Güncel

Sevgililer Günü Hediyesi Erkek ve Bayan İçin Fikirler

31 Ocak 2020

Ocak ayı bitmesine yakın Şubat ayı zihnimize düşer ve her Şubat ayı aklımıza geldiğinde özel olarak bir gün hafızalarımıza kazınmıştır. Bu günün adı 14 Şubat ve bilinen adıyla Sevgililer Günü

Her yıl 14 Şubat’ta sevgisini göstermek isteyen çiftler bugün için özel hazırlık yaparlar ve birbirlerine sürpriz hediyeler, yemekler, özel geceler gibi aktiviteler de bulunurlar. Peki bu gençlerin ve sevgililerin dört gözle beklediği 14 Şubat ilk ne zaman kutlandı, ilk olarak nasıl ortaya çıktı, gelin bu sorunun cevabını öğrenelim…

Sevgililer Günü İlk Olarak Nerede Ortaya Çıkmıştır

Hemen hemen bütün dünya’da kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün hikayesi çok eski zamanlara dayanır. Roma’yı zalimce yöneten İmparator II.Claudius‘un en büyük problemi ordusunda savaşacak asker bulamaması idi. Bu durumun sebebi ise Romalı erkeklerin aşk ve sevgi konusunda, savaşma seviş felsefesi güdüyor olmalarıydı ve bu durum imparatorun hoşuna hiç gitmiyordu, oda soruna çözüm olarak Roma’da ki tüm nişan ve evlilikleri yasakladı.

Her yasak delinir misali, Papaz Aziz Valentine ve arkadaşı Papaz Aziz Marius, imparator’un bu yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeyi sürdürdü. Tabi bu durumu imparator öğrendi ve Aziz Valentine tutuklandı.

Ceza olarak Aziz Valentine sopa ile dövülerek öldürüldü ve M.S. 270 ‘in 14 Şubat günüde Hristiyan mezarlığına gömüldü. Bu olaylardan tam 226 yıl sonrasında ise Papa Gelasius, 496 yılında Aziz Valentine’i onurlandırmak adına 14 Şubat’ı Aziz Valentine Günü olarak ilan etmiştir.

Yıllar içerisinde 14 Şubat, sevgililerin birbirlerine ilan-ı aşk ettikleri, aşk mesajları yolladıkları, birbirlerine hediyeler aldıkları bir gün haline geldi. Tarihler 1800’lü yıllardan sonra Amerika’da ilk olarak Esther Howland‘ın İlk Sevgililer Günü kartını göndermesiyle daha bir farklı konuma yükseldi ve o günlerden sonra her yıl 14 Şubat sevgililerin birbirlerine kırmızı güller aldığı, güzel güzel hediyeler verdiği, birbirlerine aşk dolu mesajlar attıkları bir gün haline geldi. İşte 14 Şubat Sevgililer Günü‘nün mazisi böyledir.

Sevgililer Günü hakkında biraz daha bilgi verelim ve sonrasında erkek ve bayanlar için hediye önerilerimize geçeceğiz…

Sevgililer günü ile ilgili en çok merak edilenlere soru cevap olarak yazalım istiyoruz…

Sevgililer günü hangi ülkeler de kutlanır?

Sevgililer günü internetin yaygınlaşmasıyla ve ticari bir gün olması sebebiyle hemen hemen dünyada ki tüm ülkeler tarafından kutlanmaktadır. Bu soruya aslında sevgililer günü hangi ülkelerde kutlanmaz desek daha doğru olur. Özbekistan‘da sevgililer günü kutlamak yasak, Malezya sevgililer günü kutlamayı haram olarak bildirmiş, Türkmenistan sevgililer günü kutlamıyor, İran‘da sevgililer gününe özel her türlü hediyelik eşya ve reklam yasak, Suudi Arabistan yine bu günü kutlamayın diyenlerden, Rusya‘da da bir bölgede sevgililer günü kutlamak yasak. Kısacası tüm dünya da kutlanan bir gün, özellikle Amerika, İngiltere, Japonya, Güney Kore, Finlandiya, Peru, Brezilya en yoğun sevgililer günü kutlayan ülkeler arasında yer almaktadır.

Sevgililer gününde hangi çiçek alınır?

Sevgililer gününde alınacak bir çok çiçek var bunlar sırasıyla;

  • Kırmızı Gül: Sanırım sevgililik ve sevgililer günü yada aşk mevzularından konu açılınca en çok tercih edilen ve en çok beklenen çiçek şüphesiz kırmızı güldür. Kırmızı gül almaya karar verdiğiniz de ise burada da kaç adet gül olmalı sorusu gelir. Kaç tane kırmızı gül almak için yapmanız gereken şey sevgilinize kaç adet kırmızı gül yakışır sorusunu sormaktır. Bazen sadece tek bir kırmızı gül bazen 9 adetten oluşan kırmızı gül buketi veya 6 adet kırmızı gülden oluşan bir buket hediye olarak alınabilir.

 

 

 

Yorumunuzu Yazın