Genel

Hizmet Sektöründeki İşletmelerin Covid-19’dan Sonra Yapması Gereken 6 Önemli Geliştirme

8 Nisan 2020

Covid-19 Salgını WHO tarafından Pandemi ilan edildikten ve özellikle Metropoliten şehirler gerekli önlemler i arda arda almaya başladıktan sonra öncelikli olarak hizmet sektöründeki çeşitli işletmelere kısıtlamalar getirildi.
Kuaför, restoran, butik, kahvehane, cafe gibi günlük kapı girişi sayısının en çok olduğu bu firmalara gelen kısıtlamalar ile çoğu kepenklerini kapatmak, sisteme anında entegre olabilen bir kısmı da hizmetlerini farklı yollarla sunmak üzere çalışmalarına devam etmeye başladı.
Bu dönemde gerek maddi kayıpları gerekse müşteri kaybetme riskleri de olan küçük ölçekli hizmet sektörüne ait firmalar şimdiden kara kara düşünmeye başladı. Ya sonra? >Salgın süresini atlatsak bile kaybettiğimiz müşterimizi bir daha nasıl kazanacak ve 2020 hedeflerimize nasıl ulaşacağız?
Bu soruların cevapları aslında Covid-19 salgını sonrasında “değişen dünya” da nelere yer olup nelere yer olmayacağı ile ilgili. Bu konu ile ilgili çalışmalar yaparak özellikle salgını 11 hafta sonra bir nebze atmaya başlayan Wuhan’da yenidünya düzeninin nasıl olduğunu ve bu düzende işletmelerin nasıl değişiklikler yaptığını sizler için derledik.
Normale döneceğiz ama o normal nasıl bir normal olacak ve işletmelerimizin daha fazla kötü etkilenmemesi için neler yapmalıyız.
1- Mücbir sebeplerle bir gecede işletmenizin kepeğini indirebileceğinizi artık bir fikir olarak kafanıza yerleştirmelisiniz. Nasıl dükkânlarımıza hırsızlık durumları için kameralar döşetiyor, alarm sistemleri kurduruyoruz, bu tip mücbir sebeplerle dükkânı kapattığımız dönemlerde tüm etkin araçlarımıza, bilgisayarlarımıza, kasalarımıza veya stoklarsıza bile erişim imkânı sağlayacak “uzaktan kontrol sistemleri” kurmalıyız. Bunlar bilgisayar üzerinden “any desk” “teamwiever “ gibi basit programlarla bile olabilir. Bu sayede ilk olarak kendimize gerek her türlü evraka ulaşabilir, uzaktan fatura kesebilir ve muhasebe işlemlerimizi sürdürebiliriz.

Anydesk gibi uzaktan erişime izin veren programları i,şletmelerinizde kullanmalısınız.

İşyerlerinizi uzaktan yönetebileceğiniz şekilde entegre edin.

 

2- Yine çeşitli sebeplerle kepenkleri indirmemiz durumlarında verdiğimiz hizmetleri müşterilerimize ulaştırmanın farklı yollarını içeren B planları oluşturmalıyız. Bu planlar uygulama sırasında normal A planlarımızdan giderler olarak daha pahalı olsa bile uygulama durumlarında hayatlarınızı kurtaracaklardır. Örneğin bir restoran işletmesi normalde evlere servis yapmadığı için kullandığı çeşitli aplikasyon, yemek siteleri gibi uygulamaları yedekte açık tutmalı sadece bu tip durumlarda evlere servis hizmetine devam etmelidirler. Restoran gibi işletmelerde evlere servis kısmında başarılı olabilmek ve 3. Parti uygulamalara komisyon vermek istemeyen restoranları da yeni düzende kesinlikle müşteri bilgilerini alacağı, saklayacağı ve gerekli durumlarda onlara ulaşmasını kolaylaştıracak çeşitli yazılımlarla kendilerini donatmalıdırlar.
3- Hizmet sektörünün en çok hizmet eden esnaflarından biri olan kuaförler için durumda daha karmaşık olsa da yine müşterilerine direk dokunan, sosyal hesapları veya you tube kanalları ile onlarla birleşebilen kuaförler bu tip durumlarda müşterilerine gerekli malzemeleri sağlamak ve çeşitli video paylaşım sitelerinde basit uygulamaları öğretmek sureti ile hem müşterileri ile iletişimde kalabilir, hem de gerekli uygulamaları yaparlarken ihtiyaçları olan malzeme satışı ile ekonomi yaratabilirler. Örnek olarak Kaş almanın püf noktalarını anlatan bir video paylaşan güzellik uzmanı bu işlem sırasında kullanılabilecek ip, cımbız veya epilasyon cihazlarını da müşterilerine çevrimiçi olarak satabilir. Veya saçlarını kısaltmak isteyen müşterilerine makas ve tarak satışı yaparak gerekli videoda bunu duyurabilirler. Burada sözü edilen konu hizmet sektöründeki her firmanın müşteri ile birebir iletişiminde bulunacağı kanaları devamlı açık tutmasının önemidir.

İşletmelerinizde randevu ile çalışmalara daha önem vermelisiniz. Ve randevuları almak için müşterilerinizi online kanallarınıza yönlendirmelisiniz.

4- Hizmet sektöründeki her firma kendini çevrimiçi olarak iyi ifade etmelidir. Salgın, afet gibi durumlarda müşterileri ile iletişimleri koparmamak adına çeşitli püf noktaları, özel gün bildirimleri veya kapılarını yeniden açtıklarında kullanılmak üzere hediye çeklerini normalden çok daha uygun fiyatlara satarak yine bu dönemde para kazanmanın yolunu bulabilirler. Yine kuaför örneğinden gidersek “açıldığımız ilk günden itibaren kullanılmak üzere 1 boya, 1 kesim 1 fön paketi 500 TL’den bugüne özel 259 TL’ye inmiştir “ gibi. Veya bir cafe de aynı uygulamayı “1 kek, 1 kahve 50 TL yerine sadece 15 TL” kuponu paylaşabilir. Müşteri sadakati ve önceden satış kalemleri daha da çoğaltılabilir.

Müşterilerinize daha sonra kullanackları kuponları şimdiden daha uyguna satın.

5- Hizmet sektöründeki firmaların yeni bir krize hazırlanmak için yapmaları gereken en önemli planlardan biri de “mahallî tedarik” sağlamalarıdır. Kriz dönemlerinde kapatılan şehirlerarası yollar, aksayan lojistik hizmetleri sebebiyle kendilerinin açık olduğu dönemlerde kesilmeyecek bir tedarik zinciri oluşturmak için bölgesel tedarikçiler edinmeli ve B planlarında kullanılmak üzere bu tedarikçilerden normal günlerde rutin satın almalar yapılarak kalite denetlemeleri yapılmalıdır.

Yerel, lokal tedariğin önemi

6- Yedek akçe konusu. Her ne kadar küçük işletmelerin kendi günlerini döndürmesinin zor olduğu günümüzde zor bir uygulama da olsa yıl içinde satışlarının veya hizmetlerinin pik yaptığı dönemlerde kriz anlarında kullanılmak üzere “yedek akçe” ayrılması kötü günlerde kapısı çalınacak bir komşu gibi sizi güvende hissettirecektir.

    Yorumunuzu Yazın