Geçici Dövme

En Güzel Geçici Şahin Dövmesi Modelleri ve Anlamları

28 Ağustos 2019

Acımasızlığı ile kuş türünün arasında görkemli bir kuş olan şahinlerin sembolleri şahin dövmeleri üzerinde ilham olmuştur. Görkemli bir bedene sahip olmalarının yanı sıra korkutucu keskin gözleriyle de dövmeler üzerinde etkilidir. Kartallar kadar etkili ve güçlü olan şahinlerin dövmelere ilham olması her dönem ilgi görmektedir. Pek çok farklı anlamın sembolü olan şahinlerin sembolleri genele bakıldığında erkekler tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Şahin Dövmesi Anlamları

Şahin dövmeleri anlamlarını görkemli ve güçlü kuşlar olan şahinlerden almaktadırlar. Şahin sembolleri de kartal ya da diğer kuş sembolleri gibi pek çok farklı kültür ve uygarlıklar tarafından kullanılmışlardır. Her kuş sembolünün farklı bir anlamda karşılığı vardır. Dövmelerde sembol olarak kullanıldıkları alanlarda da anlamlarına yönelik tasarımlar yapılmaktadır. Aralarında korkutucu olarak bilinen şahinde asilliği, gücü ve özgürlüğü temsil etmektedir. Bu anlamlar genel olarak şahin sembollerinin gözde olması için yeterlidir.

Geniş Mısır tarihinde Şahin figürleri, karanlık ile savaşan ışığı ve onurlu duruşu ile göz kamaştıran bir kahramanı temsil eder. Zekalarıyla ön plana çıktıkları için bazı uygarlıklarda zekanın ve zeki liderlerin de sembolü olmuşlardır. Bu anlamından dolayı geçmişte kral ya da kraliçeler üzerinde sık kullanılan figürler haline gelmişlerdir. Takılar, taçlar, eşyalar, kumaşlar ve saraylar üzerinde incelemeler yapıldığında pek çok şahin sembolüne denk gelinmiştir. Şahin dövmeleri de buradan yola çıkıldığında liderliğin de temsili olmaktadır.

Her alanda kendine yer bulan şahin figürleri kutsal ve kutsal olmayan dinlerde de kendilerine yer edinmişlerdir. İnanışlarda ölmüş kişilerin ruhlarını temsil ederken bir kısmında da kutsal olarak nitelendirilirler. Bu nedenle kutsal olarak görülen alanlarda şahin figürlerine rastlanmaktadır. Özgürlük ve beceri anlamı da şahin figürlerinin karşılık bulduğu anlamlar arasında inanışlarda yer bulmaktadır. Şahin dövmeleri kullanan kişilerinde zeki ve özgürlüğünde yol bulan kimseler olduğu vurgusu buradan çıkmaktadır.

Şahin Dövmesi Modelleri

Kuş dövmelerinde renklerin ve modellerin birçok örneği bulunmaktadır. Dövme modelinize karar verirken kendinizi en çok yansıtan dövmeyi bulmanızda bu nedenle rahat olacaktır. Klasik bir geçici şahin dövmesi modelini de ufak dokunuşlarla kişisel hale getirebilirsiniz. Doğanın sembollerini, ağaçları, geometrik figürleri ya da gökyüzünü temsil eden figürleri kullanarak özgün dövmeler elde edebilirsiniz. Dövmenizin sizden bir parçayı yansıtması önemlidir. Bir diğer önemli durum da dövmenizin modelini hangi vücut bölgesine yaptıracağınızdır. Her dövme modeli her bölgede kendini gösteremez. Dövmecinizden de bu konuda fikir alabilirsiniz. Doğru seçimler sonucunda dövmeniz hayal ettiğinizden daha güzel bir görünüme kavuşacaktır.

  • Sırt bölgesi detaylı ve büyük dövmelerin uygulandığı en rahat alanlardan bir tanesidir. Eğer dövmenizi bu bölgeye yaptıracaksanız, kısıtlama olmadan istediğiniz modelleri kullanabilirsiniz. Tabi ki büyük vücut kaplayan dövme istemiyorsanız minimal dövmeleri de sırt bölgenizde kullanabilirsiniz. Şahinler gösterişli ve büyük hayvanlar olması nedeniyle daha çok büyük dövmelerde tercih edilmektedir.
  • Kol bölgesi de her büyüklükteki dövme modellerinin kullanıldığı alanlardandır. İster tüm kolunuzu saran modeller isterseniz küçük sembolleri kolunuzda kullanabilirsiniz.
  • Omuz bölgesi şahin sembollerinin en gösterişli modelleri için uygun bir alandır.
  • Boyun ve ense bölgesi de özellikle küçük kuş dövmeleri için kullanılan alanlardır. Kadınlar arasında popüler olan minimal dövmeler bu bölgelerde daha çok ilgi görmektedir.

    Yorumunuzu Yazın