Moda

Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

1 Mart 2020

Günlük kullanım için yeni güneş gözlüğü seçmek o kadar da zor değildir, ancak almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç önemli ipuçları vardır. Öncelikle ihtiyacınız olan fonksiyonel unsurlarına karar verin. Mesela, yansıma özelliği , buhar tutmama özelliği , polarize olması, daha sonra yüzünüzü tamamlayan bir çerçeve seçin.Buradaki amaç, en iyi özellikleriniz vurgulamaktır ve bunu yapmanın en iyi yolu da yüz şeklinizin ile uyum sağlayacak çerçeveler tercih etmektir. Güneş gözlüğü satın almak söz konusu olduğunda yüz boyutunuzu ve şeklinizi belirlemek önemlidir, çünkü daha uygun, daha işlevsel bir güneş gözlüğü bulmanıza bu belirlemeler yardımcı olacaktır. Uygun güneş gözlükleri size bir star yada model görünümü verebilir ve fotoğraflarda daha iyi çıkmanızı sağlayabilir.
Yüz şeklinizin ne olduğundan emin değil misiniz? Aynaya bakın ve yüzünüzün yuvarlak, kare, dikdörtgen, kalp yada üçgen olup olmadığına karar verin. Ardından aşağıdaki önerilerimize bir göz atın yüzünüzdeki güzel unsurları vurgulamak için bir çok seçenek var.

Yüz Şeklinizi Belirlemek İçin;

Doğrudan kameraya bakın ve kendinizin bir fotoğrafını çekin. Fotoğrafa bakın ve internetten araştırdığınız yüz şekilleriyle karşılaştırın. Kameranız mı yok? (her ne kadar imkansız olsa da herkesin telefonu var artık) Aynaya bakın ve silinebilir bir kalemle yada ruj ile yüzünüzün ana hatlarını aynada çizin ve yüz şeklinize karar verin. Evet bunun biraz garip geldiğini biliyorum ama inanın bana işe yarıyor.

Yüz Şekli

Yüz Şekli

Yuvarlak Şekilli Yüzler İçin En İyi Gözlük

Bir çok farklı gözlük şekli yuvarlak yüzlere uygundur.Yuvarlak yüz şekli, hemen hemen her stili, özellikle de büyük geniş çerçevelerle iyi uyum sağlar. Yuvarlak yüzlerde desenli ve çarpıcı renk çerçeveler seçerek cesur davranabilirsiniz. Tek tavsiyem dar çerçevelerden ve çok tasarım işi çerçevelerden uzak durun. Yüzünüzün yuvarlak şeklini daha fazla vurgulamak istemiyorsanız çerçeveleri de yuvarlak seçmeyin uzak durun. Kare ve açısal olanları tercih edin.

Yuvarlak Yüzlü Ünlüler

Yuvarlak Yüzlü Ünlüler

Kare Şekilli Yüzler İçin En İyi Gözlük
Kare şekilli bir yüz, geniş elmacık kemikleri güçlü bir çene çizgisinden oluşur. Büyük güneş gözlüklerinden kaçının çok açısal şekillerden uzak durun çünkü bu özellikler yüzünüzü sertleştirecektir. Kare bir çeneniz var ise yuvarlatılmış köşeler başarının anahtarıdır.

Rihanna Güneş Gözlük

Rihanna Güneş Gözlük

Rihanna Günes Gözlügü

Rihanna Günes Gözlügü

Dikdörtgen Şekilli Yüzler İçin En İyi Gözlük
Dikdörtgen yüze sahip olanlarda aynı kare yüzlülerin tarzında gözlük seçimi yapabilirler. Daha yumuşak çizgilere sahip yuvarlak köşeli gözlükler onlar için mükemmel birer seçim olur. Küçük çerçevelerden kaçının.

Angelina Jolie Güneş Gözlüğü

Angelina Jolie Güneş Gözlüğü

 

Kalp Şekilli Yüzler İçin En İyi Gözlük
Kalp şeklinde bir yüzü olan genellikle büyük bir kaş bölgesi ve daha küçük bir çeneye sahiptirler. Bu tarz yüze sahip olanlar için en iyi seçenek kedi gözü çerçeveli güneş gözlükleri yada küçük çerçeveye sahip gözlüklerdir. Çünkü daha büyük çerçeveler göz yorar ve yüzü bunaltır. Stilistler genellikle açık renkli çerçeveler gözünüzü vurgulayan ve yüzünüzün alt kısmını yumuşatan baskılı olan çerçeveleri önerir.

Reese Witherspoon Günes Gözlügü

Reese Witherspoon Günes Gözlügü

Scarlett Johansson Güneş Gözlüğü

Scarlett Johansson Güneş Gözlüğü

Halle Berry Günes Gözlügü

Halle Berry Günes Gözlügü

Üçgen Şekilli Yüzler İçin En İyi Gözlük
Üçgen şekilli yüzler çeneden geniş olur ve alnına kadar daralır. Yüzünüzün bu dar olan kısmına bira genişlik hissiyatı vermek isterseniz ve gözlerinizi burgulamak isterseniz kedi gözü şekilli gözlükler yada çerçevelerin altı yuvarlak kenarları çekik olanları tercih edebilirsiniz. Koyu renkli çerçeveye sahip gözlükler bu yüz şekliniz ile mükemmel uyum sağlayacaktır.

Kate Hudson Günes Gözlügü

Kate Hudson Günes Gözlügü

Jennifer Aniston Günes Gözlügü

Jennifer Aniston Günes Gözlügü

Güneş gözlükleri günlük giydiğinizde küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak mükemmel olanı bulduğunuzda, güneşten korumaktan fazlası haline gelirler. Giysilerinizi kombinleyip uyarladığınız gibi, doğru gözlük tarzınızı seçebilir ve tarzınıza tarz katabilirsiniz. Ne yazık ki güneş gözlük trendleri herkes için eşit şekilde olmaz. Her gözlük her insana yakışmaz. Herkes için ideal olan belirli stiller vardır. Yukarıda yazdığım ipuçlarını dikkate aldığınız takdirde kendinize yakışacak olanı seçebileceğinize eminim. Güneş gözlüğü seçerken kendi yüz şeklinize uyan ünlülerin aktığı gözlüklerden ilham alabilirsiniz. Yaz kapımıza dayanmışken güneş gözlüklerinizi hazırlayın ve herhangi bir yaz görünümünüze serinlik katın.

    Yorumunuzu Yazın