Genel

Küpe İle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

7 Kasım 2019

Küpe, çok uzun zamanlardan beri insanlık tarihinde önemli bir aksesuar olarak yer tutmuştur. Günümüzde ise bir takıdan çok daha fazlası… Peki küpenin hayatımızda bu kadar yer etmesinin sebepleri neler, insanlar küpeler hakkında neden bu kadar heyecanlı, hep beraber yazımızda öğrenelim….

Öncelikle küpenin tarihçesinden başlayalım, insanlık tarihi ne zamandan beri küpe takıyormuş görelim…

Küpe’nin Tarihçesi

Ötzi "The Iceman"

Ötzi “The Iceman”

Küpe takmak hem erkek hem kadın cinsi tarafından en az 1000 yıldır bilinen bir olay. Ama daha derinlere inersek, mesela 5300 yıl kadar öncesine, İtalyan Alpler’inde tesadüfen bulunan ve şuan dünyanın en iyi korunmuş ve en yaşlı mumyası ünvanına sahip Ötzi “The Iceman” incelendiğinde kulak memesinde 7 ile 11 mm arasında bir delik olduğu tespit edildi. Yani insanlık tarihi bronz çağlarını yaşarken bile küpe nedir biliyor ve erkekler dahil küpeyi takıyorlardı.

Biraz daha yakına gelirsek mesela Mısır Firavun’u Tutankhamun’a, yaşadığı yıllar M.Ö. (1341-1323), mezarı bulunduğunda ölüm maskesi dahil bir çok aksesuarla birlikte, kulağında küpe deliği de bulunmuştur.

Buda

Buda

Budizm’in kurucusu Siddhārtha Gautama (yaklaşık 563–483 M.Ö.) doğduğunda servet ve güç sahibi idi. O zamanların statü belirtisi olarak, kulak memelerini geren ağır küpeler takıyordu. Ancak aydınlanma zamanı geldiğinde, sahip olduğu tüm mücevherleri dahil olmak üzere tüm mallarını geride bıraktı. Budizm’in taraftarları kendini feda etmenin bir göstergesi olarak, buda heykellerinde yada görüntülerinde kulak memeleri genişletilmiş olarak tasvir edilir.

Yine tarihten bir örnek daha verirsek, Pers İmparatorluğu’nun başkenti Persepolis’te bulunan kabartma figürlerde, Pers savaşçılarının kulağında küpe olduğu görülmektedir.

Kısacası, insanlık tarihinde küpeler çok uzun zamandan beri var olan bir takı ve bizler artık modern dünyada ki küpe modasına doğru yol alalım.

Küpenin tarihte ki yolculuğuna son iki örnek daha verelim ve küpe tarihçesini bitirelim. Bu örneklerden biri bizim kendi tarihimizden diğeri ise sanat tarihinden. Küçük bir çocukken henüz küpeyi erkeklerinde taktığını bilmediğim zamanlarda okul duvarlarını süsleyen padişah resimleri arasında en dikkat çeken ise Yavuz Sultan Selim olmuştur.

Yavuz Sultan Selim ve Küpesi

Yavuz Sultan Selim ve Küpesi

Yavuz Sultan Selim, Mısır seferindeyken bazı kölelerin kulaklarına bir şey taktıklarını görür, yanındakilere bunun ne olduğunu sorar ve onlarda, bu kişiler köledir ve köle olduklarını kulaklarında ki küpelerinden anlayabilirsiniz derler. Yavuz Sultan Selim’de madem onlar köle, bende Hakk’ın kölesiyim der ve getirin bir küpe bende takayım diyerek, Osmanlı Devletin’de ilk defa küpe takan padişah olarak tarihe geçmiştir.

İnci Küpeli Kız tablosunu duymuşsunuzdur,  Hollandalı ressam Johannes Vermeer tarafından yapılan tablo, ressamın en ünlü eseridir ve bu tablo sadece sıradan bir kızın tablosundan çok daha popüler olmasının sebebi vardır.

İnci Küpeli Kız tablosu için Kuzey’in Mona Lisa’sı derler, nasıl ki Mona Lisa

İnci Küpeli Kadın

İnci Küpeli Kadın

tablosunda yüz ifadesi dikkatleri çekiyorsa, bu tabloda da sanki kız hemen konuşacakmış gibi görünmekte, sıradan gözüken ama sıradışı bir tablo. Bu tablonun altında yatan diğer derin bir mana ise, ressamın bu tabloda çizdiği kadının herhangi bir aristokrat veya eşi, yada güç sahibi olmayan bir kız olması. Ressam sıradan bir kızı harikulade bir şekilde resmederek, kadına sosyal hak vermeyi, sosyal düzende yer vermeyi amaçlamıştır. Bu muhteşem eser bugün Hollanda’da Mauritshuis ismindeki bir müzede sergilenmektedir.

Ve evet, küpe merkezli tarihe yolculuğumuzu bitirdik, gördüğünüz gibi, küpe takmanın tarihi çok eski zamanlara dayanmakta ve ikonik olaylar neticesinde küpe evrimleşerek bugünlere kadar gelmiştir.

Küpeleri çok seviyoruz, bunu biz değil insanlık tarihi söylüyor, ama bir konuda arada kalıyoruz, o da küpelerin alerji yapar mı korkusu, yada küpeye yada metale karşı alerjisi olanların çok sevdiği küpeler için neler yapması gerektiği konusu…

Hangi Küpeler Alerji Yapmaz?

Küpe, diğer takı ve aksesuar ürünlerinden biraz daha farklıdır. Direk tenimize temas eden ve delmiş olduğumuz kulak memesiyle içli dışlı olan bir üründür. Durum böyle olunca, küpe takmak kadar önemli olan bir konu ise küpelerin alerjik durumları ve temizliği.

Bu hangi ürün olursa olsun, eğer yeterli temizlik yapılmaz ise biriken kirler ve mikroplar teninizde yada kulağınızda yara yapacaktır. Bunu önlemek için mutlaka küpelerinizi iyi bir şekilde temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gerektiğidir.

Taktığınız küpelerin kulak memenizde tahriş yada yara benzeri oluşumlar yaptığını gördüğünüz vakit hemen küpe takmayı bırakmalısınız. Az önce bahsettiğimiz gibi iyi temizlenmemiş küpeler kulak memesinde enfeksiyona neden olabilir. Yine aynı şekilde metal alerjisi olanlar özellikle nikel alerjisi gibi durumlar söz konusu ise imitasyon küpe takmakta zorlanabilirsiniz.

Küpelerin alerji yapmaması için bazı ufak tüyolar bulunmakta bunlar;

  • İlk olarak küpe dahil tüm aksesuar ve takılarınızı kullandıktan sonra dezenfekte etmeyi unutmayınız, kirlerden ve mikroplardan arındırmadıkça, kulağınızda enfeksiyon yapması olasıdır.
  • İkinci olarak ise metale alerjisi olan biri iseniz, küpelerin teninizle yani kulak memenizin için de temas ettiği yerlere “Tırnak Parlatıcısı” veya “Nailpolish” sürerek, metalin teninize temas etmesini engelleyerek böylece güvenle kullanabilirsiniz.

Günümüzde kişilerin bir çok etkene karşı alerjik reaksiyonlar gösterdiği bilinmekte, kimisi altın’a kimisi gümüş’e kimisinin ise altın suyuna batırılmış metale gibi… Piyasada sahte takı, imitasyon takı olarak bilinen aksesuar ürünlerinde bu zamana kadar alerjiniz olmamış olabilir, belki de alerjiniz var ama düşük düzeyde etki etmiş olabilir, bu yüzden bilemiyor olabilirsiniz.

Küpelerinizi ve takılarınızı uzun süre ve alerji olmadan kullanmak istiyorsanız bu konulara dikkat etmeniz  gerekir;

Parfüm Sıkmayın

Cildimiz belirli bir miktara kadar metal ile olan teması tolere edebilmekte, lakin bu sürenin aşılması halinde, kullandığımız aksesuar bölgesinde nemlenme, terleme gibi durumlar baş göstermekte. Durum böyle olunca, metalin sıvı ile birleşerek deri tarafından emilmesi mümkün olabilmekte, bu yüzden bu tür durumlara sebebiyet vermeyecek kadar uzun süre aksesuarlarınızı takmamanızı öneriyoruz. Bir önemli konu ise takılarınızın üzerine parfüm sıkarak yukarıda bahsettiğimiz olayın, sıvı – metal temasından kaçınmamız gerektiğidir.

İmitasyon Takıya Oje Sürün

Küpe takamıyor iseniz, metale karşı alerjiniz olabilir ama siz o çok beğendiğiniz küpeyi takmak istiyorsanız ve ojeye karşı bir alerjik durumunuz yok ise, en başta dediğimiz tırnak parlatıcısı gibi, küpenin veya takının derinizle yada kulak memeniz ile temas edeceği yerlere oje sürerek, bir koruyucu tabaka elde edebilirsiniz. Böylece küpelerinizi ve diğer takılarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Küpe Hangi Kulağa Takılır? (Erkek)

Erkekler için küpe hangi kulağa takılır sorusu, bir zamanlar çok büyük bir ayrımcılığa neden olan bir soruydu. Eski zamanlarda gay bireylerin küpeyi sağ kulağına takmalarından ötürü, bir nevi sembol haline gelmişti. Ayrımcılık yıllarında hangi erkek küpeyi sağ kulağına takmışsa ona farklı bir göz ile bakılırdı. Gerçi tüm dünyada gay bireyler tarafından bu böyle lanse edilmişti.

Gelelim sorumuzun cevabına, erkekler küpeyi sol kulağına takar desekte, günümüzde her iki kulağına da sadece sağ kulağına da sol kulağına da takan çok fazla kimse bulunmakta. Sağ kulaktaki erkek küpesine artık ön yargı kırılmış durumda ve erkekler için küpenin takılacağı kulak konusu tamamen kişinin kendi istek ve arzularına kalmış bir durumdur.

 

    Yorumunuzu Yazın