Genel Güncel

Yeni Anneler İçin Bebek Bakım Rehberi

24 Şubat 2020

Hamilelik bitti doğumdan da geçtiniz ve şimdi eve gitmeye ve bebeğinizle yeni ve zorlu bir hayata başlamaya hazırsınız. Evdeyken, ne yaptığınızı bilmiyor bunalıyor gibi hissedebilirsiniz bu hislerin hepsi çok normal. Size vereceğim bazı ipuçları en gergin anne babaların bile yeni doğmuş bir bebeğe bakma konusunda güven duymalarına yardımcı olabilir.

Doğumdan Sonra Yardım Alınması

Doğumdan sonra çok telaşlı bunalmış hissetmeniz ve lohusadan dolayı güvensizliğe kapılmanız çok normal. Hastanedeyken çevrenizdeki uzmanlarla konuşun. Bir çok hastanede biberon yada emzirerek bebeğinizi beslemeye yardımcı olabilecek  emzirme danışmanları veya hemşireler vardır. Hemşireler ayrıca bebeğinizi nasıl tutacağınızı, bakımını nasıl yapacağınızı gösteren harika kaynaktır onlardan bol bol yararlanmaya çalışın.

Anne Bebek Yardim

Anne Bebek Yardim

Anne Baba Yardim

Anne Baba Yardim

Akrabalar ve arkadaşlar da genellikle hastaneden çıktığınızda yardım etmek ister. Düşüncelerine katılmıyorsanız bile, deneyimlerini ve yardımlarını geri çevirmeyin. Her türlü yardıma ihtiyacınız olacak bebek ile kendiniz ilgilenmek istiyorsanız bile getir götür işlerinde yardımlarını kullanabilirsiniz.

Yeni doğan Bebekle İlgilenme

Yeni doğan bebekler ile daha önceden çok vakit geçirmediyseniz, şunu bilmeniz gerekli ki kırılganlıkları korkutucu olabilir. Unutmamanız gereken bir kaç nokta şunlardır;

Bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Yeni doğan bebeklerin henüz güçlü bir bağışıklık sistemi yoktur, bu nedenle enfeksiyon riski altındadır.

Bebeğinizi taşırken başını ve boynunu destekleyin. Taşırken, kaldırırken ve yatırırken başını tutun.

Anne Bebek Bakim

Anne Bebek Bakim

Oyun olarak yada uyumadığı zaman hayal kırıklığında bile yeni doğmuş bebeğinizi asla sallamayın. Sallamak beyinde kanamaya hatta ölümlere bile neden olabilir. Bebeğinizi uyandırmanız gerekiyorsa, sallayarak yapmayın bunun yerine bebeğinizi ayaklarını gıdıklayın bir yanağına hafifçe üfleyin.

Bebeğinizi bir yerden bir yere götüreceğiniz de bebek arabasına veya koltuğuna sağlam bir şekilde sabitlediğinize emin olun. Çok kalabalık yada yorucu aktivitelerden kaçının.

Yeni doğmuş bebeğinizin diz üzerinde sallanan veya havaya atılan kaba oyunlara hazır olmadığını unutmayın.

Anne Bebek Bağı Ve Yatıştırma

Muhtemelen bebek bakımının en zevkli kısımlarından biri olan bağ, anne ve babaların bebekleriyle derin bir bağlantı kurdukları doğumdan sonraki ilk saat ve günlerdeki hassan zamanda gerçekleşir. Fiziksel yakınlık bu bağı kuvvetlendirir.

Bebekler için anne ve baba ile arasındaki bağ, fiziksel büyümesini ve gelişimlerini etkileyen en önemli faktördür. Bu bağın bir diğer anlamı da bebeğinize aşık olmaktır. Çocuklar, bebekler hayatlarında onları koşulsuz olarak seven bir yetişkine hep ihtiyaç duyarlar.

Anne Bebek Temas

Anne Bebek Temas

Bebeğinizi kucaklayarak ve farklı şekillerde hafifçe okşayarak bu bağı güçlendirin. Hem siz hemde baba bebekle geçireceği vakitte cildinize dokundurma fırsatını tepmeyin.

Bebekler, özellikle prematüre olanlar bebek masajına çok iyi yanıt verebilirler. Bazı masaj türleri bu bağda çok önemli rol oynar ve bebeklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Ancak dikkatli olun bebekler yetişkinler kadar güçlü değildir, bu nedenle nazikçe masaj yapın.

Bebekler genellikle konuşma, şarkı söyleme ve garip sesleri sever. Muhtemelen bebeğiniz müzik dinlemeyi de sevecektir. Bebek çıngırakları ve müzikli oyuncaklar bebeğinizin işitmesini geliştirmede iyi olan başka bir yoldur. Bebeğinizi sakinleştirmek için şarkı söyleyebilir, kitap okuyabilir veya onunla konuşabilirsiniz anne sesi onu sakinleştirmekte birebirdir.

Bazı bebekler dokunmaya, ışığa veya sese karşı alışılmadık derecede hassas olabilir ve kolayca ürperebilir ve ağlayabilir. Bu tarz şeyler daha az uyumasına yol açabilir. Bebeğiniz için durum buysa gürültü ve ışık seviyelerini minimumda tutun.

İlk bir kaç hafta boyunca  anne babanın öğrenmesi gereken başka bir yöntem olan kundaklama da başka bir yatıştırıcı tekniktir. Uygun kundaklama, bebeğin kollarını vücuda yakın tutarken, bacakların bir miktar hareketine izin verir. Kundaklama bebeği sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda güvenlik ve rahatlık hissi verir ve bebeği uyandırabilen irkilme refleksini sınırlamaya yardımcı olur.

Bir Bebeği Kundaklamak İçin

İnce bir battaniyeyi, bir köşesi hafifçe katlanmış olarak yayın. Bebeği, yüzü katlanmış köşenin üzerine gelecek, battaniyeye yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Sol köşeyi vücudun üzerine sarın ve bebeğin arkasına sağ kolun altına sokun. Alt köşeyi bebeğin ayaklarının üzerine getirin ve yukarı doğru çekin kumaş yüzüne gelirse katlayın. Kalçalarının etrafını çok sıkı sarmadığınızdan emin olun. Kalça ve dizler hafifçe bükülmelidir. Sağ köşeyi bebeğin etrafına sarın ve bebeğin sol tarafına doğru sokun ve sadece boynu ve başı açık bırakın. Bebeğinizin çok sıkı sarılmadığından emin olmak için, battaniyeyle bebeğinizin göğsü arasında rahatça nefes alabileceği boşluğu mutlaka bırakın. Ama aynı zamanda açılmayacak kadar gevşek olmamasına da dikkat edin.

Bebekler 2 aylık olduktan sonra kundaklanmamalıdır. Bu yaşta bazı bebekler kundakladıktan sonra yuvarlanabilir, buda nefessiz kalmasına yol açabilir.

Bebek Bezi Hakkında Her şey

Bebek bezi markası seçiminiz çok önemlidir. Kaliteli olanları ve pamuklu olanları tercih etmenizde fayda var pişik olmasını önlemek için.

Bebeğinizi bezlemeden önce, tüm malzemelerin elinizin altında olduğundan emin olun. Bunlar temiz bir bebek bezi, pişik kremi, ıslak mendil yada temiz bir ıslak pamuktur.

Bebek Bez Değiştirme

Bebek Bez Değiştirme

Bebeğinizin bezini değiştirirken , sırt üstü sağlam bir yere yatırın ve kirli bezi çıkartın. Bebeğinizin genital bölgesini nazikçe silmek için su, ıslak pamuk yada mendil kullanın. Bir kız bebeğin genital bölgesini silerken, idrar yolu enfeksiyonundan kaçınmak için, önden arkaya doğru silin. Pişikten korunmak için merhem sürün. Bu tarz merhemler arasında doğal olanları tercih edin. İşiniz bittikten sonra ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.

Pişikten korunmak için büyük tuvaletinden sonra mümkün olan en kısa sürede bezini değiştirmede ve poposunu yıkamakta fayda var. Daha sonra kalın bir tabaka pişik kremi kullanın. Çinko oksit içerenlerin daha çok tercih edilenleridir. Çünkü neme karşı çok iyi bariyer oluştururlar.

Pişik olmuş ise ve 3 günden fazla sürüyorsa kötüleşiyorsa doktorunuza danışmanızda fayda var. Reçete gerektiren bir mantar enfeksiyonu olabilir.

Bebek Banyosu

İlk yılda haftada iki veya üç kez banyo yaptırmak iyidir. Daha sık banyo yaptırmak cildi kurutabilir. Banyodan önce yumuşak temiz bir bez, bebek sabunu ve şampuanı, kafa derisini uyarmak için yumuşak bir fırça, havlu, battaniye, temiz bir bebek seti ve temiz kıyafetleri hazır bulundurun. Sünger banyosu için sıcak bir oda, güvenli düz bir yüzey seçin. Bebek küvetini doldurun, bebeğinizi sorun ve bir havluya sarın. Gözlerini , tek bir gözle başlayıp iç köşeden, dış köşeye doğru nemlendirilmiş bir bezle silin. Diğer bgöz için ise bezin temiz bir köşesini kullanın ve aynı yöntemi tekrarlayın. Burnunu, kulaklarını sonrada yüzünü temizleyin. Son olarak ta bebek şampuanıyla nazikçe kafasını yıkayın.

Bebek Goz Temizleme

Bebek Goz Temizleme

 

Yıkama işlemi bittikten sonra havlu ile her bir bölgenin kuru olduğundan emin olduktan sonra giydirin. Bebeğiniz banyoya hazır olduğunda, ilk banyoları nazik ve kısa tutun.  Banyo boyunca, bebeğinizin vücuduna düzenli olarak su dökün, böylece üşümesin. Bebeğinizi yıkarken, asla yalnız bırakmayın. Banyodan çıkmanız gerekiyorsa, bir havluya sarıp yanınıza alın.

Bebek Banyo

Bebek Banyo

Bebeğin sakinleşmesinde ve güzel uyu çekmesinde faydası olan banyoyu beslemeden önce yapmak onun daha iyi beslenip uyumasına yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz Besleme ve Gazını Çıkarma

Yeni doğmuş bebeğinizi ister emzirin ister biberonla besleyin, ne sıklıkta yapacağınız konusunda planlı olmalısınız. Genellikle, aç olduklarında beslenmesi önerilir. Bebeğiniz ağlayarak , ağzına parmak koyarak yada emici sesler çıkararak size işaret verebilir.

Bebek Beslenme

Bebek Beslenme

Yeni doğmuş bir bebeğin 2-3 saatte bir beslenmesi gerekir. Emziriyorsanız, bebeğinize her bir memede yaklaşık 10-15 dakika süre verin. Formül ile besliyorsanız bebeğiniz büyük  olasılıkla her beslenmede yaklaşık 60-90 ml alacaktır.

Bebeğiniz memnun görünüyorsa, günde yaklaşık altı ıslak bebek bezi ve bir kaç dışkı çıkarıyor, iyi uyuyup düzenli kilo alıyorsa iyi besleniyor demektir.

Bebek Gaz Cikarma

Bebek Gaz Cikarma

 

Bebekler genellikle beslenmeler sırasında havayı yutar ve bu da onları telaşlı ve sinirli bir hale getirebilir. Bunu önlemek için bebeğinizi besledikten sonra sık sık gazını çıkarın. Gazı çıkarmak için, bebeğinizin başını omzunuzda iken dik tutun, başını ve sırtını destekleyin diğer elinizi bebeğinizin sırtına hafifçe vurmak için kullanın. Yada kucağınıza yüzü aşağı bakacak şekilde yatırın, kafasını destekleyin ve hafifçe sırtına vurun yada ovun. Bir kaç dakika sonra hala gazını çıkaramamış ise pozisyonlar arasında değişiklik yapın. Her ne kadar sürerse sürsün gazını çıkarın çıkarmadan yatırmayın.

Uykuda Temel Kurallar

Yeni bir ebeveyn olarak, günün her dakikasına ihtiyaç duyan yeni doğmuş bebeğinizin aslında yaklaşık 16 saat veya daha fazla uyuduğunu görmek sizi şaşırtabilir.

Yeni doğanlar tipik olarak 2-4 saatlik süreler boyunca uyurlar. Sizinkinin gece boyunca uyumasını beklemeyin. Bebeklerin sindirim sistemi o kadar küçüktür ki bir kaç saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar ve 4 saatten sonra hala uyumaya devam ediyorsa nazikçe uyandırın ve besleyin.

Bebek Uyku

Bebek Uyku

Bir çok bebek, 3 aylık iken gece boyunca 6-8 saat uyur. Ancak sizinki bu kurala uymuyorsa endişe etmeyin. Yetişkinler gibi bebeklerde kendi uyku düzenlerini ve döngülerini kendileri geliştirirler. Kilo almaya devam ediyor sağlıklı görünüyorsa 3 ay boyunca gece uyumazsa bile umutsuzluğa kapılmayın.

Ani bebek ölüm sendromu riskini azaltmak için, bebekleri her zaman sırt üstü yatırmak önemlidir. Beşikte , yorgan, battaniye, koyun derisi, peluş oyuncak ve yastık kullanmamaya özen gösterin.  İlk 6 aydan 1 yıla kadar sizinle aynı yatak odasını paylaştırın ama aynı yatağı değil. Ayrıca kafanın bir tarafında düz bir yer oluşmasını önlemek için bebeğinizin başının konumunu geceden geceye değiştirin.

Bebek Uykusu

Bebek Uykusu

Bir çok yeni doğan bebeklerin gece gündüz kavramı yoktur. Geceleri daha uyanık gündüzleri daha uykulu olabilirler. Onlara yardımcı olmak için geceleri onunla oyun oynamayın ve loş bir ışıkta besleme yapın. Gündüz ise konuşup oyunlar oynayın ve biraz daha fazla uyanık tutmaya çalışın.

Anne Yenidogan

Anne Yenidogan

Bu kadar endişe ve güvensizlik içinde olmanıza rağmen, bir kaç kısa hafta içinde bir rutin geliştirecek ve bir profesyonel gibi annelik yapacağınızdan şüphem yok. İlk annelikler zordur bir çok şeyi deneyip tecrübe edeceksiniz ve bebeğinizin karakterine göre yolunuzu çizeceksiniz, annelik bütün kadınların içinde var önemli olan kendinizi kasmadan kaynakları okuyarak ve değerlendirerek  kendinizi geliştirmenizdir. Çok fazla üzülüp, kendinizi kahredip bebeğinizi sütünüzden mahrum bırakmayın kendinize iyi bakın. Mutlu anne, mutlu bir bebek demektir bunu asla unutmayın.

 

 

    Yorumunuzu Yazın