Genel Güncel

Tam Kapanma İle İlgili Bütün Bilgiler

29 Nisan 2021

TAM KAPANMA NE ZAMAN BAŞLIYOR?
NE ZAMAN BİTİYOR?

TAM KAPANMA SÜRECİNDE HANGİ SEKTÖRLER HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEK?

TAM KAPANMA SÜRECİNDE NERELER AÇIK?
HANGİ MARKETLER HANGİ GÜNLERDE HİZMET VERECEK?
SAAT KAÇA KADAR AÇIK?
VE DAHA FAZLASI…

Herkese merhabalaarr..
Ülkecek tam gündemimize oturan, hepimizi oldukça endişeye düşüren ama bir o kadar da umut verici bir sürece giriyoruz.

Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığı ile yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve virüsün yayılma hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerekmiş ve 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan yeni kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba günü itibari ile iki haftalık kısmi kapanma sürecine girmiştik. Kısmi kapanma sürecinde hedeflenen vaka artış hızında ki düşüşe istinaden tam kapanmaya gidilme yönünde yeni tedbirleri alınacağı bildirilmişti.
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 6638 sayılı Genelgede belirlenen kısmi kapanma tedbirleri sonrasında salgının artış hızının önce yavaşladığı, akabinde durduğu, son günlerde ise bir düşüş eğilimine girdiği görülmüş.
26.04.2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda; halihazırda uygulanan kısmi kapanma tedbirlerine ilave yeni önlemler eklenerek, ülke genelinde 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

 

İçişleri Bakanlığı genelgesinde de belirtilen istisnai tutulan kurumlar haricinde tüm iş yerleri faaliyetlerine bu süre zarfında ara verecek.
Karar verildi, genelge yayınlandı ama kabul edelim kafalar hala epey karışık. Nereler açık olacak? Neresi kapalı? Haftasonu falanca market açık olacak mıydı? Açıktı ama saat kaça kadar açıktı ki? Vb. sorular kafamızın içinde uçuşup duruyor.
Sizler için tam kapanmada uygulanacak yeni tedbir ve kapanma koşullarını bir de biz yazalım istedik:

– Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen iş yerleri ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.
Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, İçişleri Bakanlığının 14.12.2020 tarihli ve 20799 sayılı genelgesinde belirtildiği gibi muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlıdır, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adlı yaptırımlar uygulanacaktır.

 

-Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.
Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de hizmet verebilecekler.
Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli sayılacak, zincir marketler pazar günleri hizmet vermeyecektir.

– Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde hizmet vereceklerdir.
Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecektir. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis hizmeti vereceklerdir.

– Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri hizmet vermeye devam edeceklerdir (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarını karşılamak ile sınırlı olacak şekilde araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.
Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçları yalnızca market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecektir. Sokak aralarında satış kesinlikle yapılmayacaktır.

– Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre zarfında yukarıda da belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri haricinde tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak ve uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.

– Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak bu dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirler arası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlanmayacaktır. Bu dönemde konaklama tesisleri yalnızca zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebileceklerdir.

 

– Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

– Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

Kapanma sürecinde bizleri bekleyen tedbirleri gözden geçirdiğimizde, bir eksik bir fazla aslında genel anlamıyla alıştığımız bir kısıtlama programı.
Tam kapanmanın en zorlu kısmı; bu dönemi sabırla atlatıp, özlemini duyduğumuz sağlıklı ve özgür günlerimize kavuşmayı beklemek olacak sanırım. New Obsessions ailesi olarak; çoğu gitti azı kaldı diye düşünüp, keyifle geçireceğimiz bir kapanma süreci olmasını temenni ediyor, sevgilerimizi yolluyoruz. Hoşça ve sağlıcakla kalın 🌺

    Yorumunuzu Yazın