Genel

En Güzel 5 Gül Dövmesi

7 Ağustos 2019

Geçici dövme modası sahilleri kasıp kavurmaya devam ederken yanık tenimize en çok hangi geçici dövmeler yakışır diye düşündüm. Kuşkusuz altın ve gümüş renkli yaldızlı metalik dövmeler bronz bir tende parıl parıl duracaktır ama bugünkü araştırma yazımın konusu metalik dövmeler değil, en klişe, en tanıdık, en vintage dövme modeli olan Gül Dövmeleri.

80’lerin Hollywood filmlerine baktığımızda tüm o cool kadın yıldızların muhakkak bir gül dövmesi vardı. Hatta bu gül dövmelerine yazılan şarkılar, gül dövmesi şiirleri bile. Dikenlere sarılmış güller, silahla çevrilmiş güller, kenarlarından kan damlayan güller, dişlerin arasına alınmış güller gibi kadını güçlü ama romantik gösteren tüm gül yansımaları özellikle rock motiflerle birleştirilerek çizilirdi. O dönemlerde gül dövmesi yaptıranlar geçici dövme olmadığından dolayı sanırım şimdi çok üzgündürler. Çünkü 2000’lerin milenyum modası maalesef bu vintage ve rock gülleri çok da “cool” bulmuyor. Bir taraftan da bu “vintage” çizgiden gitmeyi seven bir kesim genç veya orta yaşlı dövme sever ise hala bu desenleri old school tarzında vücutlarına çizdiriyorlar. Peki ne oldu bu gül sevdasına? Artık gülleri sevmiyoruz da mı gül dövmesi yapmıyor veya yaptırmıyoruz?

Tabii ki hayır. Milenyumun “cool” gençliği buna da çözüm buldu. Günümüz modasında artık gül dövmelerinin kendine özgü tarzları var. Ayrıca günümüzde gül dövmelerini erkeklerde özellikle elde, ayakta ve boyunda tercih ediyor. Şimdi bakalım Gül dövmesi yaptırmak isteyenlerin en çok tercih ettiği modern gül dövmesi şablonları ve çizimleri nasıl? Biz her zamanki gibi gerçek bir dövme yaptırmadan önce mutlaka yapıştırma geçici dövme ile istediğiniz deseni vücudunuzda görmenizi öneriyoruz, bu da satır arası olsun. Çünkü en güzel gül dövmesi yapması en kolay olan geçici gül dövmesi.

İşte “demode” olmadan yaptırabileceğiniz en cool 5 gül dövmesi ve Gül geçici dövme şablonları.

1- Geometrik güller:

Geometrik dövmeler son yılların en çok kullanılan minimal tarzda gül dövmesi. Sadece geometrik çizgilerin özellikle kadın vücudunda soğuk durduğu da gerçek. Bu yüzden geometrik şekillerin arasına çizilen açmış veya tomurcuk güller enfes bir modern gül görünümü katıyor. Renk ise siyah, lacivert ve kırmızı arasında seçilmeli. Geometrik güller boyuna uygulanabilir, en beğenilen gül dövmesi çizimleri şimdilik geometrik güller.

2- Karakalem Güller:

Karakalem tekniği ile çizilen güller genellikle tomurcuk veya açmış gül formunda resmediliyor. Karakalem tekniği ile çizilen gül şablonları 2 cm den 15 cm’e kadar olarak ayak bileğine, kola, göğüse, el bileğine, boyuna veya bel kısmına  uygulanıyor. Geçici dövme şablonlarında çokça tercih edilen bu tip gül motifleri birden fazla açmış veya tomurcuk gülün bir arada kullanılmasıyla oluşturulur. Karakalem gül dövmeleri hem romantik, hem sade hem de seksi bir görünüm sağlarlar. Kadınların özellikle omuz, boyun ve göğüs bölgelerinde çokça tercih ettiği karakalem gül geçici dövmelerine sizler için bazı gerçek fotoğraf örnekleri derledik.

 

 

 

 

 

3-Kırmızı Güller:

Kırmızı gülün asla modası geçmez. Herkes sanırım benimle hem fikirdir. Ama yazının başında da bahsettiğimiz gibi çoğu kırmızı gül dövmesi çok eskilerde kalan motifler. Fakat güncel motiflerde de çok beğenilen ve tercih edilen şablonlar bulunmakta. Bu şablonlar da genellikle kırmızı gülü sürreal biçimlerde veya suluboya tekniklerle gülün doğal formundan ilham alarak resmedilmiş olanlar. Kırmızı gül objesinin değil de kırmızı gül imgesinin resmedildiği geçici dövmeler özellikle kış aylarının en çok tercih edilen modeli. Kızmızı gül çizimli geçici dövme şablonları veya gerçek kırmızı gül dövmeleri genellikle el bileğinde ve ayak bileğinde tercih ediliyor. Kırmızının tonu ise gülü çizenin elinin ayarına kalmış diyebiliriz.

 

 

4- Çeşitli hayvan motifleri ile içice geçmiş gül dövmeleri

Özellikle ejderha, yılan veya kartal gibi yırtıcı hayvanlarla iç içe çizilen güller, gülün asi yanının dışa vurumu olarak yorumlanabilir. Hatta gülün dikeni yerine çizilen yılan da gülün saflığına ve güzelliğine karşı üzerindeki dikenlerin tehlikesine vurgu yapar. Bir yemekte denge için tatlı ve acının birlikte kullanılması gibi dövmede de bir denge yaratır bu. Özellikle ejderha ile birlikte çizilen gül ise yakıcı ve yok edici bir ruhun temsilcisi olarak çizilir. Ejderha, yılan, kurt ve kartal gibi yırtıcılarla iç içe çizilen dövmeler geçici dövmede de çok trenddir. Kola, omuza ve sırta büyük şekilde çizilmesi veya yapıştırılması da dövmelerin görüntüsünü güzelleştirmekte ve ilgi çekiciliğini artırmaktadır.

 

5- Suluboya gül dövmesi ve renkli gül dövmeleri

geometrik desenli dövmelerle beraber son yılların en trend dövme şablonları suluboya çizimli olanlar. Bundan 10 yıl önce dövme tasarımlarında neredeyse hiç bulunmayan suluboya görünümlü dövmeler,  yapıştırma geçici dövmenin yaygınlaşması ile artmıştır. Çünkü tenin altına iğne ile işlenen boya ile yapılan gerçek dövme suluboya tekniği ile çok uzun sürmekte ve canın yanması daha fazla olmaktadır. Sprey geçici dövme veya kına şablonlu geçici dövmelerde ise bu görüntü teknik olarak sağlanamamaktadır. Ama yeşillikler arasındaki bir kırmızı gül, ebru motifleri, mandala üzerinde siluet şeklinde düşmüş suluboya gül dövmesi gibi sonsuz çeşitlilikteki sulu boya gül dövmesini yapıştırma geçici dövme ile yapmak çok olasıdır. Newobsessions geçici dövme modelleri arasında onlarca sulu boya gül şablonlu geçici dövme deseni bulunmaktadır.

Sulu boya çiziminin yanında renkli gül geçici dövmesi de oldukça revaçta bir modeldir. Giydiğiniz kıyafetin rengine, sürdüğünüz ojenin rengine veya sadece ayakkabınızın tonuna uygun renk gül dövmesi yapabilirsiniz. Hem de bildiğiniz o kolay metotla. Yapıştır-ıslat-çık.


En anlamlı dövmelerden biri olan gÜl dövmeleri boyunda, kolda, el üstünde, bilekte, parmakta tercih edilen bir model olup; küçük ve büyük çizilmiş gül dövme motifleri erkeklerin ve bayanların sıkça yaptırdığı bir modeldir.
Kola gül dövmesi yaptırmak isteyenler için seçilebilecek en güzel model 7 cm boyutunun üzerinde dikenli güller olabilecekken, en üstüne yapılacak gül dövmelerinde bir tomurcuk veya tek bir dal gibi daha minimal çizimler tercih edilmelidir. Bu arada klişelerden uzak bir gül dövmesi istiyorsanız kırmızı gül dövmesi yerine siyah gül dövmesi e edilebilir. Siyah gül dövmesinde yine geometrik ve old school çizimler tercih edilebilir. Güller buket gül dövmesi, tomurcuk gül dövmesi, dal gül dövmesi ve dikenli gül dövmesi şeklinde olabileceği gibi sadece futuristik bir gül de tercih edilebilir.

    Yorumunuzu Yazın