Genel

Covid-19 Salgını Sonrasında Türkiye’de Neler Değişecek?

8 Nisan 2020

Dünya büyük bir değişime birden bire düştü. Tarihi boyunca bir çok doğal afet, büyük savaş, göç dalgası, salgın hastalık gibi köklü değişimler geçiren insanlık bambaşka bir yerden bambaşka bir yolla gelen bir değişime hazırlanıyor. İzolasyon. İzolasyon insanın etrafındaki potansiyel hastalık tehtidinden kurtulmak için veya kendinin potansiyel bir bulaştırıcı olması durumlarında kendini toplumdan izole ederek yalnızlaştırması, ayırması ve hatta saklaması demek. Evinize, gerekirse odanıza kapanın, tüm sosyal ihtiyaçlarını internet vasıtası ile karşılayın, alışverişlerinizi online yapın, derslerinizi online çalışın, sevgilinize online öpücük gönderin, online kavga edin, online bağış yapın vs. vs. Kİmliğinizde reel yazan bilgilerden öte sizi siz yapan herşeyi odanıza hapsedin ve kendinizi online ifade edin.

İŞe gitmenize gerek yok-home office çalışın; ne güzel her gün ne giyeceğim dersi veya trafikte vakit geçirme derdi yok.
Okula gitmenize gerek yok- online eğitim var: oley istediğim saate uyanıp dersi o saate başlatırım,sıkıcı formalara gerek yok, ödevimi yapmasam da çok birşey olmaz.
Arkadaşınız doğum yaptı hayırlı olsuna gerek yok whats app üzerinden bir öpücük yollayın, çok gerekli ise Newobsessions.com ‘dan bir hediye alıp yollarsın makbule geçer.
Kankanın dedesi vefat etti-cenazeye gitmeye gerek yok; whats app den uygun bir emoji bul, görüntülü ara, çok üzgünüm de, zaten kabir ziyareti bile yasak.
Bayramlar geliyor, büyüklerin elini öpmek yok; zaten sevdiğim birşey değildi ama ya harçlıklar ne olacak? Amcana söyle cebe havale çıkarsın ya da itunes karta kontör yüklesin.
Evde yemek yok, su yok- öenmli değil yüzlerce sanal amrket var ara gelsin.
Kız arkadaşımla ayrı karantinalardayız, öpüşmek yok, koklaşmak yok, seks yok- öenmli değil yüzlerce whats app grubundan linkler gelmiş, porno siteleri tıklanma rekorları kırıyor, bu da online olsun bitsin.
Her gün saat 14.30 da telekonferans “zoom” ile şirket toplantısı yapılıyor-amirin ağız kokusunu çekmene gerek yok-online ne kadar bağırsa aynı etkiyi yaratmıyor zaten, bu da böyle olsun.
Gibi maddeler uzadıkça uzalıyor. Siz de kendi hayatınızı bu “online yaşam kuralları” na uyarladınız mı? bilmiyoruz ama kısa süreçte hayatın eskisi gibi olmayacağı ve bu değişiklere adapte olanların daha kolayn bir uyum süreci geçirecekleri söyleniyor.
Ne dersiniz dünya 2.Dünya savaşı sonrasında yaşadığı köklü değişiklileri Covid-19 salgını sonrasında da geçirecek mi?
Dünyada Covid-19 salgını sonrasında neler değişecek?
Eğitimde Covid-19 salgını sonrasında neler değişecek?
Kişisel ilişkilerimizde Covid-19 salgını sonrasında neler değişecek?
Ve önümüzdeki en yakın toplumsal alışkanlılarımızın olduğu Ramazan Ayında Covid-19 salgını sonrasında neler değişecek?

    Yorumunuzu Yazın