Genel Güncel

Koronavirüs Nedeniyle Bu Sene Ramazan Ertelenebilir Mi? Oruç Tutulacak Mı?

12 Nisan 2020

Ve Diyanet İşleri Başkanlığından beklenen açıklama geldi…

Yapılan açıklama kimlerin oruç tutmayarak kaza edebilecekleri açık açık belirtilirken, kimlerin oruç tutmasının tavsiye edildiği de açık açık yazmakta….

“Din İşleri Yüksek Kurulu, Kovid-19 salgını nedeniyle Ramazan ayı ve oruç ibadetiyle ilgili vatandaşlardan gelen sorular üzerine, kimlerin oruç tutup kimlerin tutamayacağına dair bir açıklama yaptı”

Rahmet ayı Ramazan-ı Şerif’in gölgesinin üzerimize düştüğü şu mübarek günlerde içinden geçtiğimiz Kovid-19 küresel salgını sebebiyle vatandaşlarımız tarafından oruç ve Ramazan’la ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu’na pek çok soru yöneltilmesi üzerine aşağıdaki hususların vatandaşlarımızla paylaşılması uygun görülmüştür:

 1. Yüce dinimizin ilkelerine göre her ibadetin ifa edileceği zaman, mekân ve şartlar vahiyle belirlenmiştir. Ramazan ayında sağlıklı olan her müminin oruç tutması Allah Teâla’nın emriyle (el-Bakara, 2/183-185) farz kılınmıştır. Bu ibadetin topyekûn ertelenmesi mümkün değildir.
 2. ​Alan uzmanlarından alınan bilgilere göre sağlıklı bireylerin oruç tutmaları, hastalığın yayılması bakımından özel bir risk oluşturmamaktadır. Ayrıca oruç tutmanın bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğine dair kanıta dayalı tıbbi bir tespit bulunmazken aksine oruç tutmanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler meydana getirdiğine ilişkin bilimsel yayınlar mevcuttur.
 3. ​İslam dini, emir ve yasakların ifasında kişileri güçleri nispetinde sorumlu tutmuş, güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler koymuştur. Bu genel ilke uyarınca farz olan Ramazan orucunu, belli şartlara bağlı olarak kazaya bırakma konusunda bazı ruhsatlar tanınmıştır.
 4. ​Kur’an-ı Kerim’de Ramazan orucunu tutmamayı mubah kılan temel mazeretlerden biri olan hastalık halinde, orucun daha sonra kaza edilmesine izin verilmiştir (el-Bakara 2/185). İslam âlimleri, oruç tutulması halinde hasta olunması, hastalığın uzaması veya artması ihtimalini de bu kapsamda değerlendirmişlerdir. Buna göre;

Diyanet İşlerine göre kimler bu sene Ramazan’da oruç tutmayabilir

 • ​Kovid-19 teşhisi konulmuş olup doktoru tarafından oruç tutması sakıncalı görülenler
 • Oruç tuttuğu takdirde hastalığı daha ağır geçireceği doktorlarca belirtilenler
 • ​Oruç tutamayacak derecede yaşlı olanlar
 • ​Oruç tutmaya engel kronik hastalığı bulunanlar
 • Oruç tutmaları hâlinde hem sağlıklarının bozulmasından hem de sağlık hizmetlerinin aksamasından endişe eden sağlık çalışanları
 • ​Hamile veya emziren kadınlar
 • ​Ağır ve meşakkatli işlerde çalışıp sağlıklarının bozulacağından endişe edenler, mazeretleri devam ettiği sürece daha sonra kaza etmek üzere oruç tutmayabilirler. Sağlık durumları hiçbir şekilde kaza oruçlarını tutmaya el vermeyenlerin tutamadıkları her bir gün için fakirlere bir oruç fidyesi ödemeleri gerekir.
 1. Dini vecibelerin yerine getirilmesinde müminlerin, ihlas ve samimiyetle Allah’a kulluk bilincini kaybetmeden doktorlarla istişare ederek bu kararı vermeleri ve keyfi değerlendirmelerden kaçınmaları önem arz etmektedir.
 2. ​Salgın devam ettiği müddetçe sosyal izolasyon kuralı çerçevesinde başkalarıyla temastan kaçınmalı, bu doğrultuda akraba, komşu ve dostlarla beraber iftar yemekleri düzenlemekten kesinlikle uzak durulmalıdır.
 3. Halkımızın, toplum sağlığını korumakla görevli yetkililerin koyduğu kurallara uymaları, kendilerinin ve başkalarının hayatını tehlikeye atabilecek tutum ve davranışlardan uzak durmaları medeni bir sorumluluk olduğu gibi dini bir vecibedir.
 4. ​Yaşadığımız bu zor süreçte ortaya çıkabilecek yeni sıkıntıları da göz önünde bulundurarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimize bağışlarımızı ulaştırmak ve yardımlaşmak, infak ayı olan Ramazan’ı hakkıyla idrak etmeye ve paylaşma bilincimizi canlı tutmaya hizmet edecektir.
 5. Camilerden uzak kalmamızın hüznünü yaşadığımız şu günlerde, teravih namazlarımızı, mukabelelerimizi evimizde ifa etmek, dualarımızı ve istiğfarlarımızı hep birlikte hanemizden Rabbimize yöneltmek, Ramazan ayının maneviyatından azami derecede istifade etmeye vesile olacaktır.

İdrak edeceğimiz Ramazan ayının, bu salgın hastalıktan bir an önce kurtuluşumuza vesile olmasını;  milletimize, ümmet-i Muhammed’e ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederiz.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu sene Ramazan ertelenecek mi? Bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur gerekçesi ile bu sene oruç tutulacak mı? Ramazan ayına sayılı günler kala bilim dünyası ve din alimleri bu konuda görüşler bildiriyor. Peki halk bu konuda ne yapmalı?

Çin’in Wuhan  kentinde başladıktan sonra kuzey yarımkürede tüm ülkelerde görülmeye başlayarak Dünya Sağlık Örgüyü tarafından Pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs, tehlikesini arttırarak devam ederken dünya genelinde ölü sayısı 100 bini geçti. Nisan ayının ortalarına geldiğimiz günlerde ise salgının en pik yaptığı yer şu an için bir günde 2 bini aşkın ölümle rekor kıran Amerika. Dünya genelinde milyonlarla ifade edilen vaka sayısı ve yaklaşık 90 bin kişinin ölümüne neden olan corona virüsü salgınında Türkiye’de 10 Nisan itibariyle son 24 saatteki yeni vaka sayısı 4 bin 747 olurken yaşanan can kaybı ise 98 oldu. Toplamda iyileşen hasta sayısı ise 2 bin 423 olarak açıklandı. Türkiye’deki toplam can kaybı 1.006 olurken toplam vaka ise 47.029 oldu.

Koronavirüs salgını dünyanın birçok yerinde rutin yaşamı olumsuz etkilerken sokağa çıkma yasakları, karantinalar, sosyal hayatın sınırlandırılması, çeşitli etkinliklerin iptali, derneklerin, restoranların, kulüplerin, okulların, kapatılması gibi birçok tedbir önlemini de beraberinde getirdi. Koronavirüs salgını bununla kalmayıp dünyanın birçok yerinde dini ibadetleri ve dini mekanları ziyaretleri de aksatıyor. Çin’in Wuhan kentinde başlayıp dünyaya hızla yayılan koronavirüs Müslümanların umre ve hac ibadetini, camilerde Cuma namazı için toplanılmasını ve hristiyan aleminde Pazar ayinleri için buluşmaların yasaklanmasına sebep oldu. Kabe hiç olmadığı kadar uzun süredir ziyaretlere kapalı tutulurken, tüm dünya Katolik Hristiyanların merkezi Vatikan bile ziyaretçi kabul etmiyor. Suudi yetkililer Şubat Ayı sonunda Mekke ve Medine’deki kutsal ziyaret yerlerini ziyarete kapatırken her yıl 12 milyon kişinin Hac görevini yapacağı Temmuz ayında ise durumun ne olacağı hala belirsizliğini korumakta.

O günden bugüne dünya genelinde inananlar tedbirlere uydular. Şimdi ise 12 Nisan’da Hristiyanlar için kutsal günlerden biri olan Paskalya başlıyor ve Müslüman alemi için yılın en önemli zamanı olan Ramazan ayı da 24 Nisan’da başlıyor. Dünya genelinde yaklaşık 1.6 milyon Müslüman kutsal Ramazan ayında 1 ay boyunca her gün oruç tutacak, beraber iftar açacak, birlikte teravih namazı kılacak.

Ramazan Ayı, Türkler’in İslamiyeti kabul ettiğinden bu yana türlü Türk geleneklerinin gelişimine sebep olmuştur. Müslüman Türkler için ramazan özellikle uzak yakın akrabaları ve aileleriyle olduğu, ata ziyaretlerine önem verdiği, toplu iftarlar yaptığı, akşam teravih namazlarını büyük bir cemaatle kıldığı, yoksullar için büyük çadırlarda aş evlerinin açıldığı; kısacası toplumsal birlik ve beraberliğe vurgu yaparken her türlü ortamda insanların birlikte olmasını, birlikte oruç açmasını, birlikte ibadet etmesini teşvik eden bir aydır.

Peki 2020 yılı 23 Nisan gecesi başlayacak olan Ramazan ayında savaşlarda, afetlerde, kıtlıklarda ve yokluklarda bile değiştirmediğimiz geleneklerimizden ve yapmakla görevli olduğumuz dini vecibelerin hangilerinden feragat edeceğiz, veya görevlerimizi yerine getirebilecek miyiz?

Müslümanlar için Ramazanda oruç tutmak farzdır. Çocuklar, hamile kadınlar, emziren kadınlar, mensturasyon dönemindeki kadınlar ve seferi kişiler ise bundan istisnadır. Peki Covid-19 semptomlarını gösteren kişiler bu yıl ramazanda oruç tutacak mı? ya da oruç tutmak bağışıklık sistemimizi zayıflatır mı?

Koronavirüs Nedeniyle İftar Çadırı Kurulacak Mı?

Koronavirüs nedeniyle  Ramazan ertelenecek mi?

Koronavirüs yayılımının pik noktalarına geleceği 24 Nisan’da başlayacak Ramazan ayında Müslümanların tutmasının zorunlu olduğu orucun bağışıklığı zayıflatabileceği, bu nedenle ramazanda tutulmama önerisi ilahiyatçılar arasında tartışma yarattı. Öneriyi, Müslümanların kafasını karıştırmaya yönelik değerlendirenler olduğu gibi “Doktorlar karar verir” diyen de var

Şimdi ise 24 Nisan’da ramazan ayı başlıyor ve bu ayda da camiler kapalı olacak gibi.

Bu yıl camide teravih namazı olmayacağı gibi toplu iftarları da göremeyeceğiz.

Ancak bazı çevreler oruç tutmanın bağışıklık sistemini zayıflatacağını iddia ederek bu yıl ramazanda oruç tutulmasının ertelenmesini öneriyor.

Bu kişilerden biri olan ilahiyatçı yazar Mustafa Cemil Kılıç, “Ramazan orucu ertelenmeli” başlığıyla kaleme aldığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şöyle dedi.

Prof.Dr. Saim Yeprem / İlahiyatçı

“Bu konuda son söz doktorlarındır”

Bu konuda son söz  doktorlarındır. Dinimiz doktorlara  bu konuda öncelik veriyor. Kişinin sağlığını kontrol eden doktorlar oruç tutmanın sağlık bakımından uygun olmadığına karar verirse o kişinin oruç tutmasına gerek yok. Eğer kişi iyileşirse o oruçları kaza eder. İyileşme ihtimali yoksa tutmadığı her gün için bir fidye verir.

Yeprem, “Toplumunun genelinin Ramazan’da oruç tutmasının ertelenmesine gerek görüyor musunuz?” sorusuna ise “Bu konuda görüş uzmanlara bırakılmış ne benim, ne bakkalın ne tarihçi profesörün görüşüne değil. Konun uzmanı olan kişiler de doktorlardır” diye cevap verdi.

Mehmet Bayraktutan / Diyanet Sen Başkanı

“Müslümanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar”

Ramazan’da oruç tutulmasın, bağışıklık sistemi çöker gibi görüşleri sağlıklı bulmuyorum. Her dönem bazı insanların Müslümanların önemsedikleri konulara gölge düşürmek için yaptıkları şeyler. Her Ramazan’dan önce benzer görüşler ortaya atarak Müslümanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Bunlar inançlı insanları tedirgin etmek için, belli kişilerce ortaya atılan sosyolojik saldırılardır. Müslümanların bu kişilere itibar etmemesi lazım. Oruç tutmanın insana zindelik kattığı, sağlığa iyi geldiği uzmanlarca da ispatlanmış bir gerçek. Ama doktorların oruç tutmasında sorun gördüğü sağlık sorunu yaşayan insanlar tutmayabilir. Ancak bu sadece bu seneye özgü bir durum değil her zaman söylenen bir durum.

Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu / İlahiyatçı

“Sağlık uzmanlarının söyleyeceği bağlayıcıdır, Diyanet’in dediği değil”

Normal, sağlıklı insanlar oruç tutabilir. Ancak rahatsızlığı olan insanlar sonrada kaza edebilir veya fidye ödeyebilir.  Koronavirüs sürecinde bağışıklığı güçlü tutmanın önemli olduğu da gerçek. Oruç tutmanın salgın günlerinde bağışıklık sistemine olumsuz bir etkisi yoksa sağlıklı insanlar oruç tutabilir. Ancak bu konuda Sağlık kurullarındaki uzmanlarının söyleyecekleri bağlayıcıdır, Diyanet’in dediği değil. Diyanet bile tıp otoritelerini dinlemek zorunda bu ortamda. İbadet edeceğim diye sağlığı tehlikeye atmak olmaz. Sağlığı tehlikeye atacak orucu tutmak da günahtır.  

Ali Eren / İlahiyatçı – Yazar

“Bütün insanlar için geçerli olamaz”

Daha önce böyle bir durun hatırlamıyorum, okumadım da. Bir kişinin oruç tutmasına engel bir rahatsızlığı var ise bu da doktor tarafından tespit edilmiş ise bu kişi oruç tutmayabilir. Buna doktor karar verir. Ancak doktorun işin ehli biri olması lazım. Herhangi birinin söylemesi olmaz. Sağlık nedeniyle oruç tutamayacak kişi bunu sonradan kaza edebilir veya fidyesini öder. Ancak bu durum bütün insanlar için olmaz. Çünkü bütün insanlar hasta değil. Bilim ihtimaller üzerinden değil kesinlik üzerinde konuşur. Ezbere bir şey olmaz. Şimdi üç aylardayız. Ben de bazı günler oruç tuttum bunda herhangi bir engel de görmedim.

Prof.Dr. Abdülaziz Bayındır

“Oruç insanı daha sağlıklı yapar”

Oruçla ilgili ayetler açıktır. Oruç insanı daha sağlıklı yapar, vücudun gücünü kırmaz. Allah, hastaların ve yolcuların oruç tutmamasını söylemiştir ama sonrasında tutarlarsa hayırlı olacağını da söylemiştir. Bakara suresinde derki “Sizden kim o ayı yaşarsa oruçlu geçirsin. Kim de hasta yahut yolculuk halinde olursa o günlerin sayısı kadar diğer günlerde oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez”

Cemil Kılıç  / İlahiyatçı Yazar

“Bu görüşler ilk defa dile getirilmedi”

Ramazan’da orucun ertelenmesi talebini dilendiren Kılıç ise eleştirilere şöyle cevap verdi:

Bu görüşler ilk defa dile getirilmiş değil. İbni Abbas ve Musa Carullah da benzer görüşleri dile getirmiştir. Musa Carrullah, Mısır’da El Ezher Üniversitesi’nde eğitim görmüş bir Tatar’dır. “Uzun günlerde oruç” adlı bir kitabı vardır. Memleketi Tataristan kuzeyde olduğunda günün önemli bir kısmı karanlıktır. Bakara 124’de ‘Zorlukla oruç tutanlar’ denir. Dikkat edilirse tutamayanlar demiyor tutanlar diyerek ‘Onlar bile oruçtan muaftır’ diyor. Hastaların tutmaması zaten tartışma dışı bir konu.

Orucun bağışıklığı güçlendirip güçlendirmediği konusunda zıt görüşler var

“Din uleması baskılardan çekindiklerinden söyleyemiyor”

Kılıç iddialarını şöyle sürdürdü:

İnsanlar risk altında. Toplumun en az yüzde 10 ile 15’i sağlıkçısı, kasiyeri, temizlik işçisi vb. gibi bu koşullar altında bile çalışmak zorunda ve bunlar risk altında. Bunların oruçtan muaf olduğu din ulemasınca ifade edilmeli. Ulemanın çoğu da söylediklerimi biliyor ancak baskıdan çekindiklerinden söyleyemiyor. Toplumun sağlığı söz konusu olduğunda nasıl böyle davranabilirsiniz?

“Oruç tutmak direnci artırmaz”

Oruç tutmanın vücut direncini arttıracağı iddiasının doğru olmadığını öne süren Kılıç, “Evet belli bir süre aç kalmak vücudu dinçleştirebilir ama aynı anda bir şeyler içelebiliyorsa. Oruç tutarken böyle bir şey yok. Hem aç hem susuz kalan insanın direnci düşer” iddiasında bulundu.

Ramazanda oruç tutulacak mı? Oruç koronavirüs nedeniyle yasaklanacak mı?

On bir ayın sultanı Ramazan ayı 24 Nisan 2020 Cuma günü başlayıp, 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü sona erecek. Bu sene Ramazan Bayramı Arefesi: Cumartesi günü, 23 Mayıs 2020, Ramazan Bayramı – 1. Gün: Pazar günü, 24 Mayıs 2020’de idrak edilecek. Vatandaşlar koronavirüs nedeniyle Ramazan ayında orucun tutulup tutulmayacağını merak ediyor. Gazeteci yazar Mehmet Akif Ersoy, bugünkü köşesinde bu konuyu ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a da sorduğu “Bu Ramazan’da oruç tutacak mıyız?” sorusunu ve aldığı cevabı kaleme aldı. Mehmet Akif Ersoy köşesinde şunları yazdı: “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a Ramazan Ayı ile alakalı bir çalışmalarının olup olmadığını sordum.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar oruç tutar mı?

Başkan Bey, konuyla ilgili bir istişare toplantısı gerçekleştireceklerini ancak Ramazan Ayı boyunca camilerde teravih namazlarının kılınmayacağını söyledi. Bağışıklık sistemi düşük olanların ve zaten hasta bireylerin oruç tutmayabileceklerini iletti. Covid-19 ile ilgili de ramazan öncesi bir istişare toplantısı yapacaklarını ve bu konudaki kararlarını önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi.”

TERAVİHLER YASAK

Ramazan ayı süresince camilerde teravih namazı kılınmayacak.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK

Ramazan ayında oruç ile ilgili karar , Diyanet’in önümüzdeki günlerde düzenleyeceği toplantı ile belli olacak.

Almanya’daki Cezayirli İslam bilimciden tepki çeken koronavirüs çağrısı: Ramazan ayı ertelensin

Almanya’da kadınların imamlık yaptığı caminin açılış projesinde yer alan Abdel-Hakim Ourghi, şimdi de koronavirüs nedeniyle Ramazan ayının ertelenmesini istedi.

Ramazan ayında oruç tutulup tutulmayacağı, ramazanın başlamasına yakın açıklanacak enfekte olmuş kişi sayısı gibi rakamlara ve doktorların görüşüne kalacak gibi. Bu konuda en yeni bilgiler için bizi takip etmeyi unutmayın.

  Yorumunuzu Yazın