Geçici Dövme

En Güzel Geçici Kelebek Dövmeleri ve Anlamları

28 Ağustos 2019

Maneviyat, güzellik ve sevginin karşılığı olan kelebek dövmeleri; her dönem güzel olmuş ve olmaya da devam eden dövmeler arasındadır. Her yaştan kadının ilgisini çekmeye her zaman devam etmiştir. Sadece anlamı ile değil aynı zamanda sade ve güzel olmaları da bu ilginin bir diğer sebepleri arasında yer almaktadır. Geçmişten bugüne dek metamorfozun sembolü olan kelebek figürü her karakteri yansıtabilecek genel bir dövme modeli arasında denilebilir. Hayatın, evrenin ve doğanın değişim halinde olması nedeniyle kelebek figürleri, her insanın kendisine ait parçasını bulabileceği bir dövmedir.

Kelebek Dövmesi Anlamı

Kelebek dövmesi ilhamını kelebeğin güzelliği ve değişiminden almaktadır. Hayatına yumurta olarak adım atan kelebekler zamanla bir tırtıl halini almaktadır. Tırtıl olmanın sürecini tamamladığında ise masallara bile ilham olan güzelliği ile kelebek oluşumunu tamamlamaktadır. Kelebekler geçirdikleri bu metamorfoz sürecinden dolayı değişim anlamının karşılığında yer bulmuşlardır. Yaşam esnasında her adımın kelebeklerin oluşum sürecindeki gibi bir adım olduğu ve bu adımlar tamamlandığında ise sonucun muazzam bir güzelliğe sahip olduğu düşünülür. Kelebek tüm bu anlamları içerisinde taşıyan bir sembol olarak yüzyıllardır yerini korumaktadır. Kelebek dövmesi de her aşamayı adım adım yürüyen ve sabrederek sonucun güzelliğini yaşamaya hazır olan insanların dövmesidir.

Kelebek dövmesi, tüm bu güzellikleri ve zorlukları anımsatırken aynı zamanda güzelliğin de kalıcı olmayacağının sembolüdür. Bu nedenle ölümün ve yaşamın bir arada oluşunun en güzel semboller kelebeklerdir. Kelebek figürlerinin ana tema olduğu dövmeler; hayatta zorlukların sonunda güzellikler geldiğini ve güzelliklerin de bir gün son bulabileceğini anlatmaktadır. Kimi inanışa göre ise kelebeklerin yumurta dönemleri doğurganlığı sembolize ederken, larva dönemleri ise sosyalleşmeyi anımsatır. Tırtıl haline ise farkında olma ve kabulleniş anlamları yüklenmektedir. Her kültürde farklı yorumlanan simgelerden bir tanesi de kelebek figürleridir. Kelt mitolojisinde sevgi, güzellik anlamlarının karşılığı olurken Çin’de sağlık, bolluk, neşe ve şans olarak anlam kazanmaktadır.

Kelebek Dövme Modelleri

Kelebek dövmesi taşıdığı farklı anlamlar nedeniyle modellerinde de farklılıklar yaratmaktadır. Kişiye özgü modelleri ortaya çıkarmak kelebek figürleri olan bir dövmede daha basit olacaktır. Dövme yaptırmaya karar verdiğinizde de kişiye özgü modelleri seçmek önemlidir. Bir başkasında gördüğünüz dövmenin yansımasında sizden bir parça olmayabilir. Ancak ufak dokunuş ve eklemelerle değiştirdiğiniz dövmeleriniz tamamen size ait olacak aynı zamanda sizin bir parçanızı anlatmış olacaktır.

Estetiğin ön planda olduğu kelebek dövme modellerinde, Ulysses türündeki kelebeğin sembolü en çok tercih edilenler arsında yer almaktadır. Yusufçuk dövme modelleri su ve hava anlamına gelmektedir. Yusufçuklar sadece dövmelere değil takı ve özel eşyalarda da kullanılan sembollerdir. Aynı zamanda iç huzurun dışavurumu anlamıyla da dövmelerde sembol olarak kullanılmaktadır. Dünyada ise en popüler kelebek sembollerinden bir tanesi Monarch isimli kelebektir. Dövme modelleri arasında en fazla ün Monarch’i kelebeğine aittir.

  • Ayak ve el bileğinde kelebek sembollerine denk gelmeniz mümkündür. Özellikle kadınlar tarafından yapılan bu geçici kelebek dövme modelleri oldukça şık durmaktadır.
  • Omuzlara konmuş gibi duran kelebek dövmeleri de çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Minimal dövmelerin zarifliği ile kelebeklerin güzelliğinin birleşimi tarifsiz bir görünümü sağlamaktadır.
  • Sırt bölgesine ise kelebeğin kanatları ile yapılan dövmeler oldukça fazladır. Büyük bir kelebek dövmesi istiyorsanız sırt bölgesi en uygun nokta olacaktır.
  • Kulak ya da ense gibi minimal dövmelerin yakıştığı bölgelerde de kelebek simgelerini kullanabilirsiniz.

Delibal kelebek dövmesi anlamı, dövme iki sevgilinin sağ ve sol ellerinin baş parmak devamına yapılmış ve ruhun beden üzerindeki etkisini ve bu etkinin yarattığı dönüşümleri simgeler. Delibaldaki kelebek dövmesi ise Barış (Çağatay Ulusoy) ve Füsun (Leyla Lydia Tuğutlu) ‘un birbirleri üzerinde ki etkileri ve zaman içerisinde ki dönüşümleri anlamına gelmektedir.İki özel ruh bir araya geldiğinde ortaya tam bir kelebek dövmesi çıkar ve iki yalnız ruh birbirini tamamlar.

Delibal Filmi Kelebek Dövmesi

Delibal Filmi Kelebek Dövmesi

New Obsessions Geçici Kelebek Dövmesi Modelleri

Butterfly Kelebek Geçici Dövme Paketini Satın Almak İçin Tıklayınız

Geçici Kuş Kelebek Çiçek Karışık Dövme Paketini Satın Alma İçin Tıklayınız

Power Geçici Fil Kelebek Dövmesi Paketini Satın Almak için Tıklayınız

 

    Yorumunuzu Yazın