Lifestyle Takı

Doğru Kolye Boyu Nasıl Seçilir?

4 Ekim 2019

Özenle seçilmiş bir kolye, hemen hemen her kıyafet için mükemmel bir son dokunuş olabilir. Yine kolyenin uzunluğu giydiğiniz kıyafetin görünümünü büyük ölçüde etkileyebilir. Kolyeler, vücutta düştükleri bölgeyi vurgulama özelliklerine sahiptir. Dikkatleri çekmek istediğiniz bir bölgeyi özenle seçilmiş bir kolye uzunluğu ile çok kolay bir şekilde ön plana çıkarabilirsiniz.

Bir kolye uzunluğu seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır; boynunuzun genel görünümü, boyun ölçünüz, vücut tipiniz ve yüz şeklinizi dikkate almak gerekir. Aynı zamanda özel giysi türleri yada yaka çeşitleri gibi faktörleri hesaba katarak kolye boyu seçimi, tarzınızla harikalar yaratmanızı sağlayacaktır.

Boynunuzun Ölçüsünü Alın

Doğru Kolye Boyu İçin Boynunuzu Ölçün

Doğru Kolye Boyu İçin Boynunuzu Ölçün

Bir kolye satın almadan önce boynunuzu ölçmek oldukça mantıklı olacaktır. Bir choker yada gerdanlık tarzında kısa bir zincir almayı düşünüyorsanız, boyun ölçüsü önemli olacaktır. Bir mezura kullanarak boynunuzun görselde gösterildiği gibi ölçünüz ve bir yere not ediniz.

 • Gerdanlık ölçüsü için boynunuzda rahat durması için, boyun ölçünüze 5 cm daha ekleyin.
 • Boyun ölçünüze 10 cm kadar daha eklemek ortalama bir kolye için iyi bir uzunluk olacaktır.

Boynunuzun Yapısı

Boynunuzun Yapısı

Boynunuzun Yapısı

Tasmalar ve gerdanlık tarzı kısa zinciri olan takılar, boyunları ince olanlara daha çok yakışır. Kısa yada geniş boyun yapısında olanların ise boyun ölçüsünün 50 ile 60 cm daha uzun bir zincir ile boynunuzun daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.Boyunuz ortalama bir uzunluk ve genişlikte ise, muhtemelen herhangi bir uzunlukta ki kolyeyi başarıyla taşımanız mümkündür.

 • Geniş boyunlu kişiler için kolyenizin daha rahat oturması için boyun ölçünüze 8-10 cm daha eklemek yerinde bir karar olacaktır.
 • Geniş bir boynunuz varsa, genellikle herhangi bir uzunluktaki kolyeyi takabilirsiniz, lakin burada dikkat etmeniz gereken husus zincirin kalınlığıdır, ince bir zincir daha hoş duracaktır.

Köprücük Kemiğini Vurgulamak İçin Uzun Bir Zincir Seçin

Köprücük Kemiğini Vurgulamak İçin Uzun Bir Zincir Tercih Edin

Köprücük Kemiğini Vurgulamak İçin Uzun Bir Zincir Tercih Edin

Kısa veya geniş bir boyun yapınız varsa, kısa zincir boylarından uzak durmanız iyi olacaktır, zincir boyu 45 cm veya daha uzun zincir boylarını tercih edin.Zincir boyu uzun bir kolye, görselde ki gibi köprücük kemiğinizi daha bir ön plana çıkaracaktır ve de çekici bir kolye seçiminiz ile bütün gözleri boynunuzdan daha çok kolyenize çekecektir.

 • Eğer psikolojik olarak boynunuzun kısalığından şikayetiniz varsa yada kırışıklıklardan şikayetçi iseniz uzun zincir boyları sizi daha az rahatsız hissetirecektir.

Boynunuzu Vurgulamak İçin Kısa Zincir Tercih Edin

Boynunuzu vurgulamak için kısa zincir tercih edin

Boynunuzu vurgulamak için kısa zincir tercih edin

Uzun ve zarif bir boynunuz var ise o zaman 35 cm ve 45 cm arasında değişen bir zincire sahip kolye ile kuğu boynunuzu vurgulamak oldukça kolay olacaktır. Yaka veya tasma kolyeler kısa zincire sahip olduğu için bütün ilgiyi doğrudan boynunuza çekecektir.

Boyunuzu Göz Önünde Bulundurun

Boyunuza Göre Kolye Zincir Boyu

Boyunuza Göre Kolye Zincir Boyu

Boyunuzun uzunluğu 160 cm ‘in altındaysa zincir uzunluğu 40 – 60 cm arasında olan bir kolye seçin. 160 cm ve 170 cm arasında bir boyunuz var ise hemen hemen her tür boyutta ki zincir boyuna sahip kolyeyi rahatlıkla takabilirsiniz. Uzun boylu biri iseniz boyu uzun zincirleri tercih etmenizde pek bir sakınca yoktur.

 • Uzun yapılı biri iseniz kısa zincirlerden uzak durun
 • Kısa biriyseniz ise zincir uzunluğu kadar tıknaz kolye tasarımlarından da uzak durmanızı tavsiye ederiz.

En İyi Özelliklerinizi Vurgulayacak Seçim Yapın

En iyi yerinizi öne çıkarın

En iyi yerinizi öne çıkarın

Bir kolye vücudunuzda düştüğü bölgeyi ön plana çıkarır. Özellikle bir bölgeye dikkat çekmek istemiyorsanız orada biten kolyelerden uzak durun. Örnek olarak, küçük ve dar bir büstünüz var ise uzun zincirler vücut tipinizi düzleştirecektir, uzunluk olarak ise 70-90 cm arasında zincir boyu tercih edilebilir.

Büst bölgesi daha dolgun olanların ise uzun zincir boylarından kaçınmaları daha doğru olur. Zincir uzunluğu olarak 45 ile 55 cm arasında bir zincir boyu ideal bir seçim olacaktır.

Yüz Şeklinizi Göz Önünde Bulundurun

Yüz şeklinizi göz önünde bulundurun

Yüz şeklinizi göz önünde bulundurun

Doğru kolye boyu seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi de yüzünüzün şeklidir. Eğer yüzünüz yuvarlaksa choker tarzı kolyelerden ve kısa kolyelerden kaçının, çünkü bu tarz kolyeler yüzünüzün yuvarlaklığını daha da vurgulayacaktır.

 • Oval bir yüz şekliniz varsa genel olarak herhangi bir uzunlukta kolye size uygun olabilir
 • Yüzünüz uzunsa, 40 ve 45 cm boyunda kısa bir zincir görünümünüzü yuvarlar
 • Kalp şeklinde bir yüzünüz varsa gerdanlık veya kısa kolye stillerini deneyiniz, çünkü kısa zincirler dolgunluk yaratacak ve dar bir çeneyi dengeleyecektir.

Kolye Boyu ile Kıyafetlerinizin Boyunu Uyumlu Yapın

Kolye uzunluğunu kıyafet boyu ile uyumlu hale getirin

Kolye uzunluğunu kıyafet boyu ile uyumlu hale getirin

Üst kısımlarınızı ön plana çıkarmak isterseniz o zaman tercih etmeniz gereken kolyeler kısa zincirli olmalı, çünkü kısa zincirler boyun ve üst bölgesini vurgular. Güzel bir gerdanlık, çıplak tende bir kolyeye göre daha fazla öne çıkaracaktır. En güzel sonuçları elde etmek isterseniz, v-yaka, straplez, askılı kıyafetler tercih etmelisiniz.

 • Eğer bir choker kolye takacaksanız, boğazlı yaka yada yüksek yakalı kıyafetlerden kaçının
 • Gerdanınızın daha öne çıkmasını sağlamak için, kolyenin üst kısmını boyun çizginizle koordine edin. Örneğin yuvarlak hatlı bir gerdanlık takacaksanız, kayık yaka bir giysi daha uygun olacaktır.

45 Cm Uzunluğunda Bir Zincir Seçin ve Herşeyle Kombinleyin

45 Cm Boyunda Kolye

45 Cm Boyunda Kolye

45 cm uzunluğunda bir kolye hemen hemen bir çok kıyafetle kombin yapabileceğiniz, tam bir kurtarıcı kolye vazifesi gören aksesuarınız olabilir. Bir tişört yada basit bir üst ile, yada resmi kıyafetlerde mümkün olduğunca sizi zarif kılacaktır.

Erkekler İçin Kolye Seçim Kriterleri

Erkek Kolye Modeli Seçim

Erkek Kolye Modeli Seçim

Hep bayanlar için kolye boyu olmaz biraz da erkek kolye model ve boyu için de fikir vermek güzel olur.Uzunluğu 50 ile 60 cm arasında olan zincirler, 45 cm boyundaki zincirlere göre daha çok kıyafetle kombin olabilme potansiyeline sahiptir. Özellikle ofiste giyeceğiniz kıyafetler için bu zincir kolyeler köprücük kemiği ve büst bölgesi arasında sonlanacak ve tam bir tarz olacaktır.

Uzun Kolyelerinizi Yüksek Yakalar ve Gece Kıyafetlerinize Saklayın

Uzun Kolyelerinizi Yüksek Yaka ve Gece Kıyafetlerinize Saklayın

Uzun Kolyelerinizi Yüksek Yaka ve Gece Kıyafetlerinize Saklayın

Yüksek boyun çizgileri, zincirin uzunluğunu dengeleyecek ve taktığınız kolyenin görünümünü en iyi şekilde gösterebilmenizi sağlayacaktır. Örneğin, uzun bir kolye ile balıkçı yaka göz alıcı bir elbise ile kombinlemeyi deneyin. Yine uzun zincirler daha şık, daha zarif bir görünüm yaratma eğilimindedirler. Bir gece elbisesi veya kokteyl için uzun bir inci kolye güzel bir seçim olacaktır.

 • Kolye boyu 90 ile 105 cm arasında değişen son derece uzun kolyeler boynun etrafında iki kez dolanmalıdır.

İdeal kolye seçimi, kıyafetiniz ve seçeceğiniz kolyenin boyuyla oldukça alakalı olacaktır, bu yüzden verdiğimiz tavsiyeleri göz önünde bulundurarak en zarif halinizi oluşturmak büyük bir keyif olacaktır.

Doğru kolyeyi bulamıyorsanız o zaman New Obsessions Kolye kategorisine bakmadınız demektir…

Kolye Zincir Boyu (Boyutları) Uzunluk Ölçüleri

Kolye Zincir Boyu Uzunluk Ölçüleri

Kolye Zincir Boyu Uzunluk Ölçüleri

  Yorumunuzu Yazın