Genel Lifestyle Moda

Modada Şehre Dönüş Hazırlıkları

22 Ağustos 2019

Bugün İstanbul’da hava bulutlu, kasvetli ve karanlık olunca;takvimler Ağustos ayının son haftasını gösterince, yollar tatil dönüş yolcuları ile dolunca, mağazalar “pre fall” sezonlarını açınca editörün aklına düştü “şehre dönüş”.
Bodrumdan gelen bavullar açıldı, içlerinden çıkan canım kimonolar, kot şortlar,beyaz şile bezi elbiseler yıkanıp ütülenip bir daha ki yaz açılmak üzere hurçlara kaldırıldı. Midyeli kolyeler bir güzel silinip paklanıp takı kutusuna koyuldu, midye kabuklu rattan çantam biraz daha şehirde takılabilir o kalsın denildi,sandaletler de 1-2 hafta daha idare eder, sallantılı küpeler de şehirde hafta sonları takılabilir, boncuklu küpeler-sanmam- iş yerinde “hala tatil modundan çıkamadı” yorumlarına sebep olur, gitsin takı kutusuna ve en son güneş yağları maalesef geri dönüşüme derken dolapta dolmayı bekleyen büyük bir yer açıldı.
Her sezon başlangıcında “bu yıl ıvır zıvır sadece moda diye asla birşey almayacağım” diye kendi kendime söz veriyor, hatta bir çok arkadaşımı buna şahit tutup “bak yazıyorum buraya, sırf moda diye beni asla şeffaf sandalet giyerken göremezsin” gibi asla sürdüremeyeceğim yeminler ediyorum. Bu sene böyle kendimi kandırmacalara bir son veriyor ve kendimi modanın ellerine bırakıyorum. Neden mi?
Nedenini biraz uzun olsa da açıklamaya çalışayım. Bu yaz irademe sahip çıkıp dondurmalar, şekerli içecekler, dışarıda yemekler gibi tuzaklara düşmeden formumu korudum. Yani 36 beden olmasam da ideal bir 38’im şu an. Sıkı sayılabilirim, bronzluğum yerinde, lüzumsuz harcamalarla bütçemi zorlamadım, kullanmayacağım hiç bir takıya fazladan para vermedim, hamile değilim, çok yoğun bir iş tempom olmayacak ve 2019-2020 modasının tüm trendlerine aşık oldum denilebilir.
Şansıma ne zaman hamile olsam crop-toplar, maxi miniler, skinny jeanler moda olurdu ve ben hep tayt giymek zorunda kalırdım, ne zaman hamile olmasam disco taytlar, maxi etekler, oversize üstler moda olur ben hamile olmadan hamile gibi kıyafetler giyip gezmek zorunda kalırdım. 2019 sezonunda bu talihsizlikleri yaşamayacağım. Biraz mağazalara göz gezdirdim. Sezonda tam da benim beğendiğim kiremit rengi paltolar, nefti yeşil kargo pantolonlar, leopar skinny jeanler gibi giymeye bayılacağım kıyafetler var. Dolayısıyla tutmayın beni geliyorum mağaza zincirleri.
Bilen bilir, kıyafetten çok aksesuar düşkünüyüm aslında. Saçımdan tutun ayak parmağıma kadar takısız gezmem. Her kıyafetimle kafa bölgemde mutlaka ya toka, ya saç bandı, ya taç ile bunlara uyumlu bir küpe mutlaka kullanırım. Kolye; bir tasma kolye bir uzun kolye olmak üzere en az iki tane banko takarım. Çağla Şikel’e özenip 5-6 tane taktığım zamanlar da olmuyor değil bu arada. Aşağıya doğru aksesuarlar azalsa da kemer ideal 38 beden olduğum zamanlarda kullandığım, göbek çıkmaya başladığı zamanlarda ise ilk terk ettiğim aksesuar olsa da bu yıl ki zincir kemerler her bedene ve her vücut tipine uygun aslında. Daha alttaki vücut zincirleri, halhallar gibi aksesuarlar ise benim için sadece yaz gardolabında bulunan aksesuarlar. Sonbahar ve kış için ise değişik desenli çorapları denemeye bayılıyorum.
Bu kadar seçenek varken takı kutumda bu sonbaharın modasına uyabilecek eskilerden neler var ve yenilerden neler alabilirim diye bir çalışma yapmam gerekecek. Çünkü plansız aksesuar alışverişine gidersem her gittiğimde aynı renk ojeyi ve ruju almam gibi yine aynı stil kolyeleri ve küpeleri alıp eve dönüyorum.
Bu açıdan baktığımda sanırım geçen sene bolca aldığım tüm incili tokalarım ve saç aksesuarlarım bu yılda çok moda. Zincir mağazaların pre fall sezonlarında bolca incili tokalar mevcut.Çıt çıt tokalardan da renk renk almıştım. Benim gibi kuaföre senede 2 defa giden biri için saç aksesuarları gerçek birer “hayat kurtarıcı”. Saçım o gün kötüyse hemen bir dağınık topuz yapıp etrafını çıtçıt tokalarla tutturup veya kıyafetime göre bir bandanafular bağlayıp “bad hair day” saçı yapı veriyorum. Ve o saçı çok seviyorum. Sanırım her perşembe benim “bad hair day” günüm. O yüzden yaşayın #tbt; o gün gerçek halimle fotoğraf çekip sosyal medyayı sallamak istemem çünkü :). Geçen senelerin aksine takı dolabımda bulunmayan ama bu yılın en trend ürünleri arasında gördüğüm fiyonk tokalar ise kesinlikle edinilmeli. Geçen sene sadece newobsessions Rosie tokayı almış ve çok kullanmıştım ama bu yıl sanırım her renk kadife fiyonk toka, simli fiyonk toka ve dantel fiyonk toka alacağım. Bu tokaları özellikle üniversite ve lise öğrencisi kızlara da tavsiye ediyorum. Çünkü güzel toplanmış bir saça takılan fiyonk toka gibi bir tarz olamaz. Hem çok seksi hem de çok naif bir hava veriyor insana. Yine bende hiç olmayan fular tokalar aşırı derecede moda. Sanırım bu yıl herkesin saçının yanından sarkan rengarenk kumaşlardaki fular tokları sıkça göreceğiz. En beğendiğim desenler çizgili fular tokalar ve çiçekli fular tokalar; bir de bir kaç mağazada gördüğüm kadife fular tokalar. Bu fular tokaları bolca boğazlı yaka kazaklarla ve oversize paltolarla kombinlerim diye düşünüyorum.

Şehre dönüşte alınması gereken saç aksesuarları

Yine yazın başında aldığım tatlı su incilerinden yapılmış tasarım kolyelerim bir çok Avrupa markasının katalogunda var. Ben sanırım kendime yeni çıkan mavili incili ve renkli incili kolyelerden alacağım. Siz de benim gibi plaza ortamında çalışıyorsanız inci de saç aksesuarları gibi bir hayat kurtarıcı. Giy bir beyaz gömlek tak bir inci kolye, tamam işte oldu bitti şıklık. Tarz olsun dersen tak bir geçmeli toka saçına bir de yün şal at omzuna, bence en favori kombin budur plaza hayatında. Ceket de toplantı olasılığına karşı ofiste asılı dursun.
Her sene bıkmadan usanmadan aldığım ve takmaya doyamadığım halka küpelerimden vazgeçmem. Bu yıl onların yanına akrilik halka küpeler de ekleyeceğim. Hafif olmaları sebebiyle çok rahat oluyorlar. Bir de bir kaç parça bileklik ve ve yüzük aldım mı, şehre dönüş ile dolabım dolmaya başlayacak.
Bizim gibi her gün işe giden ve mesai saatleri çok da belli olmayan kadınların imdadına internet siteleri yetişiyor tabii. İnternetten alışverişin kolay, ekonomik ve hızlı yolunu bulduysanız ona sarılıyorsunuz.Bugün beğendiğiniz şeyi sipariş ettiğinizde yarın kapınızda oluyor. İster kapıda ödüyorsunuz, ister kredi kartınızla. İnternetten alışverişte takı alışverişlerimi newobsessions.com da yapıyorum. Dünya modasını bir tıkla evime kadar getiriyor, hem de fiyatları ekonomik ve kargosu çok hızlı.
Şehre dönüşte internetten alıverişi özlememin de etkisi var sanırım. Okullar açılsın, herkes sıcak yuvalarına geri dönsün ve hayat hiç olmadığı kadar güzel devam etsin.
Yazan: Mina Anna

    Yorumunuzu Yazın