Genel Güncel

Çin’den Gönderilen Kargolar ve Korona (Corona) Virüsü

31 Ocak 2020

Dünya, 2020 yılına girerken oldukça mutluydu… Coşkulu kutlamalar, yeni bir başlangıç derken 2020 yılı daha ilk ayını doldurmadan tüm dünyada yaşanılan olaylarla kendisini unutulmaz yıllar listesine çok hızlı bir şekilde yazdırdı.

Hafızamızı çok fazla zorlamaya gerek yok bugün itibariyle bir ay bile tam dolmadı ve yaşanan olaylara bakarsak, Irak’ta, Kasım Süleymani’nin Amerika tarafından öldürülmesi ve karşılığında 3.Dünya Savaşı çıkma ihtimali Amerika – İran arasında ki gerilim, Avustralya’da ki orman yangınları, ülkemiz de ve dünyada meydana gelen depremler ve en korkuncu ise Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü

Dünya her gün yeni bir ilginçlikle gözlerini açıyor ve insanların çoğu 2020’nin deneme sürümünden memnun kalmadık, iptal etmek istiyoruz gibi esprilerle olayı yarı ciddiye vurarak geleceğin neler getireceğini merak ediyor.

Corona virüsü şuan itibariyle sadece Çin’de 200’den fazla kişinin ölümüne ve de 10 binlerce kişinin bu virüse yakalanmasına neden oldu. Tüm dünyada 20’den fazla ülkede korona virüsü teşhisi konmuş hastalar bulunmakta. Tüm dünya, Çin’e düzenlenen seferleri iptal ediyor ve Çin’den gelen her uçak, gemi kısacası eşya ve insan ne varsa sıkı bir kontrolden geçiriyor.

Durum böyle olunca bir çok kişi Çin’den sipariş ettiği ürünlerin kargolarında corona virüsü olur mu korkusu yaşamaya başladı. Herkesin merak ettiği corona virüsü’nün Çin’den gönderilen kargolar ile taşınıp taşınmayacağı sorusuna uzmanların demesine göre cevap, hayır taşınmaz.

Corona virüsü aslında hayvanlar arasın da yaygın olan bir virüs ve nadir olarak ta hayvandan insana geçen tip virüs olarak bilinmekte. Çin’in Wuhan kentinde yer alan hayvan pazarında satılan yılanın yenmesiyle bu virüse yakalandığı bilinen kişiden dolaşım yoluyla bulaşan virüs hızlı bir şekilde binlerce insanı etkiledi.

Dünya sağlık örgütü bu konuda tüm dünyayı uyardı ve şuanda Rusya ve Çin, corona virüsü için aşı geliştirmeye çalışmakta.

Gelelim korona virüsü ile aksesuar dünyasında ki ilişkiye. Tüm dünya; Apple, Microsoft, Nike, Adidas, Zara gibi markalar ürünlerini Çin’de ürettiriyor, her köşe başında satılan milyoncular denilen furya ürünlerini Çin’den getirtiyor, dahası bir çok aksesuar dünyasında ürün satışı yapan e-ticaret siteleri de ürünlerini Çin’den alarak satış yapıyorlar. Bu virüs salgını çoğu insanda düşünmeye fırsat vermeden acaba kargolardan virüs bulaşır mı sorusunu aklına getiriyor.

Yukarıda da açıkladığımız gibi virüsler sadece canlı ortamlar da hayatlarını devam ettirebiliyor, o kargoyu hazırlayan kişi corona virüsüne yakalanmış olsa bile ondan bulaşan virüs, ne yazık ki bir iki saatlik bir zaman diliminde bile etkisini yitirecek olmasıdır. Bu yüzden Çin’den getirilen ürünlerde pek bir sıkıntı gözükmemekte, ama yine de insanların aklına şüphe düşünce sormadan edemiyorlar.

Online iletişim kanallarımızdan bize de bu tür sorular soruluyor, ürünleriniz Çin malı mı? diye, biz de diyoruz ki, ürünlerimizin hemen hemen hepsi yerli üretim hatta %90 kendi üretimimiz… Net olarak söyleyebiliriz ki Newobsessions.com ürünlerinde herhangi bir corona virüsü durumu yoktur, olmayacaktır da…

Umarım bu yazı ile birlikte Çin’den gelen kargolar virüs taşıyor mu?, Çin’den gönderilen kargolarda virüs var mı?, Çin’den ürün alsak virüs oluşur mu gibi sorularınıza umarım cevap almışsınızdır.

Bunun aynında son günlerin en çok merak edilen sorularından biri de Çin’den verilen siparişlerinizin durumu. Çin yönetimi virüsün yayılımını önlemek için bir dizi tedbirler aldı. Bunlardan en önemlisi için Çin Yılbaşı tatilinin bittiği günlere rast gelen virüs salgını sırasınca sokağa çıkma yasağı. her ne kadar Wuhan Bölgesi dışında çok fazla yayılım göstermediği söylense de Çİn’de konuştuğumuz kaynaklar durumun böyle olmadığını, Çin’in diğer bölgelerinde de 10 Şubat’a kadar sokağa çıkma yasağı olduğunu söylüyor.

Tedbirler bununla kalmıyor. Çinde, Türkiye’de birçok markaya üretim yapan hatta dünya devlerinden Nike, Zara, Levis, New Balance, Prada, Armani, Dolce Gabbana, Coach gibi moda markaları, Lamborghini, Audi, Goodyear gibi araba ve lastik markası, Apple, Huawei gibi teknoloji şirketleri, Avon ve Huggies, Colgate gibi kozmetik markası ve Türk savunma sanayiine de mal yapan, Türk otomotiv ve beyaz eşya markalarına çeşitli aksamları üreten, neredeyse Türkiye’ye ithal edilen tüm motorları üreten Çİn fabrikaların çoğunda Şubat ayının ikinci haftasına kadar güvenlik önemli fabrikalar kapalı. Rutin elektronik ortamda ve bantlarda yapılan üretimler ise devam etmekte. Bu durumda aklamıza şöyle bir sıkıntı geliyor. Tüm dünyayı üretim anlamında besleyen Çİn’de üretimin 1 hafta bile plansız ve kontrolsüz sekteye uğraması Dünya tedarik zincirini nasıl etkilemekte. Özellikle Türk tüketicilerinin yakından tanıdğı Aliexpress sitesinden vereceğiniz siparişleriniz de Aliexpress kargo, Aramex, China post gibi şirketlerle taşındığı için onlarda da aksalıklılar yaşanabilir. Gönderim süreleri zaten 3 haftayı bulan Aliexpress kargoları bu süreçte 6 haftaya kadar çıkabilir.

Çİn’e yapılan expat ziyaretleri uçakların kalkmaması sebebiyle durdu, Çİn’den gelen ürünleri taşıyan DHL gibi firmalar taşımaya kısa süreliğine ara verdi. TNT, Fedex gibi firmalar ise bu haftalık taşıma yapacaklarını bildirdi. Fakat Wuhan bölgesinden yola çıkan kargo uçakları ve tüm yüklemeli taşımacılık askıya alındı. Bunun dışında Çİn’den gelecek konteynerlar ise gümrükte kolay işlemler ile çıkmayacağa benziyor. Normalde 2-3 gün sürecek gümrük işlemleri artık karantina koşulları altında 15-20 günde açılacak. Çİn’deki virüs aslında bir sağlık salgın tehdidi gibi dursada güvenlik, sürdürebilirlik, ekonomik, finansal bir çok boyutta büyük hasarlara yol açacağa benziyor. Türkiye’de üretim yapıp hammadesini Çİn’den tedarik eden ayakkabı üreticleri, kumaş,tekstil ithalatçıları, yedek parça, donanım, kozmetik, bijuteri, hırdavat ithalatçıları da zor günler geçirecek gibi duruyor.

Kısaca özetlemek gerekirse Corona Virüs salgını ile baş edecek kişiler sadece sağlıkçılar değil. Çİnden şu an için kargo taşımacılığı yapan DHL, FEDex, UPS, ARamex gibi uluslararası firmalar , konteyner taşımacılık şirketleri de taşımayı kontrollü ve kısıtlı gerçekleştiriyor. Bu belki de Türkiye’de üretim yapıp, Çİn engeline takılan firmalar için avantaja dönüşebilecek bir durum olabilir.

Newobsessions olarak ürünlerinin ve hammaddelerinin %90’ı Yerli üretim olan ve üzerinde Yerli üretim etiketi bulunan ürünlerle her koşulda hijyen, sağlık, sürdürebilirlik prensipleri altında sizlere en iyi hizmet ve kaliteyi sunmaya devam ediyoruz.  Yerli malı ürünlerimiz ile sizlere her zaman en iyi kalitede üretimimize devam edeceğiz. Bizleri takip etmeyi unutmayınız.

Sağlıklı günelrde, daha sağlıklı  uhabbetlerde buluşmak üzere.

    Yorumunuzu Yazın