Moda

Giyim Konusunda Erkeklerin Bilmesi Gereken 10 Altın Kural- Doğrular ve Yanlışlar

3 Şubat 2020

İyi giyinmenin bir çok kapıyı açtığını ve ilk intiba konusunda ne derece büyük öneme sahip olduğunu bilmeyen yoktur. İnsanlar üzerinde bırakacağımız ilk intiba 30 saniye içerisinde oluşur ve bu süreyi iyi ve doğru kullanmanın yollarından birisi de iyi giyinmektir.

Peki bu iyi giyinmek nasıl olmalı, nasıl tarz sahibi olabilirim gibi sorularınızın yanıtını bu yazımızda hep beraber öğreneceğiz. Kemerlerinizi bağlayın uçuşa geçiyoruz…

Burada vereceğimiz kuralların bazılarını zaten biliyorsunuz ama asıl önemli olan bu kuralları iyi anlamak ve mesajı doğru iletmek, hadi hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

#1.Kural: İyi bir takım elbise giyin

Lacivert Takım Elbise

Lacivert Takım Elbise

İyi bir takım elbise giymek, bir çok kapıyı kolaylıkla açmanıza yardımcı olacaktır. Ciddi bir iş görüşmesine veya önemli bir buluşmaya giderken ilk intibanızın etkileyici olmasını istiyorsanız vücut tipinize uygun kaliteli bir kumaştan imal edilmiş bir takım elbise sizi 1-0 öne geçirecektir.
Takım elbisenin üzerinizde iyi durmasını sağlayacak elbette bir çok yardımcı aksesuar ve tamamlayıcı parçalar olacaktır. Bunlar; kemer, saat, bileklik, ayakkabı, kravat gibi tamamlayıcılardır.
İyi bir takım elbise bulma konusunda sıkıntı yaşayacağınız bir konu ise vücudunuza uygun takım elbise bulmak olacaktır. Çok çeşitli vücut tipleri bulunmakta, kimimizin beli geniş, omuzları dar, kimisinin omuzlar geniş bel ince gibi çok farklı varyasyonlar olacaktır. Eğer hazır dikilmiş takım elbiselerden istediğiniz sonuca ulaşamıyorsanız, özel dikim terzi işi takım elbiseleri denemeniz de yarar var. Bu konuda detaylı yazımız çok yakında sizlerle olacak…
Detaylı “Takım Elbise Rehberi” ni okumadan önce alın size bir kaç tüyo.
Eğer bir İtalyan erkeği gibi uzun bacaklarınız, abartı olmayan üçgen bir göğüs yapınız, kalçadan daha ince bir beliniz, şişirilmemiş ama kaslı kollarınız ve kalın olmayan bacaklarınız yoksa aman aman moda kurbanı olup da 2019 erkek modası trendlerinden olan dar ve kısa paçalı ve kruvaze ceketli son moda bir takım denemeyin bile. İnanın bir Armani takım bile giyseniz göbekli ve geniş kalçalı bir erkekte bu bir kabus görüntüdür. Uzun lafın kısası kaş yapayım derken göz çıkarmamak için:
48 Beden üstü, 1.77 boy altı, göbekli veya kalın bacaklı iseniz; kısa paça takım, dar paça takım sizi moda ikonuna değil bıldırcına benzetir.

#2.Kural: Saat koleksiyonunuza akıllı yatırım yapın

Erkek Saat Modeli

Erkek Saat Modeli

Saat takmak kimisine göre demode gelebilir, nihayetinde saati görmek isterseniz cep telefonunuz, tabletiniz, duvardaki saat, laptoptaki saat gibi bir çok yerden görebilirsiniz. Ama saat sadece zamanı gösteren dijital bir aletten çok daha fazlası. İyi bir giyimin tamamlayıcı aksesuarları arasında çok uzun zamandır yer bulan bir ürün. İyi bir saat koleksiyonu sahip olmak sizi güzel ve tarz sahibi giyinen bir kişi olarak tanımlamanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Saatler, kişisel imajın bir göstergesidir. Klasik saatler, spor saatler gibi bir çok saat türünü, giydiğiniz kıyafete ve bulunduğunuz ortama göre kombinleyebilirsiniz. Aksesuar konusunda bilmeniz gereken şey, giydiğiniz kıyafeti harikulade yapmanızı sağlayan en özel parçalar olduğudur…Ama klişelerden uzak, gerçek bir tarz yaratmak istiyorsan bir Rolex’ten fazlasını bilmek ve takmak zorundasın. Tabii 20.000 $’lık bir Rolex’e kimsenin itirazı yok ama hadii, tarz bundan fazlasını gerektirir. Klasik erkek saatlerinin Türk erkeği için diğer bir önemi ise tıpkı gelin gerdanlıklarında olduğu gibi düğünlerde tek aksesuar olarak kullanılması veya evliliklerde damatlara hediye olarak saat takılması
Takım elbise giymeyi seven bir tarzın varsa bu klasikliğe bir dijital ile kontrast yaratabilir ya da ben klasik bir adamım iyi bir İsviçre saati yeter diyebilirsin.

Peki rahat giyinen, serbest çalışan, z kuşağı için ne demeli? Takımlardan uzak, bir jean bir t-shirt takılırım en fazla bir deri ceket veya blazer ceket ile bunu zenginleştiririm hadi bana bir saat öner diyenlerden isen, işin hem kolay hem zor. Çünkü street style erkek modası maalesef seni bir kaç saati hazırda bulundurmaya zorlayacak. 2020 erkek modası trendlerinin çoğu dijital aksesuarlar üzerine kurulmuş. Öncü erkek moda markaları ve erkek moda siteleri tüm lookbook çekimlerinde dijital erkek modası konsepti üzerinde durmuş.

#3.Kural: Renkli giyinmekten çekinmeyin

Renkli giyinmekten çekinmeyin

Renkli giyinmekten çekinmeyin

Bazı erkekler sadeliğe ve düz renklere o kadar çok alışmışlardır ki, renkli bir kıyafet giymek onlar için oldukça zor bir deneyim olmakta. Bunun asıl sebebi erkeklerin aslında moda, kıyafet, giyim gibi konulara geçmişte çok fazla zaman harcamaması ve giyinmek üzerinde düşünmemesi idi. Giydikleri en renkli şey tuttukları takım formaları olan “maço taraftar grupları” arasında söylenen “delikanlı adam renkli takım tutmaz” sözü de yıllardır süregelen alışkanlıkların bir dışa vurumudur aslında. Peki doğru mu? Delikanlı adam renkli giyinir mi? Erkekliğin kitabında pembe, mor, yeşil, sarı var mı? Yoksa bunlar ama evlerden uzak mı? Bunlar tamamen şehir efsanesi; durum tam tersi, biraz renkli giyinmek size çok iyi gelecek. Hep tek renk ve tarz kıyafet bulmak aslında oldukça zor, siz her ne kadar ben tarzımdan memnunum deseniz de biraz canlı renkler ve farklı renk tonlarına şans vermeniz hem sizin, hem de çevreniz için oldukça güzel bir değişim olacaktır. Evrende yüzlerce renk var ve siz kendinizi bir kaç renge kısıtlıyorsunuz, biraz klişeleri kırma vakti geldi…Size bir de iyi haber. Eskiden mor ile sarı, kahve ile krem, siyah ile beyaz, kırmızı ile siyah, yeşil ile taba, vizon ile taba giy ama sakın kırmızı ile pembe, kahve ile siyah, mavi ile mor giyme çok fena olursun diyen tüm söylemler artık out. Yok yani. Artık renk kullanımında erkek modası olsun kadın modası olsun klişelere yer yok. Bu yıl erkek modası her yıl olduğundan daha özgün, daha özgür ve renkli. Benetton’un 2020 erkek modasında da vurguladığı gibi sarı chino pantalon ile yeşil lacoste yaka t-shirt; mavi skinny bir pantolon ile pembe slim fit gömlek veya bordo kadife pantolon ile kırmızı gömlek kombinlemek çok çok trend. Dünya erkek modasından ve 2020 erkek modasının öncülerinden bazı örneklerle ispatlayalım isterseniz.

#4.Kural: Jean pantolonlara gardırobunuzda yer açın

Size bieaz

Erkekler için kot pantalon

Erkekler için Jean pantolonlar kimileri için çok farklı gelebilir, eğer kurumsal bir ortamda sadece takım elbise giymek gibi bir durumunuz var ise mesela bankacı erkekler gibi, biraz serbest günlerde jean giymek sizi farklı hissetmenize ve rutininizden çıkmanıza yardımcı olacaktır. Kot pantolon seçimlerinde de biraz özgür davranabilirsiniz, dar kesim, düşük bel gibi bir çok farklı tarzı deneyerek stilinizi çeşitlendirebilirsiniz, burada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise doğru bir ayakkabı seçmek. Jeanlerin boyu, paça darlığı veya bel yüksekliği gibi parametrelere bağlı olarak giyeceğiniz ayakkabıların topuk boyu ve uç şekli değişik olmalıdır. Örneğim dar ve kısa paça bir jean ile ya yüksek tabanlı bir sneaker, flat bir loefer ya da sivri ve ince tabanlı bir kösele giymeniz gerekirken düşük bel ve boru paçalı bir jean altına olmazsa olmaz western çizmeler, yuvarlak burunlu biker botlar muhteşem bir kombin olacaktır. Sakın boru paça bir jean altına paçaların yerlere değmesini sağlayan bir loefar giymeyin veya ince burunlu bir italyan makosenini bol paça bir jean altına tercih etmeyin.

Biraz markacı olara algılanabilir ama erkek jeanlerinde en önemli seçim unsurlarından biri mutlaka marka olmalıdır. Maalesef günümüzde en iyi jeanleri üreten Acne Studios, Balmain, Balenciaga gibi markalar el yaksa da buna yakın orta halli Armani, Levis, Mavi Jeans gibi markalar da size gerek kalıpta gerek ise kumaştaki kaliteyi verecektir. Kalçanın kıvrımlı görünmesi, belin ince duruşu, bacakların uzun ve şekilli durması gibi jean duruşunu etkileyen faktörler emin olun ki iyi bir marka jeande var oluyor. Diğer jeanler bir kaç giyimden sonra poposu düşük 2-pac gibi gezmenize sebep olabilir.

Poposu düşük demişken belirtmeden geçmeyelim.Erkekler, lütfen ama lütfen arka cebinize cüzdan koymayın. Yapmayın bunu. Bunu yaparsanız, ne yapsanız da olmaz çünkü. Aksesuar trendlerinde olan zincirli cüzdanları, arka cep alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz.

#5.Kural: Görünümünüze dikkat edin

Erkek bakımı

Erkek bakımı

Erkekler hakiki bir tavsiye istiyorsanız asla annenize sormayın (şaka tabi ki…) elbette objektif anneler olacaktır ama genel olarak anneniz size dünyanın en yakışıklı erkeği, çok canlar yakacağınızı da söyleyecektir. Burada dikkat etmeniz gereken kısım, biraz kendinize gerçekçi olmanız… İyi giyinmek, stil sahibi olmak, tarz giyinmenin bir çok yolu var ama bunların en başı elbette kişisel bakım ve spor…

Elbette dünyada tek tip erkek olacak diye bir kural yok, herkes gecesini gündüzünü spor salonlarında harcayarak six pack karın kasına sahip olmak zorunda değil. Ama sağlıklı ve fit bir görünüm için spor şart… Bu spor size hem sağlık hem de iyi bir görünüm getirecektir. Biz erkeklerin en çok sıkıntı yaşadığı durum maalesef göbektir. Harika bir tişört buluyorsunuz ama üzerinizde nasıl durduğunu görmek için denediğiniz de kocaman bir göbek o harika tişörtü kötü gösterebiliyor. Yada bir pantolon alacaksınız boyu tutsa beli tutmuyor, belini tuttursanız bu sefer de istediğiniz renk olmuyor gibi bir çok sorun ile karşı karşıya kalacaksınız…

Spor kısmını hallettikten sonra dikkat etmemiz gereken ise genel görünümüz, düzgün kesilmiş bir saç tıraşı, aynı şekilde sakalsız görünüm yada iyi biçimlendirilmiş bir sakal ve bıyık, görünümünüzü tamamlayacak ve sizi bir bütün halinde iyi gösterecek ayrıntılardır. Tabi bunun yanında sağlıklı bir cilt için yapmanız gerekenleri de yaparsanız epey bir yol katetmiş olacaksınız.

#6.Kural: İç çamaşırınızı sade tutun

Komik iç çamaşırı

Komik iç çamaşırı

İç çamaşırı her ne kadar iç dünyanızı, kişiliğinizi ifade edebileceğiniz özel bir alan olsa da siz yine de komik, baskılı iç çamaşırlarından uzak durun. Dünya hali ne olacağı bilinmez, pantolonun indiği durumlarda durumu toparlamak için çok fazla vaktiniz olmayacaktır.
Bu yüzden iç çamaşırı konusunda basit, rahatlığınızı sağlayacak ve de kaliteli iç çamaşırı seçmeniz sizi daha güvenli hissettirecektir.
En sadesi en seksisi. Dünya’nın önde gelen erkek moda markalarının hepsi erkek çamaşırlarını basic renklerde yapıyor. Beyaz boxer, siyah slip, lacivert boxer gibi iç çamaşırları en çok çekimi yapılan, en aranılan ve en çok tercih edilen erkek iç çamaşırları. En seksi erkek iç çamaşırı ne diye sorarsanız ise tabii ki beyaz likralı boxer. Yine markalı olanların tercih edilmesi hem uzun ömürlü kullanım, hem sağlık hem de tarz için tavsiye edilir.

#7.Kural: Doğru ayakkabılar seçin

Stilinize uygun erkek ayakkabıları

Stilinize uygun erkek ayakkabıları

Bir stil oluşturmak için baştan ayağa kadar derler ya, işte burası ayak bölgesi… Doğru bir ayakkabı seçmek hem sizin rahatlığınız hem de stiliniz için oldukça dikkat çekici bir adım olacaktır. Klasik ve spor giyim tarzınıza göre seçebileceğiniz çok çeşitli ayakkabı tarzları bulunmakta. Burada dikkat edilmesi gereken, Bir uyum içinde olmaktır. Bütüncül bakarsak, klasik bir giyim de, takım elbise giydiyseniz, kemer ve ayakkabıların renk olarak uyumlu olması ilk intiba açısından güzel duracaktır. Spor kesim de ise modayı da takip edebilir ve ya kıyafetinizle sırıtmayacak tarzda spor bir ayakkabı sizi tamamlayacaktır. Günlük kullanım için yine seçebileceğiniz bir çok model bulunmakta, o yüzden doğru bir stil sahibi olmak için ayakkabılarınıza yatırım yapmayı unutmayınız.

#8.Kural: Bileklik takmanın tam zamanı

Erkek bileklik modelleri

Erkek bileklik modelleri

Erkek aksesuarları arasında en çok tercih edilen ve çok fazlasına sahip olabileceğiniz bir ürün varsa o da erkek bileklikleridir. Aksesuar konusunda dediğimizi yine tekrarlarsak, aksesuarlar giydiğiniz kıyafeti mükemmelleştirmeye yarayan en özel parçalardır. Bu konuda eğer saat takıyorsanız, diğer bileğinizi, eğer saat takmıyorsanız her iki bileğinizi de bilekliklerle süsleyebilirsiniz. Bu konuda, bir çok erkek bileklik modeli bulunmakta; deri bileklik, doğal taş bileklik, boncuk bileklik gibi kıyafetinize uyumlu olacak ve sizi tamamlayacak hem klasik hem spor tarzda çok fazla seçeneğe sahipsiniz. Yine dikkat etmeniz gereken bir husus ise bilekliklerinize aynı saat gibi muamele göstermek, kol manşetleri altında kalan bir bilekliğin, size hiç bir faydası olmayacaktır.

#9.Kural: Yüzük ve kolye denemeyi ihmal etmeyin

 

Erkek aksesuarları arasında kullanabileceğiniz yüzük ve kolyeyi de zaman zaman kullanmanız size olumlu puan olarak yansıyacaktır. Kendi stilinizi kendi tarzınızı en kolay yansıtabileceğiniz ve bir bütün olarak stil ikonu olabileceğiniz bu iki parçayı kullanmayı eksik etmeyin. En basitinden bir tişörtün üzerine bile kullanacağınız çubuk kolye ile hem kıyafetiniz hareketlenmiş hem de tarzınız daha da oturmuş bir hal alacaktır. Bu yüzden aykırı ve klasik erkek yüzük ve erkek kolye modellerine kıyafetleriniz de yer açın.

#10.Kural: Özgüvenli olun

Özgüvenli Erkek

Özgüvenli Erkek

Özgüven sahibi olmak sadece giyim konusunda değil, hayatımızın her anında bizi olduğumuzdan çok daha iyi bir konuma getirecek olan durumdur. Tabi içi boş bir özgüvenden bahsetmiyoruz, ayakları yere basan ve tam bir bütünlüğü sağlayan özgüven, sizi her konuda parmakla gösterir hale getirecektir. Giydiğiniz kıyafete güvenir, zekanız ve duruşunuz ile birleştirirseniz, stil sahibi bir erkek olarak her zaman ön planda olursunuz…

Bir erkek nasıl stil sahibi olur, nasıl tarz sahibi olunur, kendime ait bir tarz nasıl yapabilirim gibi sorularına cevap olacak 10 adımda stil sahibi olmanın yolları yazımızı umarım beğenirsiniz. Eklemek istediğiniz noktalar olursa bize yazmayı unutmayınız. Bir başka stil yazımızda görüşmek üzere…

    Yorumunuzu Yazın