Genel Güncel

Sokağa Çıkma İzin Belgesi Nedir? Dijital İzin Kağıdı Nereden Alınır?

11 Nisan 2020

Corona virüsü önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından büyük 30 ile Zonculdak dahil olmak üzere 31 ilde sokağa çıkma yasağı getirildi.

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak olan sokağa çıkma yasağı 48 saat süre ile devam edecek. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre herhangi bir uzatma söz konusu olmadığı, polemiklere ve kaosa yol açmak isteyenlere mahal verilmemesi gerektiği belirtildi.
Sokağa çıkma yasağının gelmesiyle beraber, yüzlerce vatandaş maalesef ihtiyaçlarını karşılamak için fırın, market, akaryakıt istasyonu gibi alışveriş yerlerine akın etti. Evde kalan milyonlarca insan ise internet başında sokağa çıkma yasağının ne demek olduğunu, bu süreçte nerelerin kapalı olacağını, marketlerin açık olup olmayacağını, su dağıtan şirketlerin çalışıp çalışmayacağını araştırmaya başladı.
Peki, sokağa çıkma yasağı kapsamında olmayan kişiler ve kurumlar neler? 

Sokağa Çıkma izin belgesi nasıl alınır?

Sokağa Çıkma İzin Belgesi Nedir?

Şu an için valiliklerin, il ve ilçe emniyet müdürlüklerinin veya kaymakamlıkların uygulamada verdiği herhangi bir izin belgesi bulunmamaktadır. Yetkililer böyle bir belge verilmeyeceğini, istisna kapsamındaki iş yerlerin de çalışan personelin çalıştıkları şirketin bu kapsamda olduğunu gösteren bir belge ve adres bilgisi ile sokağa çıkmalarının yeterli olduğunu vurguladılar. Peki şirketlerin istisna durumunda olduklarını gösterecek bilgilere nereden ulaşılabilir?

Sokağa çıkma yasakları istisna kapsamında olan iş yerlerinden fırın çalışanları, dağıtım şirketi çalışanları, lojistik ve akaryakıt çalışanları gibi linkte verilen tüm sektörlerden olanlar veya kişiler iş yerlerine ulaşmak için evden çıktıklarında e-devlet üzerinden çalıştıkları yerleri gösteren belgeyi print etmeli veya ekran görüntüsü alıp yola çıkmalı. Yolda uygulama yapan emniyet görevlileri, jandarma ve uygulama yapmaya yetkili tüm kamu görevlilerine bu belgeyi göstererek varmak istedikleri yeri söylemeleri durumunda geçişlerine izin verilecektir.

Eczane çalışanları, sağlık çalışanları, fırıncılar ve çeşitli akaryakıt istasyonları çalışanlarının ise zaten sokağa çıkma yasakları hazırlıkları kapsamında sisteme TC kimlik numaraları ve ikamet adresleri girişleri yapılmış olup, uygulamada sıkıntı çıkmaması için gerekli önlemler alınmış bulunmaktadır.

Sokağa Çıkma Yasağında Toplu Taşıma Araçları Çalışacak mı?

Tüm bu sektörlerde çalışan ve iş yerlerine ulaşım sağlayacak personel için de şehir hatlarına dahil toplu taşıma araçları planlanmış güzergahlarda belirli sayılarda ve saatlerde servis sağlayacak olup, bu konuda da herhangi bir zorluk çekilmeyecektir.

Fırınlar Çalışacak mı? İçme Suyu Şirketleri Açık Olacak mı?

Fırın personelleri ve su şirketleri de yine kendi araçları ile mahalle, sokak, site aralarında servisi verecek, telefonla sipariş hatları çalışacak ve bu personel tüm ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını götüreceklerdir. Bu sektörlere ait personelin de yine mümkünse e-devlet üzerinden işyeri giriş veya çalışan belgesini çıkarması herhangi bir uygulamada geçiş problemi yaşamaması açısından önemlidir.

Konu ile ilgili görevlerini yapan emniyet mensubu ve uygulamayı yapacak kamu personellerine zorluk çıkarılmayacak şekilde yasaklara uyulması da yine Covid-19 ile verdiğimiz savaşta birbirimize destek olmak açısından önemlidir.

Dijital İzin Kağıdı Nereden Alınır?

Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı Emirnamesi çerçevesinde halkımıza en hızlı ve güvenli şekilde yardımcı olmak üzere İçişleri Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden kişilerin online olarak başvuru yapabilecekleri Sokağa Çıkma İzin Belgesi sistemi kuruldu.

Halkımızın, Corona Virüse karşı alınan kararlar çerçevesinde uygulamaya konan Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı süresince acil durumlarda Sokağa Çıkma İzni başvurularını evlerinden, telefon, tablet ve bilgisayarlarından dijital ortamda yapabilmeleri sağlamak için bakanlığımızın https://permissions.gov.ct.tr/street adresine girerek gerekli bilgileri doldurması yeterli olacaktır.
Online yapılacak dijital izin belgesi başvurularında gerekli olan bilgilerin başvuru sahibi tarafından doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Dijital olarak izin başvurusu değerlendirilen ve onaylanan kişilere kaymakamlıklarımız SMS yoluyla dijital izin belgelerini ileteceklerdir. Dijital İzin Belgelerinin üzerindeki QR kodla polisimiz kontrollerinde otomatik belge doğrulama yapabilecektir.

Kısmi Sokağa çıkma yasağı kapsamında açık olan hizmetlerden (market, eczane, benzin istasyonu, kasap, banka işlemleri. vs) veya sağlık koşulları gibi elzem ihtiyaçlar izne tabi değildir. İhtiyaçlar karşıladıktan sonra ikamet adresine geri dönülecektir. uymayanlar hakkında yürürlükteki mevzuat çerçevesinde cezai kovuşturma yapılacaktır.

Kaynak: İçişleri Bakanlığı

 • Reply
  yardım sayfası
  25 Nisan 2020 at 17:36

  iş gereğide olsa çıkamaz mıyım ?

 • Reply
  Erdem eren
  16 Mayıs 2020 at 23:56

  Özel diş hastanesinr gitmrkmiçin izin alcam

 • Reply
  Erdem eren
  16 Mayıs 2020 at 23:58

  Özel diş hastanesine gitmekiçin izin alcam

Yorumunuzu Yazın