Geçici Dövme Genel

Yapıştırma-Sticker Dövmelerin İçeriği nedir?

14 Eylül 2019

 

Yapıştırma-sticker dövmeler cilde uygulandığı ve cilt yüzeyi ile uzun süre temas ettiği için içerdiği bütün malzemeler Kozmetik Ürünler Yönetmeliğine (Amerikada FDA) uymalı, aynı zamanda AB Oyuncak Güvenliği yönetmeliklerinde bulunan EN-71, En72, En73 maddelerindeki tüm testlerden geçmiş olmalı, ağır metaller içermemeli ve insan sağlığına zararlı veya toksik maddeler ihtiva etmemelidir. Dolayısıya içerdiği en öenmli malzeme olan renk ve pigment verici maddelerin içerikleri tüm bu standartlara uygun olarak üretilen doğal renklendiriciler olmalıdır.
Yapıştırma-Sticker dövmelerde deseni üzerinde bulunduran kağıt 2 parçadan oluşur. 1. kısım desenin üzerine basıldığı kağıt, ikinci kısım koruyucu plastik kılıf. Baskı kağıdına uygulanan kurutucu ve sabitleyici spreyler de tıpkı renklendiriciler gibi cilde dost ve sağlık açısından güvenli maddeler içermeli üzerine gelecek koruyucu film de alttaki malzemelerin bozulmasını önleyecek jelatinden veya polyvinil alkol veya polivinil pirpllidon gibi malzemeden oluşacak bir tabaka olmalıdır. Her iki bileşen de uygulama sırasında duraylılığını korumalı, alttaki kağıt su ile uygulama yapılırken dağılmamalı, yırtılmamalı ve deseni düzgün geçirmelidir. Üstteki jelatin film ise ısı ve çeşitli bozuculara karşı deseni korumalıdır. Deseni cildinize yapıştırmaya yarayacak yapıştırıcı malzeme de yine doğal sakız türevi reçinelerden üretilen hipoallerjik bir malzeme olmalı ve dermotolojik olarak test edilmiş olmalıdır.


Yapıştırma-Sticker Dövmesinin Kaliteli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yapıştırma dövmelerdeki kalite öncelikle kullanılan renlendiricilerin, yapıştırıcının, kağıdın, desenin ve üretim metodunun kalitesine bağlıdır. Bu malzeme ve süreçleri ürünü elimize aldığımızda test edemediğimize göre, ürünün kaliteli ve sağlık açısından bir tehdit oluşturup oluşturmadığını anlamak için bir kaç gözlem yapmanız yeterli olacaktır.
Öncelikle koruyucu paketini açtığınız yapıştırma dövmenin jelatini üzerine tam yapışık olmalıdır. Kenarından açılmış, buruşmuş jelatinli yapıştırma dövmeler hava almış olduklarından bozulmuş ve yapıltırıcı özelliğini kaybetmiş olabilirler. Daha sonra seçtiğiniz desenlerin kenar çizgilerinin netliği önemlidir. Desen dışına fazlaca kaçan yapıştırıcılar yapıştırma dövmenizin görüntüsünü bozacak, gerçek dövme görüntüsünden uzaklaştıracak ve çok kısa bir süre içinde desen çevresinde siyah bir kir tabakası oluşmaya başlayacaktır. Bunu tespit etmek için paketi göz hizanıza yatay oalrak getirip ışığa doğru bakabilirsiniz. Örneğin kalp desenli bir yapıştırma dövme etrafında ondan daha büyük bir kalp veya yuvarlak şeklinde yapıştırma şeridi görüyorsanız bilin ki bu yapıştırma dövme sizi memnun etmeyecektir. Bu aşamadan da sonra kağıt testi yapabilirsiniz. Boş transfer kağıdının kenarındanhafifçe yırtmayı deneyin. kağıt kolayca yırtılıyorsa o yapıştırma dövmeyi kullanmanızı tavsiye etmeyiz, keza daha ilk ıslatmada desen dağılıp gidecektir. Bu aşamadan sonra koku testi yapabilirisiniz. Jelatini çıkardığınızda kağıdı burnunuza yaklaştırın. Burnuza ağır bir aseton kokusu geliyorsa yine bu yapıştırma dövmeyi kullanmadan önce biraz daha düşünün. Tüm bu testlerden başarıyla geçen bir dövme paketini de yine de yüz, göğüz, kol, bacak gibi bölgelerinize direk uygulamanızı tavsiye etmeyiz. Bilmediğiniz bir markalı veya tamamen markasız bir ürün alerjik reaksiyonlara sebep olabilecektir. Bu yüzden el üzerinde ufak bir desen uygulaması yapmanızı öneririz.
Yapıştırma-Sticker dövmeler ilk kullanımdan sonra sevilerek kullanılmaya devam edilmekte. Bu yüzden seveceğiniz desenleri olan, kalitesine güvendiğiniz markalı ürünleri almanızı tavsiye ederiz. Aksi halde aldığınız markasız ürünlerin bilgisayardaki mürekkepli çıktıdan bir farkı yoktur. Markalı ürünler bahsi geçen tüm testlerden geçmiş olup, çocuklara da güvenle kullanılabilir.
Geçici dövmelerde en önemli şey desenmiş gibi görünse de kaliteyi ve bunu sağlayan faktörleri göz ardı etmeyin. Sonuçta cildinize uyguladığınız bir ürünü araştırmadan benimsemeyiniz.
Son olarak geçici dövme paketlerinizi güneş ışınlarından ve sıcaktan uzak tutunuz. Jelatini çıkmış ürünleri atınız ve uygun koşullarda saklanmış geçici dövmelerinizi en geç 2 yıl içinde tüketiniz.
Geçici dövmenizi cildinizden çıkarmak istediğinizde asla aseton veya kolonya kullanmayınız. Bu malzemeler cildinizi tahriş edecektir. Yapıştırma dövmelerinizi makyaj pamuğu ve makyaj -çıkarıcı losyonlar yardımı ile veya zeytinyağı-bebe yağı gibi asiditesi düşük yağlarla çıkarabilirisiniz.

    Yorumunuzu Yazın