Geçici Dövme

Geçici Dövme Modası

13 Temmuz 2019

İnsanlığın tarihinden beri vücut süsleme geleneği vardı. Tarihi çağlar boyunca kimi zaman doğal boyalarlın ten altına işlenmesiyle figürlerin değişip yöntem ve geleneğin değişmediği bir moda dövme.

İnsanoğlu yaşadığı coğrafi koşullara, doğaya ve başından geçen olaylara göre vücutlarına çeşitli figürler çizmişler. İlk çağlara ve antik dönemlere baktığımızda insanın daha çok yüz bölgesine çeşitli geometrik desenler çizdiğini görürüz. Çeşitli tanrılara adanan bu motifler özellikle iki kaş arasında, alında ve ellerde görülür. Çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçildiğinde ise dövme geleneği yavaş yavaş kaybolmaya başlar, hatta bazı dinlerde de yasaklar arasına girer. Tarihten sonraki ve tek tanrılı dönemde ise deri altına enjekte edilen boyalardan yapılan dövmenin deri üstüne kına ile uygulandığını görmeye başlarız. Bu şekilde geçici dövmenin ilk versiyonları ortaya çıkmış olur. Kına ile vücuda motifler çizme ise Ortadoğu ve uzak doğuda çok tutulan bir gelenek haline gelir. Özellikle Hindistan’da kadınlar neredeyse kınasız gün geçirmez diyebiliriz. Kınanın kullanım zorluğu, çeşitli kimyasallarla karışması ve bu açıcı maddelerin cilde zararlı olması sebebiyle bu yöntem de yerini zamanla su transferli geçici dövmelere bırakır.

Su transferi ile cilt üzerine aktarılıp yaklaşık 3-10 gün arası kalıcılıkta olan bu dövme modeli 90’lardan itibaren trend olmaya başlar. Önceleri sakız veya cips paketlerinden hediye olarak çıkan ve çocukların en sevdiği aksesuar haline gelen yapıştırma dövmeler 2000’lerin başında ünlü bir moda markasının bu yöntemi kadın modasına uyarlaması ile en trend dönemini yaşamaya başlar. Marka kendi logosu ve Anka kuşunu motiflediği geçici dövmeleri piyasaya sürer ve çok beğeni alır. Kadınlar artık bütün vücuduna moda geçici dövmeleri yapıştırmaya başladı. Aynı markanın ürünü piyasaya altın ve gümüş metalik renkle sunmasıyla ise bambaşka bir trend ortaya çıktı. Metalik yapıştırma dövmeler trendi bir anda dünyayı sardı. 2010’lu yıların başında yaz döneminde sosyal medya metalik dövme kullanan ünlüler ile doldu taştı. Beyonce, Adriana Lima, Rihanna, Sex and the City dizisinin moda ikonu Carrie Bradshaw, Adele, Miley Cyrus gibi bir çok fenomen ışıl ışıl parlamaya başlamıştı.

Oklar, rüya kapanları, boho figürler, çiçekler, kelebekler, kanatlar gibi bir çok figür metalik dövmeler ile ünlülerin vücudunda yerini almıştı. Dünya Modasının son yıllardaki en büyük trendinin öncüsü Flash Tattoos her sezon yeni bir koleksiyon ile moda severlere binlerce çeşit dövme figürü sağlamıştı. Trendin Türkiye’ye sıçramasıyla Burcu Esmersoy, Emel Acar, Pınar Altuğ Atacan, Ebru Gündeş, Deniz Akkaya gibi ünlü yüzler ürünü kullanmaya başladı ve 2014 yazında sosyal medyada gördüğümüz tüm influencerlarda Flash Tattoos geçici dövme modelleri boy gösterdi. O günden bugüne birçok taklidi, benzeri hatta kopyaları çıksa bile kullandığı kozmetik içerikli malzemeleri, tüm testlerden geçmiş kalitesi ve tamamen Türk ve Amerikan tasarımcıların yaptığı tasarımları ile Flash Tattoos geçici dövme modasının öncü markası olmaya devam ediyor. Türkiye’de Newobsessions.com da satılan Flash Tattoos 2019 yılında da en trend geçici dövme modelleri ile sizle buluşuyor.

 

    Yorumunuzu Yazın