Genel

Vintage Aksesuarlar; Modernitenin Retro ile buluşması.

21 Ağustos 2019

Sanata en çok yön veren şey nedir? diye sordukları zaman neredeyse tüm sanat tarihi uzmanlarının vereceği cevap aynıdır; “zaman”. Doğrudur. Zaman neyin kalıcı, neyin akıcı; neyin doğru, neyin yanlış; neyin sürdürebilir neyin tüketilebilir olduğunu gösteren tek ölçüt aslında. Zamanın tüm akımlar üzerinde etkisi olduğu gibi moda da etkisi büyük. Resim, müzik, heykel gibi bir çok sanat dalında daha uzun sürelerde etkisini gösterse de yine sanata yakın bir endüstri olan Moda’da etkisi çok daha hızlıdır. Modayla zaman arasındaki ilişki ise karşılıklıdır. Zamanın modaya etkisi kadar modanın da zamana etkisi büyüktür. Yaratılan her modelin, ortaya çıkan her koleksiyonun zaman için bir yeri ve konumu vardır. O yer ve komuna uyumlu olan ve o zamanı tanımlayan bir moda vardır. Ve yine o zamanın etkisiyle tüketilen, unutulan, sandığa tışıktırılan, dolaplardan kaldırılan bir moda da söz konusudur. Buna en güzel örneklerden biri günümüzde yaygın bir takipçisi olan “retro” akımıdır.

Retro kelimesi Latince’de ”geriye doğru” anlamına gelmektedir. Genişletmek gerekirse; ”Geçmişe yönelik olan, geçmişte kalan, geçmişi de kapsayan” anlamları barındırır. … Sosyolojik olarak olarak eskimiş ve ya modası geçmiş bir akımın yeniden yaygınlaşması retro stildir. Ağırlıklı olarak 1960’lı ve 1970’li yılların izlerini taşır. Bu bağlamda geçmişe özentiden çok geçmişteki değer ve stilleri günümüze taşıyan ve yeniyle eskiyi buluşturan sürdürebilir bir akımdır retro. Özellikle 80’li yıllarda gençliğini yaşayan kesimin 2000’li yıllara karşı başkaldırısıdır. 70’lerdekilerin 90’ları kabul etmeyişidir. 60’ların 80’lere isyanıdır retro. O yılları güncelleyen moda akımıdır.

Peki retro deyince aklımıza hangi aksesuarlar gelir?

Retro deyince Amerikan retrosu ile Türk retrosu farklılık gösterir. Özgün bir retrocu kendi retrosunu yaşamalıdır. Örneğin kendi gençliği İstanbul’da geçmiş 80’retrocusu tutup da Arizona 70’leri takip etmemelidir aslında.

Fakat moda geneline baktığımızda özellikle Türkiye’deki modanın özgün bir çizgiye oturmadığını göz önüne alırsak retro konusunda maalesef Amerikan ve Alman retrosunu takip eden bir Türk retroculardan ve dolayısıyla akseuarda da bu ülkeler kaynaklı ürünlerden bahsetmek gerekir.

Amerikan retrosunda takı trendi olarak eski dijital saatler,western şapkalar,örgü şapkalar ve atkılar, kalın isim künyeleri, serçe parmak yüzükleri ve kalın altın zincir madalyon kolyeler sayılabilirken, giyim aksesuarlarında Carrera modeli gözlükler, çift renkli camlar, kalın tokalı kemerler, bandanalar ve saç bantları var. Alman retrosunda ise broşlar, kalın tokalı kemerler, metal çerçeveli büyük gözlükler, büyük şapkalar,yün çoraplar, renkli külotlu çoraplar, doğal taşlı yüzükler, büyük halka küpeler,deri eldivenler ve özellikle kalıplı çantalar görünüyor.

Peki bunlardan sıyrılıp da kendi retromuza baktığımızda özgün olarak ne görebiliriz? Hadi hepimiz kendi çocukluk yıllarımıza dönelim. Tv dizilerindeki güzeller neler takıyordu, mağazalarda hayal meyal nasıl aksesuarlar hatırlıyorsunuz? Genel olarak çocukluk yıllarınıza döndüğümüzde anneannelerimiz, annelerimiz veya çevremizdeki modaya meraklı kadınlar nasıl aksesuarlar kullanırlardı?

Kendi açımdan baktığımda anneannemin 80’li yıllarda özellikle her gün taktığı ve boynundan hiç çıkarmadığı inci kolyelerini hatırlıyorum. İnci kolyesi iki taneydi. Her güne taktığı ve çıkarmadığı beyaz incili düz kolyesi ve özel günlerde taktığı pembe tonlarında amorf incili kolyesi vardı. İkisi de şu an bende. Kış boyu çeşitli kombinlerime tüm asalet ve zariflikleri ile eşlik ediyorlar. Günümüzde yine bu tarz retro inci kolyeler çok revaçta. Özellikle son yıllarda artan talebi daha ekonomik şekilde karşılayabilen tatlı su incileri veya kültür incilerinden yapılan tasarım inci kolyeler var. Sonra yine anneannemin kulağındaki elmas küpeleri hatırlıyorum. Çiçek modelli rose ve pembe kaplama renklerinde elmaslar. Yine zariflikleri ile ön plana çıkan elmas küpeler bir döneme ciddi biçimde damgasını vurmuştur. Günümüzdeki yansımasının çok trend olduğunu söyleyemem ama modacılar bu küpelere de önümüzdeki yıllarda geri dönüş yapacaklardır. Sonrasında aklıma gelen ve anneannemden sonra annemin de gençlik yıllarında hiç çıkarmadığı bir aksesuar olan madalyon kolyeleri var.Kim bir madalyon kolyeye hayır diyebilir ki? Kombinlemesi bu kadar zevkli, duruşu bu kadar cool ve kullanımı bu kadar rahat olan başka bir takı bilmiyorum.Kalın altın zincir ucundaki kare, yuvarlak veya figürlü uçlu altın madalyonlar.

Bir kış kombininde boğazlı kazakla, açık bir gömlekle 2 ya da 3 farklı kolye ile kombinlenmiş veya sade bir vintage t-shirt üzerinde salaş biçimde takılmış madalyon kolyeler. Daha da fazla söze gerek yok sanırım. Bir sondaki yazımı tümüyle madalyon kolyelere ayıracağım sanırım.

Peki geçelim başka neler vardı? Kalın tokalı kemerler? Aynalı ekmer ince beleee… diye Barış manço şarkısına bile konu olan veya Barış Manço deyince aklıma gelen çoklu yüzük setleri. Kocaman doğal taşlı yüzükler, antik gümüş yüzükler, sıra sıra takılan isim yazılı künyeler ve altın rengi zincir bilezikler.

Görüyorsunuz ya Türk retrosu da aslında kendi içinde bir çok özgünlük, anı ve stil barındırıyor. Siz de bu yıl anneannelerizin dolaplarını şöyle sıkı bir karıştırın bakalım neler bulacaksınız. Başka bir alternatif de tabii vintage mağazaları dolaşmak olabilir.Herkese iyi bit pazarları…

    Yorumunuzu Yazın