Dövme Modelleri Geçici Dövme

Murat Boz’un Dövmesi Ve Anlamı

23 Eylül 2019

Hepimizin sevdiği ve yakından takip ettiği Murat Boz un dövmesine hiç dikkat ettiniz mi? eğer ettiyseniz üst kolunda çok görkemli ve çekici bir dövme görmüşsünüzdür. Bu tarz dövmeler Polynesian dövme olarak adlandırılıyor. Murat Boz un kolunda olanın anlamı ise okyanusun ortasındaki, dövmenin sahibine güç veren bir bölgeyi sembolize ediyor. Polynesian dövmelerin tarihi çok geniştir ve bir çok anlamı vardır. Tabii ki bu dövmeler günümüzde modernize edildi fakat anlamları değişmedi.

Murat Boz Kol Dovmesi

Murat Boz Kol Dovmesi

Polynesian dövmeleri, cildinizdeki mürekkebin veya bir sanat formunun ötesinde bir şeydir. Derin kültürel değerlerin ve o bölgede yaşayan insanları temsil eder. Yıllar önce, yazı diye bir şey daha yokken, Polynesian’lar birbirlerinin kimlikleri ve kişilikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu dövmeleri kullanırlardı. Bu dövmeler kişinin rütbesini , aile soylarını , ve medeni halini belirtirdi. Bir nevi nüfus cüzdanı gibi. Fakat bu uygulama 1797 de misyonerler geldiğinde yasaklandı. Sonra 1980 de tekrardan canlandı , ve herkes yeniden bu dövmeleri yaptırmaya başladı sonra hükumet iğnelerden geçecek hastalıklar nedeniyle tekrar yasakladı. Tabi ki eskilerin yeniden gün yüzüne çıktığı gibi bu dövmelerde gelişen teknoloji ile birlikte modernize olup tekrardan kullanıldı, fakat amaç farklıydı. Bu sefer dövme sanatı olarak icra edildi ve trend oldu.

Murat Boz Poly Dovme

Murat Boz Poly Dovme

Polynesian dövme tasarımlarının bir çok farklı stilleri vardır. Polynesia Üçgen indeki her adanın kendine özgü sembolleri vardır. Örneğin Hawaii , Samoalı ve Tonga dövmelerinin tekrarlayan geometrik şekilleri vardır. Maori dövmelerinin kendine özgü sarmal motifleri vardır.Son olarak da Tahiti dövmeleri ve Marquesas tarzı dövmelerin bir çok motifi, kemeri ve dairesi vardır. Polynesian dövmesinde hiç bir anlamsız ekleme yoktur. Bu dövmeyi yaptıracaksanız anlamlarını iyice araştırmanız gerekmektedir. Bir dövme sanatçısı Polynesia dövmeleri hakkında gerçekten birşey biliyor mu diye anlamak için açıklamalarına iyice dikkat etmek gerekir.

Murat Boz Polynesian Dovme

Murat Boz Polynesian Dovme

Murat Boz Dovmesi

Murat Boz Dovmesi

Murat Boz Selfie Dovmesi

Murat Boz Selfie Dovmesi

Günümüzde bu dövmeyi seçen ve yaptıran Murat Boz’un neyi düşündüğünü tam olarak bilmesek de çok anlamlı ve ilginç bir dövmeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sende bir benzerini yapmak istersen aşağıda paylaştığım Newobsessions dövme setlerine tıklayabilirsin.

 

 

    Yorumunuzu Yazın