Geçici Dövme

En Güzel Geçici Kartal Dövmeleri ve Anlamları

27 Ağustos 2019

Kuşlar arasında en güçlü olan kartalın sembol olduğu kartal dövmeleri her dönem ilgi gören dövmeler arasında yer almaktadır. Sinirli bakışları, gücü ve otoritesi ile karakterinde bu niteliklerin var olduğuna inananların dövmeleri olmuştur. Dövmenin yanı sıra etrafımızda bulunan pek çok şey içinde ilham kaynağı olmaktadırlar. İnanışlarda kutsal olarak da görülen kartallar pek çok yazıta, kitaba, filme ana karakter olmuşlardır. Genellikle iyinin temsilcileri olarak görülmektedirler ve sembolleri de kötülüğün her zaman karşısında olan anlamlar taşımaktadırlar. Bugün bile kartal sembolleri hayatımızın her alanında kullanılırken aynı zamanda da kartallara duyulan saygı her dönem artmaktadır.

Kartal Dövmesi Anlamı

Birden fazla kültürle beraber geçmişe gidildiğinde kartallar için en iyi anlamlara rastlanmaktadır. İnsanlar doğa ananın en güçlü kuşu olan kartal sembollerini güçlerini göstermek, otorite kurmak için yüzyıllar boyunca kullanmışlardır. Bu durum bugün de devam etmektedir. Kutsal olarak görülen kartallar; güneş, ateş ve ışık anlamlarına da karşılık gelmektedir. Kötü olan her durumun savaşçısı olarak görülen bu kuşlar aynı zamanda mücadeleci olarak da tanımlanırlar. Savaşçı bir dövme taşımak istediğinizde şövalye figürleri yerine kartal dövmesi de seçeneklerinizin arasında yer alabilir.

Kimsenin ulaşamadığı yüksekliklere ulaşan bu görkemli hayvan için her medeniyet farklı anlamlar çıkarmıştır. Bunlardan bir tanesi de Türklerdir. İnsanlara yolculuklarında eşlik eden, koruyucu aynı zamanda görkemli tanımlarını kartal ile bulmuşlardır. Kılıçlarında, bıçaklarında ve yaşadıkları alanlarda bozkurt ve at gibi hayvan figürlerinin yanında kartal sembollerini de kullanmışlardır. Selçuklu Devleti de armasında kartal figürlerini kullananlar arasında yer almaktadır. Tabi ki sadece Türk tarihinde yer alan bir figür değildir. Güç ve otoritenin temsilcisi olarak Bizanslıların tarihinde de yer almışlardır. Bizans bayrağında kullanılan kartal figürleri devlet ve kilisenin tek yönetimle bir arada olduğunu da simgelemektedir. Karlan dövmesi de burada yola çıkıldığında oldukça fazla anlamlara sahip olan bir dövme olarak günümüzde kendine önemli bir yer bulmaktadır.

Kartal Dövmesi Modelleri

Kartal dövmesi kullananlar arasında en çok erkekler yer almaktadır. Bunun bir nedeni de erkeklerin güçlü sembolleri daha fazla dövmelerinde kullanmak istemelerindendir. Kadınlar arasında yaygın olan ise kanatları ya da sert bakışlarıyla ön plana çıkan dövme modellerdir. Minimal dövmeler kartal figürleri için tercih edilmemektedir. Kartalların gösterişli ve büyük yapıları nedeniyle büyük dövme modelleri daha sık kullanılmaktadır.

  • Sırt bölgenizi kaplayan büyük bir kartal dövmesi ile kusursuzluğu elde edebilirsiniz. Özellikle detaylandırılacak ve gerçek renklerine yakın renklendirme ile yapılan bu dövmeler sırt bölgesinde şık durmaktadır. Erkekler için en çok tercih edilen bölgeler arasında sırt yer almaktadır. Kartal figürlerinin ihtişamlı halleri burada istenildiği gibi ortaya çıkarılmaktadır.
  • Omuz bölgesi de yine erkekler tarafından dövmeler için kullanılan alanlardandır. Tüm omzu kaplayan savaşçı kartal dövmelerine sık rastlanmaktadır.
  • Göğüste kartal dövme modelleri de popülerliğini korumaktadır. Kartal sembolünün tüm ihtişamını göğsünüzde taşıyabilirsiniz. Geçici kartal dövme modelleri arasından en uygun modeli seçerek istediğiniz ihtişamı bu bölgede yakalayabilirsiniz.
  • Boyun bölgesi kartal figürleri için dar bir alan olmaktadır. Ancak biraz daha küçük dövmeler için uygun bir alan olmaktadır. Her ne kadar kartallar gösterişli bir şekilde dövmelerde kullanılsa da boyun bölgesinde de minimal bir dövme olarak kullanılabilir

    Yorumunuzu Yazın