Geçici Dövme

Dövmenin Asi Çocuğu: Tribal Dövme Modelleri ve Anlamı

2 Ağustos 2019

Popüler dövme kültürleri arasında apayrı bir yeri ve oldukça da fazla taraftarı olan bir dövme modeli olan tribal dövme modelleri çok eski zamanlardan başlayan serüvenine günümüzde de kitlesini arttırarak devam etmekte. Peki tribal dövme nedir, tribal dövme fiyatları nelerdir, en güzel tribal dövme modelleri nelerdir hepsini bu yazımızda öğreneceğiz…

Tribal Dövme Nedir

Tribal dövme; tribe kelimesinden ingilizce kabile anlamına gelmektedir ve eski kabilelerin kendi aile kimliklerini, sosyal statülerini, ayinlerini göstermek amacıyla yaptıkları, genellikle siyah renk kullanılan ve her kültürün kendine özgü teknik ve tasarımlarının olduğu dövme kültürüdür.

Dövme dövdürmek bir çok kültürde bir ritüel olarak halen daha geçerliliğini korumaktadır ve tribal dövme modellerinin kaynağı olduğu bazı kültürler; Borneo, Aztek, Hindistan, Hawaii, Yeni Zelanda Maori Halkı, Samoa ve Polinezya halkları olarak bilinmektedir.

Tribal Dövme Çeşitleri

Tribal dövme modellerinin esinlenilmesi genellikle eski kabile motiflerinden olmaktadır. Tribal dövme modellerinin etkileyen üç önemli kültür vardır ve bunlar; Borneon, Hawaiian ve Maori’dir.

  • Borneon: En popüler tribal dövme tarzlarından biridir, günümüzün borneon tribal dövme modellerinin çoğu Kayan Kenyah ve Bakatan kabilelerinin dövme modellerinden kopyalanarak yapmılmıştır. Borneon tarzı dövmelerin en büyük özelliği geçen zamana karşı oldukça dirençli olmalarıdır. Dövme modellerinde koyu siyah çizgiler ve basit renklendirmeler bulunmakta. Diğer tribal dövme tarzları ile karşılaştırıldığında solmaya ve bulanıklığa daha az eğilimlidirler.
Borneo Tarzı Erkek Kol Tribal Dövme Modeli

Borneo Tarzı Erkek Kol Tribal Dövme Modeli

  • Hawaiian: Batı sömürge kültürlerinin etkisinden önce Hawaii geleneksel tribal dövme modellerinde bir çok geometrik desen içermekte ve en çok kullanılan renk siyah olmakta. En çok kullanılan dövme motifleri arasında çiçekler, palmiyeler, güneş, yıldız ve dalga desenleri olmaktadır.
Hawaiian Tarzı Erkek Kol Tribal Dövme Modeli

Hawaiian Tarzı Erkek Kol Tribal Dövme Modeli

  • Maori:  Yeni Zelanda’nın yerli halklarından biri olan Maori’ler bir zamanlar dünyanın en eşsiz dövme tarzlarından bazılarını yaratımışlardı. Dövme stilleri yüz dövmelerinden gelişti ve bugün hala kutsal bir aile ve kişisel kimlik göstergesi olarak devam etmektedir. Maori dövmeleri, dövme yaptıranın ailesi, başarısı ve becerilerini anlatan bir hikaye gibi işlenmektedir.
Maori Tarzı Erkek Tribal Kol Dövmesi Modeli

Maori Tarzı Erkek Tribal Kol Dövmesi Modeli

Tribal Dövme Modeli Seçme

Tribal dövme modelleri günümüzde oldukça popüler olması sebebiyle ilk kez dövme yaptırmak isteyenlerin genellikle ilk tercihleri arasında yer almakta. Özellikle spor salonlarında geliştirilen atletik vücutlar için kaslı, pazulu kol ve omuz bölgesini içeren tribal dövme modelleri tercih olabilmekte. Aynı zamanda siyah renk kullanılan tribal dövme modeli her dövme sanatçısının severek yaptığı dövmeler arasında yer almaktadır. Yine tribal dövmeler siyah renkli olduğu için zamana ve aşınmaya daha uzun süre dayanabilmekte lakin geniş ve kalın çizgiler ile modeller, dövmenin çıkarılması ve kapatılması konusunda biraz zorluk çıkardığı söylenebilir.

Polinezya Tribal Dövme Sözlüğü

Aztek savaşçısı:  Ağır zırhlı bir savaşçı tanrı sembolü. Savaş için güç ve cesaret açısından önemli özellikleri temsil ediyor.

Aztek Savaşçısı Sembolü

Aztek Savaşçısı Sembolü

Borneo Dog “Aso”: Ejderha gibi vücuda sahip bir köpek, önemli bir av sembolü. Bu köpeklerin belirsiz kökenleri var ve serbestçe dolaşıyorlar. Başka birinin bölgesine girdiklerinde, kimsenin onları vurmasına izin verilmez.

Borneo Dog Tribal Dövme Sembolü

Borneo Dog Tribal Dövme Sembolü

Haida Bear: Güç, canlılık ve aile sembolüdür. Bu dövmenin, dövmeyi alan kişide ayının kendine özgü güçlü yanlarını ortaya çıkardığı düşünülüyordu.

Haida Bear Dövme Sembolü

Haida Bear Dövme Sembolü

Hawaiian Gecko: Doğaüstü güçleri olduğuna inanılan yeşil kertenkelenin bir sembolü, onunla temas eden herkese hastalık ve kötü bir şans getirdiğine inanılıyordu.

Hawaii Kertenkelesi Sembolü

Hawaii Kertenkelesi Sembolü

Maori Pikorua: İki ayrı şeyin kaynaşmasını temsil eden bir sembol, örneğin bir okyanusa kaynayan iki nehir.

Pikorua Sembolü

Pikorua Sembolü

Maya Totem Kartalı: Kanatları açılmış bir kartal sembolüdür. Gücü, öngörü ve vahşeti temsil eder.

Maya Totem Kartalı Sembolü

Maya Totem Kartalı Sembolü

Yerli Hint Çemberi Sembolleri: Her biri dört elementten birini temsil eden dört basit daire sembolü. Bunlar aynı zamanda doğum ve ölüm döngüsünü de temsil eder.

Polinezya Fili: Girift tasarlanmış bir fil. Bu, doğa ile bir bağlantıyı temsil eder ve güçlülük, basitlik ve insanlığın sembolü olarak durur.

Polinezya Fili Sembolü

Polinezya Fili Sembolü

Tiki: Polinezya kültüründe korumayı temsil eden yarı tanrı. 

Polinezya Tiki Sembolü

Polinezya Tiki Sembolü

Geçici dövme olarak yaptıracağınız tribal dövmenizin vücudunuzdaki konumunu seçmek ise size kalmış bir tercih olacaktır. Gösterişli, sade ya da her gün görmeyeceğiniz bir nokta kısacası vücutta pek çok bölgeye bu dövmelerden yaptırabilirsiniz.

Tribal Dövme Modelleri

Tribal dövme tasarımları, geçtiğimiz her gün biraz daha çeşitlendirilmektedir. Bu çeşitlilik ve gelişme de istediğiniz tribal dövme modelleri için size avantaj sağlamaktadır. Siyah bir mürekkep ile uygulanan bu dövmeyi tercih etmeden önce kendinize uygun modelleri araştırabilirsiniz.Genellikle dövme yaptırma konusunda emin olmayan kişiler arasında sıkılmaktan korkanlar da bulunmaktadır. Bu konuda herhangi bir tereddüt yaşamanıza gerek yoktur. Tribal dövmeler her dönemin çizgilerini içerisinde taşıyan görkemli dövmelerdir.

Detaya inilmeden yapılan tribal dövme modellerinde soyut kavramlar tercih ederken aynı zamanda hayvan sembolleri, somut kavramları ya da gösterişli modelleri de tercih edebilirsiniz. Tribal dövme modelleri bir kavrama da sahip olmak zorunda değillerdir. Omuz ve kol gibi bölgelere gösterişli çizgilerden oluşan modelleri tercih edebilirsiniz. Kadınların genellikle minimal modelleri tercih ettiği gibi aynı zamanda gösterişi kaybetmeden bir canlıyı temsil eden modelleri de seçebilirsiniz.

  • Kol bölgesi, tribal dövme için en çok tercih edilen bölgelerden bir tanesidir. Bu durum tarihte de yerini almıştır. Daha rahat görünmesi ve gösterişli modellerin sergilenmesi istendiğinde kol bölgesinin seçilmesi oldukça doğru bir karar olacaktır. Bu bölge için kadınlar çiçek ve kadınsı figürleri seçerken erkeklerde bu durum gösteriş ve kahramanlığı temsil eden modellere yerini bırakmaktadır.
  • Omuz bölgesi ise koldan sonra en popüler olan vücut bölgelerindendir. Kadın ve erkekte oldukça fazla tercih edilmektedir. Gücü ve güçlü bir hayvanı taşımak istiyorsanız bunun için doğru tercih omuz bölgesi olabilir.
  • Bilek için hayvan ve çiçek gibi tribal dövme modelleri çoğunlukla tercih edilmektedir. Minimal modeller de bilek bölgesinde tercih edilebilmektedir.
  • El için tercih edilen tribal dövme modelleri arasında ise çiçek modelleri bulunmaktadır.

Tribal Dövme Fiyatları Ne Kadar?

Dövme fiyatları çeşitleri, modelleri gibi pek çok nedenle fiyat değişkenliği göstermektedir. Oldukça uygun fiyata geçici tribal dövme bulunurken daha gösterişli olanlar ise farklı fiyatlarda olmaktadır. Bu durumda önemli olan dövmenizin modeli olacaktır.

New Obsessions Geçici Tribal Dövme Modelleri

Geçici Tribal Bilek Dövmesi Modelleri

Geçici Tribal Bilek Dövmesi Modelleri

Swris Geçici Tribal Dövme Paketini Satın Almak İçin Tıklayınız

Bel Bölgesi Tribal Dövme Modeli Paketini Satın Almak İçin Tıklayınız

Geçici Tribal Kol Omuz Pazu Bölgesi Dövmesi Modeli

Geçici Tribal Kol Omuz Pazu Bölgesi Dövmesi Modeli

Ripe Tribal Geçici Kol Omuz Pazu Bölgesi Dövme Paketini Satın Almak İçin Tıklayınız

    Yorumunuzu Yazın