Erkek Modası

Erkekler İçin Bileklik Seçim Rehberi [En İyi Kılavuz]

25 Aralık 2019

Kadın aksesuar ve takı dünyasının baş döndüren gelişimi, bileklikleri kadın hegemonyası altına almaya çalışsa da, bileklikler erkekler için halen daha en asil ve de tarzınızı gösterebileceğiniz en özel takı aksesuarları arasında yer almaktadır.

Rehberimize başlamadan evvel

Bu söze kulak verin;

“Sen sadece takım elbise veya giyinmek için giyinen birisi değilsin, sen, takımın iyi görünmesi, kıyafetinin iyi görünmesi için zaman ayıran bir adamsın ve bileklik bunu en net şekilde ortaya koyuyor”

Bahsettiğimiz şey tam olarak bu… Kurumsal bir ofiste çalışıyorsun ve iş kıyafeti olarak tercihin genel de takım elbise olmakta. Diğer erkeklerden, çalışma arkadaşlarından seni ne ayıracak???

Elbette ki tarzın… Onların hepsi sadece giyinmek için zaman ayırıyorlar, sen ise giydiğin takım elbisenin çok daha iyi durması için zaman ayırıyorsun ve bunu sadece kendin için yapıyorsun. Fark burada başlıyor ve bu rehber senin için adamım…

Bugüne kadar koluna saatten başka bir şey takmamış olabilirsin, yada evlilik yüzüğünden başka bir takı bilmiyor olabilirsin,  ne tür kıyafete ne tür bileklik lazım bu tür konularda tecrübeli olmayabilirsin, işte bu rehber tam sizler için hazırlandı.

Bileklik konusunda faydalanabileceğiniz en iyi seçim rehberi ile karşınızdayız…

Erkek bileklikleri; Metal, Deri, Doğal Taş, Boncuklu gibi bir çok tarzda ve materyalde imal edilmekte, malzemelerine göre incelemeye başlayalım…

Metal Erkek Bileklikler

Metal Erkek Bileklik

Metal Erkek Bileklik

Metal erkek bileklik modelleri, şıklığın ve erkeksiliğin bir arada olduğu, her tür kıyafet seçiminize muhteşem bir şekilde uyum sağlayabilen en özel bileklik tarzlarından biridir.

Metal bileklikler konusunda dikkat edeceğimiz bir kaç husus var, çok şık ve gösterişli metal bilekliklerden uzak durun, kıyafetinizi tamamlamak yerine sizden rol çalarlar ve tüm ilgiyi üzerine toplar. Bileklikler deki asıl amaç kusursuz görünümü sağlamak için kıyafetimize destek olmaları ve buna zaman ayırdığımızı belirten en özel detay olmasıdır. İlk fotoğrafta yer alan detaylara baktığımızda kot ceketin düğme deliklerinin çevresi ve dikişler sarı, altın rengi iplikle yapılmış ve takılan bileklik ve yüzük aynı renklerde, metal ve hibrit tarzı erkek bilekliklerinden oluşmakta ve muhteşem bir görünüm ortaya koymakta.

Buradan çıkarılacak ders, metal bileklik seçerken giyeceğimiz kıyafetimizle alakalı olması, klasımızı ve giyim zevkimizi zirveye taşıyacaktır.

Metal Erkek Bileklik ve Takım Elbise

Metal Erkek Bileklik ve Takım Elbise

Metal bilekliklerin en uyumlu ve asil durduğu kıyafetlerin başında elbette takım elbise gelmektedir.Yan yana koyduğumuz iki fotoğrafta da parlak ve karartılmış tarzda metal erkek bileklikleri gömlek ve ceket manşetlerinin doğru seçimi sayesinde sönük kalmadan, tüm ihtişamıyla bileği süslemekte. Böylesi bir asil ve zarif tarz eminim ki her erkeğin yakalamak istediği giyim zevklerindendir.

Metal Erkek Bileklik Modeli

Metal Erkek Bileklik Modeli

Çoklu metal erkek bileklik modellerinin, gösterişe kaçmadan, parlak metal yüzeyi sayesinde üzerinize giyebileceğiniz ince bir triko kazağın kolları yukarı doğru çekildiğinde ortaya çıkan muhteşem görünüm. Sadelik ve asalet, metal erkek bilekliklerinde doğuştan gelen bir özellik.

Metal Erkek Bileklik Modeli

Metal Erkek Bileklik Modeli

Metal bileklikler için illa çok fazla kıyafet giyerek kombin yapmanıza gerek yok, görüldüğü gibi siyah asil bir tişört, bir kot pantolon ve de iki farklı metal bileklik, hepsi bu kadar. Bu sadeliğin ve şıklığın vereceği mesaj çok dikkat çekici olacaktır.

Metal Erkek Bileklik Modeli

Metal Erkek Bileklik Modeli

İş dünyasında ki erkekler için uygun olacak bir giyim tarzında altın gold rengi metal bilekliğimiz, bileğimizi çok sıkmayan yapısıyla takılmış ve gömlek manşetinden sıyrılarak, tamamlayıcı görevini harika bir şekilde yerine getirmiş.İş dünyası erkekleri için uygun olabilecek harika metal bileklik…

Metal Erkek Bileklik Modeli

Metal Erkek Bileklik Modeli

Erkek bilekliklerinize olan bakış açısını değiştirdiğimize göre, yukarıda yer alan sade bir giyim, bir kot bir tişört giyim tarzında yüzük ve metal bilekliğin uyumu ve hiç kimsenin gözünden ve dikkatinden kaçmayacaktır.

Deri Erkek Bileklikler

Deri Erkek Bileklik Modelleri

Deri Erkek Bileklik Modelleri

Deri erkek bileklikleri de çokça sevilen ve erkek aksesuarları arasında en çok tercih edilen tarzlardandır. Bu kadar çok sevilmesinin altında yatan ise, derinin bir çok yerde kullandığımız bir malzeme olması, kemer de, cüzdan da, cekette, kıyafetlerde gibi… bu kadar çok kullanılan bir malzemenin tenimize yabancı gelmemesi ve yumuşak dokusu ve bir çok güzel tasarıma sahip yapısı ile erkek bileklik modelleri arasında çokça tercih edilmektedir. Yukarıda ki görselde yer alan giyim tarzı, iş yaşamında takım elbise giymeyi sevenler için tercih edilebilecek deri bileklik modellerini göstermektedir. Fotoğrafta dikkat edilmesi gereken kural ise gömlek manşetinin bileklikleri kaplamasına izin vermeyecek tarzda olması ve çoklu deri bileklik modelleri sayesinde gömlek manşeti geride kalmakta sol kola takılan saatin karşısına bomba gibi bir bileklik tarzı ile kıyafet harikulade şekilde tamamlanmıştır.

Deri Erkek Bileklik Modelleri

Deri Erkek Bileklik Modelleri

Bu iki örnekte de kalın şerit deri bileklik modeli ile çoklu farklı tasarımlara sahip deri bileklik modellerinin farklı giyim tarzlarında nasıl muhteşem göründüğünü gözler önüne seriyor. Kendinize ait tarzınızı yansıtabileceğiniz erkek yüzükleri ile de muhteşem görünüm sahibi olabilirsiniz.

Deri Erkek Bileklik Modelleri

Deri Erkek Bileklik Modelleri

Kordon deri bileklikler ise daha çok yaz aylarında, kot – tişört ikilisinin verdiği sadeliği çoklu deri bileklikler ile hareketlendirmeye ve de kendi tarzınızı ortaya koymak için bulunmaz fırsatlar yaratmaktadır. Bu tarz kordon deri bilekliklerin çok farklı tasarımları bulunmakta, 3’lü, 4’lü ve bu görselde olduğu gibi oldukça çoklu…

Deri Erkek Bileklik Modelleri

Deri Erkek Bileklik Modelleri

Deri bileklikler sanırım biraz daha spor ağırlıklı giyim tarzı olan kişilerin tercihi desek pekte yanlış konuşmuş olmayız. Klasik giyim tarzında gömlek ve ceket manşetlerinden kaçırmaya çalıştığımız bileklikler, triko kazaklarda ve bu tarz kıyafetlerde oldukça güzel durmakta.

Geniş Deri Erkek Bileklikler

Geniş deri erkek bileklik

Geniş deri erkek bileklik

Erkek bileklikleri arasında başka bir tarzda geniş bilekliklerdir. Daha çok deri bilekliklerden oluşan bu tarz genel olarak spor giyim durumlarında tercih edildiğinde etkisi güzel olmakta.

Fotoğrafta görüldüğü gibi kot, üzerine kollar sıvanmış bir triko kazak yada bahar ayları için bir tişört ile de kombinlenebilir.

Geniş deri bilekliklerin bir çok modeli bulunmakta, üzeri işlemeli, metal aksesuarlı, saat kayışı gibi geçmeli, düğmeli…

Geniş deri bileklik seçerken kıyafetlerinizi de göz önünde bulundurarak seçmenizde yarar olacağı kanaatindeyiz.

 

Silikon, Kauçuk, Lastik Bileklik

Silikon, Kauçuk, Lastik Bileklikler

Silikon, Kauçuk, Lastik Bileklikler

Bir çok adı var, silikon bileklik, kauçuk bileklik, lastik bileklik, jel bileklik, para toplama bilekliği, farkındalık bilekliği gibi… Bu tür bilekliklerin takılma yada kullanılma amacı farkındalık oluşturmak, mesaj vermek, para toplamak gibi bir çok nedenle kullanılmaktadır.

Geçmiş yıllarda bu silikon bilekliklerin en meşhur olduğu zamanlar yada meşhur edeni ünlü bisikletçi Lance Armstrong’dur. Kendisine konulan testis kanseri için kurduğu vakfa yardım amacıyla üretilen bu sarı bileklikler, o zamanın ünlüleri tarafından da takılarak farkındalık yaratıldı ve Armstrong vakfı için gereken parayı toplamış oldu.

Kısacası bu tarz bileklikler, farkındalık için, bazı konulara dikkat çekmek için ve de hayır kurumlarına yardım amacıyla takılabilir. Çok üzün sürmeyen bir süreç olsa da günümüzün sosyal medyasında var olabilmek ve trendleri takip etmek açısından bu tarz bileklikler erkekler tarafından oldukça sevilmekte.

Künye Bileklik

Künye Bileklik

Künye Bileklik

Künye bileklikler ilk olarak İkinci Dünya savaşı sırasında askerlere verilmeye başlandı. Savaş sonrasında 1950’li yıllarda moda haline geldi ve hala günümüzde retro bir tarz yakalamak isteyenlerin tercihi olarak kullanılmakta. Künye bileklikler görselde olduğu gibi ortada bir plaka şeklinde ve bilekliğin malzemesi olarak gümüş yada altın bileklikler üretilmektedir.

Erkek modasında ki yeri ise retro bir tarz yakalamak için kullanabileceğiniz bileklik türü lakin çok fazla kullanmanız sıkıcılık oluşturacaktır.

Türkiye’de en çok kullanılan tarzı ise bebeklere, erkek çocuklarına çocukluk yıllarında akrabaları tarafından hediye edilen üzerine isim yazılan künye bilekliklerdir.

 

İp Bileklik (Yün Bileklik)

Yün İp Bileklik

Yün İp Bileklik

İp bileklik veya yün bileklik olarak tabir edilen bileklikler, erkek modası hatta kadın modasında bile çokça rağbet gören bileklik tarzıdır. Bu tür ip bilekliklerin popüler olmasının sebebi, diğer bilekliklere göre düşük maliyetli olması, ayrıca kullanılan renkli ipliklerle çok farklı renk ve desende üretilebilmeleri nedeniyle, ister kravatınıza uyumlu yapın, isterseniz gömleğinize…

İp bileklikleri istediğiniz zaman takabilirsiniz, özel bir kıyafete ile kombinlemenize gerek yok, renk uyumu yakalandığı an ip bileklikler takılabilir demektir.

Boncuk Bileklikler

Boncuklu Bileklik

Boncuklu Bileklik

Boncuk bileklik yada boncuklu bileklikler yukarıda yer alan ip bileklikler gibi, maliyeti, desen ve renk seçenekleri bakımından çok fazla alternatife sahip olan erkek bileklik modellerindendir. Boncuk bileklik seçerken, gidilen ortama, giyilen kıyafete göre dikkat etmek te fayda var. Boncuk malzemesi olarak, cam, plastik, seramik, kemik gibi çok farklı malzemelerden yapılabilmekte. Erkekler arasında farklı renk ve desen alternatifleri olduğu için çok sıkça kullanılan bir bileklik, ister takım elbise ile, ister günlük casual bir kıyafetle kombinleyerek zevkinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Doğal Taş Erkek Bileklikleri

Doğal taş erkek bileklik

Doğal taş erkek bileklik

Erkek bileklik modasında son zamanlarda doğal taşlardan elde edilen bileklik modelleri oldukça popüler, en çok tercih edilen doğal taşlar ise; hematit, oniks (onyx), akik, jasper taşı gibi taşlar kullanılmaktadır. Bu tarz doğal taş erkek bilekliklerinde dikkat edilmesi gereken kurallar taşların kesim şekillerine göre ayrılıyor olması. Doğal taşlar, kare, dikdörtgen, silindir, daire, boncuk gibi farklı şekillerde kesilerek bileklik yapılmakta, siz zevkinize göre giydiğiniz kıyafetin renklerine göre uygun bir bileklik modeli tercih edebilirsiniz.

Örgü ipi ile kombine edilen doğal taş bilekliklerinde desenler balık sırtı yada çavuş simgesi gibi çokça tercih edilen desenlerden tercih edilebilir.

Son olarak bir kaç bilgiyi de aklınızda tutmanızda yarar var;

 • Bilekliklerinize, saatleriniz gibi davranın, nasıl ki saatinizin kordonu, kayışı, metal mi deri mi diye düşünüyorsanız, bileklikleriniz için de aynı düşüncede olun.
 • Tek boş bir bilek her zaman boş iki çıplak bilekten daha iyi görünecektir, ama iki bileği de süsleyelim diye kelepçe altına girmeye de gerek yok 😉
 • Taktığınız bilekliğin kendini gösterebilmesi için giydiğiniz kıyafetin manşetlerine özen gösterin. Büyük manşetlerde bileklikler örtülü kalacaktır ve hiç bir işe yaramayacaktır…

Bileklik konusunda sizlerin de söyleyeceği ve beğendiğiniz tarzlar var ise yorum olarak bekliyoruz…

Bir sonraki stil ve moda yazımızda görüşmek üzere.

2020 yılının sizlere şans getirmesi dileğiyle…

 • Reply
  Bursa Seo
  29 Ocak 2020 at 14:55

  Erkek modası konusunda oldukça güzel bir yazı olmuş, bileklik konusuna hiç bu açıdan bakmamıştım. Ayrıca aksesuarın bu denli bir anlamı olacağını tahmin etmezdim. Güzel bir yazı olmuş, biraz daha giyim konusuna da ağırlık verirseniz daha güzel olur.

 • Reply
  Doğan
  23 Ağustos 2020 at 13:16

  burayı yeni keşfettim çok güzel bir site umarım hiç bırakmazsınız ve daha da büyür bu kitle yanınızdayız ..

Yorumunuzu Yazın