize etmek. Bu ilk kural “davetli listesi” oluşturmak. Davetli listesi oluştururken ise dikkat edilmesi gereken çok önemli bir durum var. Bu liste içindeki hiçbir kimsenin anne adayı ile arasının bozuk olmaması gerekiyor. Maazallah o gün bir kavga, karışıklık yaşansın istemeyiz. Bu durum daveti organize eden arkadaşı biraz yorabilir. Çünkü ara sıra muhabbetlerde “Ayşe ile görüşüyor musun hala? Sevgi artık seni aramıyor mu? Merve ile hala aran bozuk mu?” gibi çeşitli ipuçları toplayacak soruların sorulması gerekiyor. Bu aşamada baby shower’ı düzenleyen en yakın arkadaşın yardım alabileceği 3 çok önemli insan var. Birincisi gelinin annesi, gelinin kız kardeşi ve en son gelinin kocası. Davetli listesi bin bir badire ile atlatıldıktan sonra titizlikle yürütülmesi gereken diğer konu davetli listesinin nasıl davet edileceği konusu. Bu konuda yardım alınan kişilerden mail adresinin temini veya telefon numaraları tedariki istenebilir.

Baby shower’ın davetli listesi tek tek aranarak, whats app grubu kurularak veya e-mail yoluyla davet edilebilir. Herkesten anne adayına bu durumu belli etmeme sözü alınması unutulmamalıdır.

Tarihi, yeri ve davetli listesi belli olan baby shower partisi için organizasyon hazırlıklarının başlamasına vira denilir. Genellikle en yakın arkadaşın evinde veya dışarıda bir mekânda yapılacak baby shower organizasyonu için balonlar, süslemeler, bebek süsleri, düzenleme çiçekler, duvar süsleri, organizasyon tema süsleri gibi birçok detayla uğraşılır. En güzeli baby shower organizasyonunda kullanılacak süslemelerin arkadaşların eliyle yapmasıdır fakat vakti olmayanlar için bunlar çeşitli organizasyon şirketlerinden veya marketlerden temin edilir. Özelikle bir tema belirlendi ise bu temaya uygun süs ve baby shower hediyelikleri seçilir. Örneğin “melek” temalı bir partide anneye takılabilecek melek kanadı, pembe kalp balonlar, melek figürlü tokalar, melek kolyeler ve melek süslemeler kullanabilir. Baby shower kutlaması için anneye bebeğin cinsiyetine göre “kız annesi” veya “erkek anası” yazılı geçici dövmeler yaptırılabilir, yine anneye özel içecek kartları ve menü kartları alınabilir. Organizasyon alanı annenin veya bebeğin adı yazılı balonlarla süslenebilir. Gelecek misafirlere özel anı kalacak hediyelikler seçilebilir. Bu hediyelikler her davetlinin adının baş harfi olan tokalar, bebek yazılı hediyelik eşyalar, bebek mumları, küçük skulent hediyelikler gibi birçok şey olabilir. Organizasyonun eğlenceli geçmesi adına o güne özel oyunlar düzenlenebilir ve gelen misafirlere renkli fotoğraflara eşlik etmek üzere yüz taşları, çeşitli takı ve taçlar hediye edilebilir.

Baby shower süslemeleri, hediyelikleri de bittiği zaman iş bebek hediyelerini planlamaya gelmektedir. Baby shower davetli listesine “hediye listesi” gönderilebilir. Bu hediye listesi yine en yakın arkadaş, anne adayının annesi ve bebeğin babası ile görüşülerek anne adayının henüz almadığı ama bebek doğduğu zaman ihtiyaç duyacağı bebek ürünlerinden seçilmelidir. Mesela bir mama sandalyesi, ana kucağı, bebek salıncağı gibi birçok hediye düşünülebilir. Bu şekilde bir hediye listesi ile anne adayına alacak hediyelerde gereksiz masraflardan ve mükererrr hediyelerden kaçınılmış ve aile bütçelerine katkıda bulunulmuş olunur.

Ve her şey hazır sandığınız ana başka bir ipucu gelir hemen. Anne adayına o gün baby shower olacağını hiç söylemediğiniz için kendisi o gün belirtilen yere habersiz ve hazırlıksız gelecektir. Onun için çok özel olacak bir güne gelirken saçının bakımı, makyajı, kıyafeti ve takıları uygun olamayabilir. Bunu da organize etmek organizasyon işlerine bakan arkadaşlara düşmektedir. Öncelikle hazırlıklı olmak açısından anne adayına o gün takabileceği “anne adayı” tacı veya anne vurgusu yapacak baby yazılı taşlı toka veya Mom yazılı taşlı toka gibi ürünler, gelecek misafirlere “teyze” taçları, annenin takabileceği takılar alınıp organizasyon yapılacak yere koyulabilir ve bir bahaneyle anne adayı o gün kuaföre götürülüp organizasyon mekânına getirebilir.

Mom Taşlı Toka

Organizasyon artık başarıyla hazırlanmış ve beklenen saat gelmiştir. Anne adayı mekâna getirilmelidir. Aman burada da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta anne adayının çok da heyecanlanmamasıdır. Çok heyecan erken bir doğuma sebep olabilir.

Anne adayı mekâna gelir, arkadaşları ona sıra taşlardan yapılan “baby shower” tacını bir taç takma merasimi ile takar ve onu resmen anne adayı olarak ilan eder, sonrasında eğlenceler, oyunlar ile devam eden organizasyonda pastalar kesilerek ve fotoğraflar çekilerek bu gün tamamlanır.

 

    Yorumunuzu Yazın