Güncel

Çin Astrolojisine Göre Burçlar ve Özellikleri

23 Nisan 2020

Astroloji kimilerine göre günlük eğlencelik yorum, kimilerine göre hayata yön veren gelecek sinyalleri, kimilerine göre ise kişilikler hakkında ipuçları veren bir bilim.Neresinden bakarsanız bakın, hani derler ya bir söz var, fala inanma falsız da kalma gibi, astroloji bir şekilde hayatımız da var olan ilginç ve popüler kültürlerden biri.

Astroloji bilimi, aslında bilim olarak bakıldığında gök bilim, uzay bilimi, yıldızlar, galaksiler, gezegenler… ama bir başka alanı da var ki, her gün gazetelerin köşelerini süsleyen, hatta ünlü astrologların her yıl başında tahminlerini tam sayfadan yayınladıkları özel alanı ise burçlar ve burç yorumları oluşturmakta.

Kısacası astroloji büyük bir alan ve biz bu alan içerisin de yer alan Çin Astrolojisine giriş yapacağız ve Çin takvimine göre burçlar nasıl isimlendirilmiş, ne gibi özellikleri var, Çin takvimine göre hangi hayvansın, Çin astrolojisine göre hangi burçsun tüm bu soruların cevabını arayacağız…

Çin astrolojisi, her yılı bir hayvanın temsil ettiği ve toplamda 12 hayvandan oluşan, 12 yıllık bir döngüsü olan astroloji takvimidir.Sırasıyla 12 Çin burç hayvanı şöyledir; Sıçan, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek, Domuz.

12 hayvanlı Çin astrolojisi burç takvimi

12 hayvanlı Çin astrolojisi burç takvimi

Çin zodyak hayvanlarının güzel anlamları vardır, Çin halkı, hangi yıl doğarlarsa, o yılın hayvanının özelliklerini taşıdıklarına inanırlar ve Çin’den başlayan bu inanış tüm dünyada da büyük ilgi görmektedir.

Çin takvimine göre burçlar, hayvanlar ve özellikleri

Çin takvimine göre burçlar, hayvanlar ve özellikleri

Yukarıda görülen tabloda, 1924 yılından itibaren bir tablo hazırlanmış ve 12 yıllık döngüler halinde hangi yıl doğduysanız o yılın hayvan burcu ve burcun özellikleri tabloda yer almaktadır.

Çin Zodyak Burçları ve Özellikleri

Sıçan Burcu ve Özellikleri

12 yıllık Çin burç döngüsünün ilk yılı ve hayvanı olan Sıçan burcu, rivayetlere göre Çin Yeşim İmparatoru, burç isimlerine karar vermek için bir yarışma yapar. Yarışmaya katılan hızlı zekalı sıçan, çalışkan öküzden kendisini nehirden geçirmesini rica eder. Öküz’de bu ricayı kıramaz ve sırtına aldığı sıçan ile nehiri geçerken, sıçan bir den öküzün üzerinden atlar ve nehri geçen ilk hayvan olarak ilk sırayı kapar. Efsaneye göre uyanık olan bu hayvanın özellikleri nelermiş bir bakalım…

Sıçanlar, hızlı zekalı, becerikli ve zeki ama cesaretsiz. Sıçan yılında doğanlar yüksek hayal güçleri sayesinde, keskin gözlemlerle bir çok fırsattan yararlanması bilen kişilerdir. Çin kültüründe sıçanlar, gayretle ve titizlikle çalışmayı temsil ederler. Bu yüzden sıçan yılında doğanların, zengin ve çalışkan olacaklarına inanılır.

Sıçan yılında doğan erkekler çok meraklıdır, sürekli bir şeyler denemeye meyillidirler, el işlerinde ustalıkla başarı gösterirler. Yalnız cesaret eksiklikleri nedeniyle, iyi komuta etme özellikleri olsa da bir lider olamazlar. Erkek sıçanlar fırsatçı ve seçicidir, ama geniş zihin açıları olmadığı için olaylara dar bir pencereden bakarlar.

Sıçan yılında doğan kadınlar ise güzel, akıllı ve sevimlidir. Hızlı zihinleri, hünerli elleri ile hemen hemen her şeyi kolaylıkla öğrenebilirler. Arkadaşlarına ve ailelerine çok düşkündürler.

Öküz Burcu ve Özellikleri

Öküz yıllarında doğanlar; titiz, güvenilir, güçlü ve kararlı olarak bilinir. Dürüst bir yapıya sahip olan öküzler, güçlü bir vatansever aynı zamanda aileye de oldukça çok önem verirler. Yaşam için idealleri ve istekleri vardır.

Öküz yılında doğanlar, muhafazakar özellikler gösterirler, özellikle öküz yılında doğan kadınlar, çocuklarının eğitimine büyük önem veren, sadık ve geleneksel eşlerdir.

Öküz burcunda olanların diğer bir özellikleri ise sabır ile ilerleme kaydetme arzularıdır. Hedeflerine tutarlı bir çaba ile ulaşırlar. Çevre baskısına karşı dayanıklı olan öküz burçları, idealleri ve kabiliyetlerine göre kendi bildikleri yoldan giderler.

Öküz burcu insanları herhangi bir eylemde bulunmadan önce, her ayrıntısını düşündükleri kesin bir plana göre harekete geçerler. Bu yüzden öküz burcundan olanların büyük başarıya sahip olacaklarına inanılır.

Öküz burcunun tek olumsuz tarafı, iletişim becerilerinin kötü olmasıdır. Başkalarıyla iletişim kurmada güçlük çeken bu burç insanları, başkalarıyla fikir alışverişinde bulunmanın faydalı olmayacağını düşünürler ve kendi bildikleri ne ise onu yaparlar.

Kaplan Burcu ve Özellikleri

Çin takvimine göre 3.sırada bulunan bu burç, adından da anlaşılacağı üzere güçlü bir hayvanın özelliklerini taşır. Kaplan yılında doğanların, cesur, rekabetçi, öngörülemez ve kendinden emin oldukları düşünülür. Kaplan burcu kişilerin oldukça sevimli ve başkaları tarafından sevilen kişiler oldukları bilinir. Ancak bu burçtan olan kişilerin bazen aceleci, sinirli ve aşırı yorgun olmaları sık rastlanan bir durumdur.

Kaplan burcu kişileri genellikle lider olmaktadırlar, sıçan burcunda olmayan cesaret, kaplan burcunda oldukça fazladır ve bu özellik onları cesur ve daha aktif kılmaktadır. Karşılaşacakları durumlar için pek hazırlıklı olmayan bu burç insanları, her şekilde bu zor durumları bir şekilde üstesinden gelmeyi iyi becerirler. Güvenilir, dürüst ve iyi bir lider burcudur.

Tavşan Burcu ve Özellikleri

Tavşanlar nazik, sessiz, zarif ve uyanık olmanın yanı sıra hızlı, becerikli, kibar, sabırlı ve çok sorumlu olma eğilimindedir. Bununla birlikte, yüzeysel, inatçı, melankolik ve aşırı gizli olabilirler. 

Tavşan burcuna mensup beyler , insanlara her zaman kibar davranırlar, insanları güvenilir ve samimi olduklarını hissettiren nazik bir gülümseme ile. 

Tavşan burcu insanları zorluklarla karşılaştıklarında asla cesaretleri kırılmaz, bunun yerine çözüm bulma çabası içine girerler. Bu, sonuçta kıskanılacak başarıya ulaştıkları anlamına gelir.

Tavşan burcuna ait bayanlar, güzel ve çekingen bir görünüme sahip olmanın yanı sıra, saf bir kalbe sahiptir.

Tavşanlar etraflarındaki kişilere sadıktır, ancak zihinlerini başkalarına açığa vurmaya isteksizdir ve gerçeklikten kaçma eğilimindedir. Çok dikkatli ve muhafazakarlar, yani iyi fırsatları kaçırıyorlar.

Ejderha Burcu ve Özellikleri

Çin zodyak hayvanları arasında, ejderha tek hayali hayvandır. Çin ejderhası, Çin zodyakındaki en hayati ve güçlü canavardır, ancak Ejderhalar öfkeli olmak ve keskin bir dile sahip olmakla ünlüdür. 

Eski zamanlarda insanlar, ejderhaların, üstünlük ve hırs karakter özellikleri ile dünyanın liderleri için en uygun olduğunu düşündüler.

Doğuştan gelen cesaret, azim ve zeka ile yetenekli Ejderhalar hevesli ve kendinden emin. Zorluklardan korkmazlar ve risk almaya istekli olurlar.

Bununla birlikte, Ejderhalar bazen saldırgan olarak kabul edilir ve öfkeli Ejderhalar eleştiriye açık değildir. Kendilerini rahatsız edici ve kibirli bulmuyorlar. Geleneği takip etmek yerine sorunsuz bir gelecek için çabalarlar.

Yılan Burcu ve Özellikleri

Çin kültüründe, Yılan 12 zodyak hayvan arasında en esrarengiz hayvandır. Herhangi bir yılan yılında doğan insanların en sezgisel insanlar olduğu varsayılır.

Yılanlar, özel ve gizemli kalırken kendi kararlarına göre hareket etme eğilimindedir. Hedeflerine ulaşmaya ve başarısız olmaktan nefret etmeye kararlılar.

Yılanlar bilgeliğin sembolüdür. Zeki ve akıllılar. İletişimde iyidirler ama çok az şey söylerler. Yılanlar genellikle büyük düşünürler olarak kabul edilir.

Yılanlar materyalisttir her şeyin en iyisine sahip olmayı severler, ancak alışveriş için sabrı yoktur.

Yılan insanlar yalnız çalışmayı tercih eder; bu nedenle kolayca stres altındadırlar. Alışılmadık derecede stresli görünüyorlarsa, kendi alanlarının ve zamanlarının normale dönmesine izin vermek en iyisidir.

At Burcu ve Özellikleri

At yıllarından birinde doğan insanlar son derece hareketli, aktif ve enerjiktir. Atlar bir kalabalığın içinde olmayı severler ve genellikle konserler, tiyatro gösterileri, toplantılar, spor etkinlikleri ve partiler gibi ortamlarda görülebilirler.

Usta bir mizah anlayışı ile, Atlar geri dönüşün ustalarıdır. Sahnede tam merkez de olmayı ve her yerde izleyicileri memnun etmeyi severler.

Bazen, At biraz kendi merkezlidir, ancak bu başkalarının sorunlarıyla ilgilenmediği anlamına gelmez. Atlar gerçekten zeki insanlardan daha kurnazdır ve muhtemelen bu yüzden çoğu At insanının gerçek güveninden yoksundur.

Keçi Burcu ve Özellikleri

Keçinin bir yılında doğan insanların genellikle nazik, yumuşak huylu, utangaç, istikrarlı, sempatik, dostane ve güçlü bir kibarlık ve adalet duygusu ile dolu olduğuna inanılmaktadır .

Çok hassas düşünceleri , güçlü yaratıcılıkları ve azmi vardır ve mesleki becerileri iyi kazanırlar. Yüzeyde nazik görünseler de, içeride serttirler, her zaman zihinlerinde kendi görüşlerinde ısrar ederler. Güçlü iç esnekliğe ve mükemmel savunma içgüdülerine sahiptirler.

Grup halinde olmayı tercih etseler de , ilgi odağı olmak istemiyorlar. Ayrılmış ve sessizdirler, büyük olasılıkla kendi düşüncelerinde çok fazla zaman geçirmeyi severler. Keçiler birinci sınıf bir görünüm kazandıran moda şeylere para harcamaktan hoşlanırlar. Keçiler hayattaki güzel şeylere para harcamaktan hoşlansa da, züppe değildirler.

Maymun Burcu ve Özellikleri

Maymun’un bir yılında doğan insanlar manyetik kişiliklere sahiptir, esprili ve zekidirler. Yaramazlık, merak ve zeka gibi kişilik özellikleri onları çok yaramaz yapar .

Maymunlar pratik şakaların ustalarıdır , çünkü çoğu zaman oynamayı severler. Kötü niyetleri olmamasına rağmen, şakaları bazen diğer insanların duygularına zarar verir.

Maymunlar hızlı öğrenenler ve kurnaz oportünistlerdir. Birçok çıkarları vardır ve onları harekete geçirebilecek ortaklara ihtiyaçları var. Bazıları Maymunların eksantrik doğasını severken, diğerleri kurnaz, huzursuz ve meraklı doğalarına güvenmez.

Akıllı ve yaratıcı olmalarına rağmen, Maymunlar yeteneklerini her zaman düzgün bir şekilde sergileyemez. Zorlukları kabul etmeyi ve kentsel yaşamı kırsal hayata tercih etmeyi severler .

Horoz Burcu ve Özellikleri

Horozun bir yılında doğan insanlar çok dikkatli. Çalışkan, becerikli, cesur ve yetenekli Horozlar kendilerine çok güvenirler.

Kalabalığın İçinde Aktif, Eğlenceli ve Popüler

Horozlar her zaman aktif , eğlenceli ve kalabalık içinde popülerdir. Horozlar konuşkan , açık sözlü, dürüst, açık, dürüst ve sadık bireylerdir. İlgi odağı olmayı severler ve her zaman çekici ve güzel görünürler.

Horozlar, bir partide ya da sadece sosyal bir toplantıda başkaları tarafından kuşatıldıklarında en mutlu olurlar. Onlar spot ışığı zevk ve cazibesini her vesileyle sergilemek isteyen kişiliklerdir.

Horozlar, başkalarının konuşurken onları dinlemelerini beklerler ve eğer konuşmazlarsa kırılgan olabilirler. Kendini beğenmiştirler ve başarıları hakkında övünmeyi sever.

Sürekli olarak başkalarının değişmez dikkatini çekme davranışları, etraflarındaki insanları zaman zaman rahatsız eder.

Köpek Burcu ve Özellikleri

Köpekler sadık ve dürüst, sevimli ve kibar, temkinli ve ihtiyatlıdır. Güçlü bir sadakat ve samimiyet duygusu nedeniyle, Köpekler en önemli olduğunu düşündüğü kişi için her şeyi yapacak kişilerdir.

Köpekler iletişimde iyi olmadığından, düşüncelerini başkalarına iletmeleri zordur. Bu nedenle, Köpekler inatçı bir kişiliğe sahip oldukları izlenimi ile başkalarını terk etme eğilimindedir.

Şüpheye atıldığında, Köpekler dünyanın kötü ve karmaşık olduğunu düşünür. Sonra yorum yaparken keskin bir şekilde eleştiriyorlar ve her şeyin kötümser bakış açısına göre çıkarımda bulunuyorlar.

Domuz Burcu ve Özellikleri

Domuzlar gayretli, merhametli ve cömerttir. Büyük bir konsantrasyona sahipler, bir hedef belirlediklerinde, tüm enerjilerini buna ulaşmaya adayacaklardır. Domuzlar nadiren başkalarından yardım istemelerine rağmen, başkalarına yardım etmeyi reddetmezler. Domuzlar asla hileden şüphelenmez, bu yüzden kolayca kandırılırlar.

Genel olarak konuşursak, domuzlar sorun yaşarken nispeten sakindirler,  ne kadar zor olursa olsun, işleri düzgün ve dikkatli bir şekilde halledebilirler. Yaptıklarını bitirmek için büyük bir sorumluluk duygusuna sahiptirler.

Çin Zodyak Burç Takvimine Göre Hangi Burç Hangi Burç İle Uyumludur

Birbiriyle en uyumlu Çin burçları

 • Sıçan : Öküz, Ejderha, Tavşan
 • Öküz: Sıçan, Maymun veya Horoz
 • Kaplan: Ejderha, At veya Domuz
 • Tavşan: Sıçan, Keçi, Maymun, Köpek, Domuz
 • Ejderha: Sıçan, Kaplan veya Yılan
 • Yılan: Ejderha, Horoz
 • At: Keçi, Kaplan
 • Keçi: Tavşan, At, Domuz
 • Maymun: Öküz, Tavşan
 • Horoz: Öküz, Yılan
 • Köpek: Tavşan
 • Domuz: Keçi, Kaplan, Tavşan

Ben, Çin takvimine göre Kaplan Burcu’ndan mışım. Özellikleri sanırım beni yansıtıyor, bu konuda takvim doğru bir tahmin yaptı. Peki sizin burcunuz hangisi çıktı? Takvim sizi de bilebildi mi?

  Yorumunuzu Yazın