Geçici Dövme Güncel

Dövme Abdest Geçirir Mi, Geçici Dövme Abdest Bozar Mı?

14 Ekim 2019

Dövme bir yaşam tarzı ve herkesin kendince dövme yaptırmak için bir geçerli sebebi var. Dövme konusu gündeme geldiğinde bir başka konu daha ister istemez gündeme gelir. Tahmin edebileceğiniz gibi dövme ve abdest konusu. İnsanlar dövme yaptırmak istiyorlar ama acaba dövme abdeste engel mi, dövme abdesti bozar mı, dövme abdest geçirir mi, dövme abdest almaya engel mi gibi onlarca soru kafalarında beliriyor ve bu sorulara, Diyanet gibi kurum ve kişilerin görüşlerini almaya çalışıyorlar.

Bu yazımızda dövme, geçici dövme ve abdest hakkında bilinmesi gereken her şeyi ortaya dökeceğiz ve kafanızda hiç bir soru kalmayacak. Hadi başlayalım…

Diyanet Başkanlığının, Diyanet Tv kanalında ki Videosunu koyalım ve açıklamasını yapalım…

Dövme Abdeste Mani Midir?  (Diyanet)

 

Diyanet İşleri Başkanlığından olan yetkili, dövme abdeste mani midir sorusuna, öncelikle dövme caiz mi, dövmenin caiz olup olmadığı konusunda bir şey söyleyelim diyerek konuya giriş yapar, Yetkili der ki, şayet deri üzerinde kalıcı dövme varsa bunlar abdeste ve gusüle engeldir, kalıcı dövme dediğimiz deri üzerinde suyun geçişine engel olmaktadır, şayet bu dövmeler deri altına yapılmışsa caiz değildir, helal değildir, fıtrata müdahaledir. Lakin dövme deri altına yapılmış işe abdeste ve gusüle engel değildir. Derinin altında ki dövme abdeste mani diyenler olabilir lakin bu doğru değildir, derinin altını yıkamak farz değildir. Yukarıda ki videoda Diyanet İşlerinden Bir Yetkili böyle söylemektedir.

Dövme ile Abdest ve Gusül Alınır Mı?

Sonuç olarak kalıcı dövme derinin altında ise namaz abdestine ve gusül abdestine engel olmamaktadır, dövme yaptırmış kişiler gönül rahatlığı ile abdest ve gusül alabilir.

Geçici dövme ise deri üzerinde bir tabaka oluşturduğu için suyun deriye temas etmesine engel olmaktadır, bu yüzden abdest ve güsule engel olmaktadır.

Hint kınası da geçici dövme gibi deri üzerinde tabaka oluşturmakta ve bu tabaka suyun deriye geçmesine engel olduğu için hint kınası abdest ve gusüle mani olmaktadır.

Yukarıda yazdıklarımız uzun geldiyse sorularınıza kısa ve net cevaplar vererek devam edelim.

 • Dövme abdeste engel mi?

Kalıcı dövme deri altına geçtiği için ve deri altını yıkamak farz olmadığı için namaz abdestine ve gusül abdestine engel değildir. Geçici dövme ve hint kınası abdeste engeldir.

 • Dövme abdesti bozar mı?

Az önceki soruyla aynı, kalıcı dövme deri altındaysa abdesti bozmaz, ama geçici dövme ve hint kınası abdesti bozar.

 • Dövme abdesti geçirir mi?

Kalıcı dövme abdesti geçirir mi sorusundan kasıt abdest alınabilir midir, evet kalıcı dövme abdesti geçirir, geçici dövme ve hint kınası abdesti geçirmez.

 • Dövme abdest almaya engel mi?

Dövmeli birisinin abdest almasına herhangi bir engel yoktur. Dinen caizlik durumları farklı bir konudur. Geçici dövme ve hint kınası abdest almaya engeldir.

 • Dövme ile abdest alınır mı?

Kalıcı dövme ile abdest alınır, geçici dövme ve hint kınası ile abdest alınmaz.

 • Dövme yaptıran abdest alabilir mi?

Kalıcı dövme yaptıran biri abdest alabilir, geçici dövme ve hint kınası yaptıran biri abdest ve gusül alamaz.

 • Dövmede abdest kabul olur mu?

Evet kalıcı dövme yaptırmış birinin abdesti kabul olur. Geçici dövme ve hint kınası yaptırmış birinin abdesti kabul olmaz.

 • Hangi dövme abdest geçirir?

Kalıcı dövme dediğimiz yapılan dövme derinin altındaysa bu dövme abdest geçirir, geçici dövme ve hint kınası gibi dövmeler ise abdest geçirmez.

 • Tattoo ile abdest alınır mı?

Tattoo dediğimiz şey, dövmenin ingilizcesidir ve deri altında ise yani kalıcı dövme ise abdest ve gusül alınır, ama temporary tattoo yani geçici dövme ise abdest alınmaz, çünkü derinin üzerine bir tabaka oluşturur, aynı şekilde hint kınası tattoo ile de abdest alınmaz.

 • Dövme neden abdest geçirmez?

Dövme deri üzerinde ise suyun deriye geçmesine izin vermediği için abdest geçirmez. Ama deri altına yapılan dövmelerde su derinin üstüne geleceği için farz olarak suyun teması sağlanmış olur.

 • Dövme yaptırmadan önce abdest almak?

Dövme yaptırmadan önce abdest almanın pek bir manası yok. Ayağa giyilen mesh gibi bir durum söz konusu değilir. Mesh giyilirken abdestli olarak giyilir ve meshin üzerine su vurularak abdest alınma örneği dövme için geçerli değildir.

 • Dövme yaptırdıktan sonra abdest geçerli mi?

Dövme derinin altındaysa eve abdest geçerli, üstündeyse yani geçici dövme ve hint kınası şeklindeyse hayır abdest geçerli değil.

 • Sprey dövme ile abdest geçerli mi?

Hayır sprey dövmeler deri üzerinde tabaka oluşturacak ve bu tabaka suyun deriye temasına engel olacağı için abdest geçerli olmayacaktır.

 • Sticker dövme abdest geçirir mi?

Sticker dövme, yapıştırma dövme ve geçici dövme, bu üçü de aynı şeyi ifade eder ve sitcker dövme abdest geçirmez.

 • Kalıcı dövme, geçici dövme abdest tutar mı?

Kalıcı dövme deri altındaysa evet abdest tutar, geçici dövme ve hint kınası abdest tutmaz.

Kalıcı dövme, dövme, geçici dövme ve hint kınasının abdest ile olan bağı hakkında kafanıza takılan soru var ise yorum olarak yazabilirsiniz.

 

 • Reply
  Bursa Yurt
  16 Ekim 2019 at 19:19

  Harika bir yazı olmuş, dövme ve abdest konusu oldukça önemliydi. Sorulabilecek tüm sorulara cevap verilmiş çok teşekkürler.

Yorumunuzu Yazın